Přejít k hlavnímu obsahu
Čtvrtá sólová deska s Mylesem Kennedym je čistokrevné hardrockové chvástání, které nenudí. | Foto: Dena Flows
Čtvrtá sólová deska s Mylesem Kennedym je čistokrevné hardrockové chvástání, které nenudí. | Foto: Dena Flows
Martin Hošna -

Slash svoji hardrockovou školu jen tak neopustí

Slashova čtvrtá řadová deska prostě nazvaná 4 pokračuje tam, kde předchozí počiny končily: v poutavém hardrockovém běsnění, nostalgicky ukotveném v atmosféře Appetite Of Destruction, včetně špinavého a rádoby analogového zvuku.

Zatímco po odchodu z Guns N' Roses v devadesátých letech Slashova sólová kariéra ztrácela na dechu, jeho reinkarnace dvacet let poté ve spolupráci s Mylesem Kennedym, charismatickým zpěvákem, kytaristou a především spoluautorem skladeb, má rozhodně daleko větší tah na bránu.

Po kompoziční stránce se Slash se svými The Conspirators drží zaběhnutých triků z dílny G N' R zuby nehty, má na ně ale právo jako nikdy jiný. Legendární kytarový virtuóz v cylindru narozdíl od reunionu své domovské kapely ukazuje, že se špínou G N' R se dá dobře pracovat a přitom se nezaprodat. Možná i proto, že Myles Kennedy ctí Slashovu minulost víc než kdy předtím. Jeho grungeový ječák tu zní umírněněji a zároveň méně melancholicky a bouřlivěji.

Otvírák The River Is Raising se s hmatatelnou sebedůvěrou nese na grungeových vlnách a v závěru song vrcholí poutavým kytarovým sólem s notnou dávkou gradace. Ta pokračuje i v dalších písních. Těžké boogie zní v Action Speak Louder Than Words, Fill My World úvodním riffem i uvolněným tempem až okatě vzpomene na Sweet Child O' Mine, Call Off The Dogs je pravá oldschoolová vypalovačka v punk'n'rollovém provedení. Epický závěr Fall Back To Earth je propracovaný majstrštyk, vypravěčská balada, která by na Use Your Illusion ostudu neudělala.

Pokud Slash prosadí svou a další řadovka Guns N' Roses se ponese v podobném duchu, máme se ještě na co těšit.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Slashova hra je legendární. Rád používá pentatonické mollové stupnice, do nichž vnáší přechody do durových tónin s bluesovou atmosférou. Věrný je také svému typu kytary Gibson Les Paul ale i Les Paul Standard. Umí vytvořit charismatický tón stejně jako Jimmy Page, na bluesových linkách udržuje svůj rytmus hraní nebo podle libosti seká jazzové akordy. Album 4 je čistokrevné hardrockové chvástání, které nenudí.

Slash - 4

Slash featuring Myles Kennedy & The Conspirators – 4

Snakepit Records, 43:39

Hard Rock

70 %

Tagy Slash Myles Kennedy Guns N’ Roses

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY