Přejít k hlavnímu obsahu
Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)
Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)
Dusan Krejdl -

Teenage Engineering OP-1 field #1: Všechno, co jste si přáli od OP-1

OP-1 od Teenage Engineering je doslova malý zázrak. Někdo by řekl přímo designový skvost, drahokam. Každopádně je to všeuměl vymyšlený tak, aby vás to s ním bavilo. Prostě kámoš, který stárne s vámi a jemuž jeho stvořitelé deset let přidávali jednu funkci za druhou, aby se vám neomrzel. A když už se dostali na hranu vytíženosti původního konceptu, vypustili letos na jaře mladšího bratra OP-1 s přídomkem field. A právě field má v sobě všechno, o čem se vám u OP-1 jen zdálo!

Sbohem, OP-1

OP-1 jsem miloval, dvakrát koupil, dvakrát prodal. Oblíbil jsem si jeho arpeggio a phone efekt. Bez nich jsem nedal ránu. Ani ta páska mi nakonec nevadila, naučil jsem se vytvářet si smyčky rozprostřené po celé její délce a živě jsem je míchal, přepínal a efektoval. Pravda, konektivita mi přišla mizivá, tak jsem se většinou snažil vše nahrát do interního alba a dál jsem s OP-1 nepracoval, nestahoval jsem tracky do DAW a nemíchal je externě.

A když vývojáři dokázali poslat audio přes deset let starý USB konektor, s radostí malého kluka jsem své výtvory nahrával přímo do audio softu ve svém počítači. Chci tím říct, že jsme s OP-1 zažili krásné časy a moje poslední sbohem přišlo ještě před vydáním verze field. Prostě jsme si dali vše.

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

Field jako splněný sen

A pak se z ničeho nic objevil OP-1 field – jen tak, ze dne na den, na hudebním veletrhu v Berlíně. Byl květen, horký jarní den, válka na Ukrajině byla ve své dosud nejtěžší fázi a Teenage Engineering ve svém stylovém karavanu předváděli novou verzi své legendy. Všichni měli oči navrch hlavy – jednak z proklamované stovky vylepšení oproti původnímu modelu, a pak také z nové ceny, která vyskočila k metě, která je pro muzikanty-hobbíky za hranou a profesionálům se v tomto rozmezí nabízí řada jiných nástrojů, o které mohou opřít svou produkci.

Než vám napíšu svoje první zkušenosti s fieldem (a nebudu lhát, mám ho jen vypůjčený), zkusím bez emocí napsat, kdo a proč by si ho měl pořídit. Došlo mi to hned, jak jsem ho opatrně vybaloval a z lepenkové krabice na mne vykoukl dokonale vysoustružený nástroj. Opatrně jsem ho položil na pohovku a chvilku si ho jen prohlížel, bral do ruky, otáčel a nevěřícně kroutil hlavou.

Bingo! Jestli je originální opéčko skvost, tak toto je jeho vyleštěnější já dotažené do dokonalosti. Hravost zůstala, ale výběr materiálů dělá z OP-1 field nejkrásnější sampler na světě! Tohle se musí líbit všem majitelům OP-1. Právě oni jsou tou cílovou skupinou, která postupně opustí své mazlíčky a pořídí si jejich zářivější verzi. Proto mimo jiné i ona zmínka o stovce vylepšení – je to zpráva hlavně pro fandy OP-1.

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

Jako staré dobré OP-1, jen 100x lepší

Po spuštění vám bude vše povědomé – víte, na co sáhnout, jak se dostat k synth enginům, kde máte bicí, jak spustit sekvencery a nahrávat na pásku. Vše je při starém, jsou to desetiletí budování přehledného a srozumitelného workflow v kostce. Prostě zapnete a hrajete. (Omlouvám se, že vynechávám popis pro úplné nováčky, ti si mohou přečíst můj starší seriál o OP-1 zde.)

Také jednotlivé patche vám přijdou povědomé a vlastně můžete s klidem začít tam, kde jste na starém OP-1 skončili. Ale jedna zásadní věc je jiná – zvuk. Ano, zvuk je tím, co vás ihned chytne za uši. Tohle že je OP-1? Tenhle křišťálově čistý sound? A samply jsou jakože stereo?

Pustil jsem se do objevování všech velkých i malých změn. V době, kdy píšu tyto řádky, jsem ještě na začátku, ale už teď mohu s klidným srdcem napsat, že koupí OP-1 field neprohloupíte. Vše je zde lepší, je to nástroj vytvořený pro dalších deset let inovací. Při jeho pořízení dle mého platíte z poloviny cenu za nástroj a druhou za budoucí vývoj. To není příslib, ale fakt.

Teenage Engineering OP-1 field (foto Dušan Krejdl)

A co těch dalších devadesát devět vylepšení? Nebojte, popíšu vám je, popravdě sám teď ani nevím, kde začít. Nikde jsem třeba nečetl a neviděl, jestli lze nasamplovaný materiál rozhodit do sterea přímo na klávesách. A ano, jde to, a v dalších článcích vám ukážu, jak na to.

Každou funkci jednotlivě procházím, testuju a budu vám psát, co mě u toho napadne, jak se daná vychytávka chová a co od ní můžete čekat. Už teď ale vím, že to bude těžké loučení. OP-1 field mě chytl za srdce. Jsem zvědav, co udělá s vámi.

Tagy Teenage Engineering OP-1 field

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY