Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Štiky v kuchyni značky VAN HALEN

Společnost Fender uvádí v současné době na trh tři novinky patřící do arzenálu jednoho z nejvlivnějších rockových kytaristů historie Eddie Van Halena: EVH Wolgang Relic, Deluxe a 5150 III 100S. Důkazem, že Van Halenovo jméno je ve světě moderní hudby nestárnoucím pojmem, je i exkluzivní smlouva a rozhodnutí Fenderu dodávat tyto nástroje a aparatury výhradně pod kytaristovou značkou EVH.

První novinkou je kytara nesoucí označení Wolfgang Custom Relic U.S.A., která na rozdíl od předchozího modelu Wolfgang sází více na vintage vzhled a zvuk. Nástroj je tvarově zcela shodný s původním Wolfgangem, ale tím veškerá podobnost obou kytar v podstatě končí. Materiál z něhož je vyroben korpus i krk, mechanika, způsob spojení krku a těla i designové detaily nových modelů doznaly oproti klasické řadě EVH mnoha změn.

Na korpus Relicu byl použit téměř 4 cm silný mahagon a horní bombírovanou desku tvoří vybíraný fládrovaný javor o tloušťce 1.2 cm. Mahagonový krk se silnějším profilem je stejně jako např. u Les Paula lepený k tělu, dvojitá výztuha krku je z uhlíkových vláken a ebenový hmatník s proměnlivým rádiusem 12 až 16 palců je osazen 22 "vintage style" pražci z nerezavějící oceli.

Elektronika sestává z dvojice snímačů Wolfgang Zebra, které se ovládají klasickým třípolohovým přepínačem, doplněným dvěma potenciometry hlasitosti (500 kohm) od renomované firmy Bourns a tónovými clonami (250 kohm) stejného výrobce.

Mechanika je chromovaná a tvoří ji kobylka tune-o-matic TonePros nebo Gotoh, dolaďovací tailpiece Schaller, zamykací nultý pražec Floyd Rose R2 a luxusní ladicí kolíky s perleťovými hlavami. Modely Relic budou nabízeny v černém, zlatém a Vintage Burst provedení.

Stejná barevná škála bude dostupná i pro finančně méně náročnější řadu EVH Wolfgang Custom Deluxe U.S.A. Ta se od typu Relic liší pouze jednodušším vykládáním hmatníku, lemováním a osazením mechaniky - dolaďovací systém Schaller a zámky jsou zde nahrazeny klasickým tailpiece a nultým pražcem.


Portfolio značky EVH dočasně rozšíří také limitovaná edice zesilovače EVH 5150 III 100S. Lampová hlava je identická s modifikovanými aparáty, které Van Halen používá na současných koncertních šňůrách.

Tříkanálový zesilovač (clean, crunch, lead) se samostatnými korekcemi (volume, gain, basy, středy, výšky, presence a resonance) disponuje výkonem 100 W a je osazen osmi předzesilovacími elektronkami ECC83 od slovenské firmy JJ a čtveřicí výkonových lamp Svetlana C Winged 6L6.

Úpravy, které si Van Halen u Fendera vyžádal, se týkají především kanálu crunch, kde bylo frekvenčně posunuto pásmo nižších středů a kanálu lead, u kterého podobnou modifikací prošlo basové pásmo. U obou kanálů byl také navýšen gain.

K zesilovači bude prodáván i kabinet 4x12 s Celestiony EVH G-12. Tato kombinace hlava/bedna je nabízena v černém provedení "Stealth".

EVH Wolfgang Deluxe EVH Wolfgang Deluxe EVH 5150 III 100S

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY