Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 13.07.2019 - 12:00

Technik se při opravě starého synthu intoxikoval LSD

Modulární syntéza může pro některé muzikanty znamenat vítaný únik z reálného světa, nicméně technik americké TV společnosti KPIX Eliot Curtis měl netradiční zážitky spojené se syntezátorem nechtěně zprostředkovány trochu jinou cestou. Vše začalo požadavkem univerzity Cal State, která Curtise oslovila s přáním, aby renovoval starý modulární synth Buchla 100 z šedesátých let, jenž byl letitou součástí školního inventáře.

Při čištění vnitřku syntezátoru objevil Curtis pod jedním z potenciometrů něco, co vypadalo jako kůra nebo zaschlá krystalická vrstva. Po postříkání nečistoty rozpouštědlem se látku pokusil odstranit prstem a za necelou hodinu přišla reakce v podobě mravenčení a dalších podivných pocitů, které trvaly devět hodin.

Analýza později potvrdila, že neznámou látkou bylo LSD, které má schopnost se vstřebat do organismu i neporušenou kůží. Jak se halucinogen do synthu dostal zůstává záhadou, i když určitým vodítkem může být fakt, že nástroj byl nejvíce používán koncem 60. let, kdy vrcholila éra hippies a LSD zažívalo zlaté časy.

Opravený syntezátor Buchla 100 je zpět na univerzitě, ovšem po důkladném vyčištění nabídne studentům už pouze hudební zážitky. Tématu se věnovala také kalifornská televizní stanice KPIX, jejíž komentář přináší přiložené video.

Tagy Buchla 100
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY