Přejít k hlavnímu obsahu
Raw Deal u Amáka v Golden Hive. | Foto: Libor Galia
Raw Deal u Amáka v Golden Hive. | Foto: Libor Galia
Libor Galia -

Synapse Knowledge: Raw Deal v Golden Hive vylezli z vlastní ulity

Letošní edici Synapse Knowledge, série pravidelných edukativních setkávání hudebních tvůrců, odstartoval začátkem srpna čtyřdenní workshop v nahrávacím studiu Golden Hive. Platforma Synapse Knowledge, kterou již řadu let koordinuje smíchovská MeetFactory, si klade za cíl dlouhodobě podporovat domácí i evropské hudební podhoubí a nezávislou scénu skrze přednášky, workshopy, poslechové sessions a masterclassy.

Workshop v Golden Hive vybraným účastníkům nabídl jedinečnou možnost stát se svědky vzniku studiové nahrávky krautrockové formace Raw Deal, v níž po boku šéfa vydavatelství Stoned To Death Jakuba Ďuraška stojí Jan Kašpar (Obelisk of Light), Michael Nechvátal (Jasnovidec, Kult Masek), Jan Mikeš (Molly, Dunkelbot) a Angel Dodov (Altbau).

Nečekaně se nám podařilo vylézt z vlastní ulity a tvořit hudbu ve zcela odlišných podmínkách, do kterých bychom bez pozvání MeetFactory zřejmě dobrovolně nevstoupili. Což by byla věčná chyba. Podařilo se nám opustit komfortní zónu nahrávání v domácích podmínkách a srážka s profesionálním přístupem pro nás nebyla bolestivá, ale naopak velmi přínosná,“ hodnotí čtyřdenní studiovou session Jakub Ďuraško. „Posunulo nás to hlavně v oblasti toho, jak vnímáme svůj vlastní zvuk. V Amákově studiu jsme se mohli zaměřit na roviny a prvky našeho zvuku, které nám v jiných prostředích často unikaly. Moc se těšíme, až nahrávku dokončíme a snad i brzy vypustíme.“

Intenzivní studiové soustředění se zaměřilo na komplexnost vzniku nahrávky v profesionálním prostředí. „Byl nám skvěle vysvětlenej celej proces nahrávání, od rozmístění mikrofonů, přes cestu zvuku do počítače až po samotnou post produkci. Poslední den jsme si dokonce mohli sednout k počítačí a finální úpravy ekvalizérů, kompresoru nebo efektů sami nastavit,“ uvádí jeden z účastníků Honza V.

Celý projekt rozhodně nenesl standardní rysy, což je pro kreativitu vždy krásné prostředí. Na základě toho vznikl úžasný kus krautrockového díla v postmoderním hávu. Seznámení s postupy a nástroji použitými při procesu otevřelo zúčastněným nové zvukové krajiny a možnosti. Na všech bylo vidět nadšení, chvílemi až euforie, která z celého procesu dělala skoro až mystický zážitek,“ komentuje Michal Amák Šťastný, který se jako producent podepsal pod nezanedbatelné množství skvělých nahrávek české i zahraniční alternativní hudby.

Program letošní Synapse Knowledge pokračuje v září, tentokrát přímo v MeetFactory, kde ve dnech 20., 21. a 26. září proběhne přednáška s kolektivem okolo Lunchmeat Festivalu, workshop s Marisou Anderson, masterclass ukrajinské hudebnice Katariny Gryvul, setkání s Šimonem Šafránkem o hudebně-dokumentární kinematografii a v neposlední řadě také dva koncerty a projekce snímku Desolation Center. Registrace probíhá na webových stránkách MeetFactory.