Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Telecaster kytaristy ze Status Quo míří do aukce

V nabídce aukční síně Bonhams se objevil Fender Telecaster Francise Rossiho, kytaristy a zakládajícího člena britské kapely Status Quo. Nástroj z roku 1957 nebo 1958, jehož finální cena je odhadována na 100000 až 150000 liber, pořídil Rossi koncem šedesátých let v hudebním bazaru v Glasgow a následně jej využíval při nahrávání prakticky každého alba.

Původní sunburstový odstín korpusu byl v minulosti odstraněn a po čase byla přírodní úprava nahrazena černým nábytkovým lakem. Rossimu tato modifikace stále nevyhovovala, proto tělo opět obrousil, horní stranu natřel tenkou vrstvou zelené barvy značky Ronseal a zbytek ponechal ve stavu, který by se z dnešního pohledu dal nazvat „heavy relic“ provedením.

Javorový hmatník prošel několikrát přepražcováním včetně přidání 22. pražce, na místě standardní telecasterovské kobylky nakonec zůstala jen část její základny nově doplněná struníkem stopbar s kobylkou typu tune-o-matic, přibyl prostřední single coil a místo původních snímačů byly nainstalovány minihumbuckery Seymour Duncan.

Dnes už ikonický exemplář si v trochu jiné hardwarové (kobylka G&L) a snímačové konfiguraci můžete prohlédnout na záznamu z koncertu Francise Rossiho Live At St. Luke's London (2011) nebo ve starším klipu Status Quo k songu Rockin All Over The World. Oblíbené nástroje obou kytaristů Status Quo přibližuje třetí záznam pořízený magazínem Total Guitar.

Tagy Status Quo Francis Rossi „Green“ Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY