Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 19.07.2020 - 00:01

Semi-modulární synth Moog Subharmonicon

Nový Moog Subharmonicon představuje kompaktní semi-modulární polyrytmický analogový syntezátor, využívající šestitónový zvukový engin a vícevrstvý clock generátor k prozkoumání světa subharmonie, polyrytmů a jedinečných interakcí, které tyto dvě složky vzájemně vytvářejí. Model, jenž byl k vidění jako speciální projekt na předloňské akci Moogfest, se americký výrobce rozhodl zahrnout do sériové produkce a vyjít tak vstříc řadě zájemců, na které zmíněná limitovaná edice v podobě stavebnicového kitu z roku 2018 nezbyla.

Základní architektura je postavena na matematickém systému skladatele Josepha Schillingera (20. 8. 1895 – 23. 4. 1943). Inspirací byl pro vývojáře také předválečný monofonní nástroj Mixtur-Trautonium s oscilátory generujícími tóny v basových pásmech a první elektronický bicí automat Rhythmicon, schopný vytvářet polyfonní harmonickou složku.

Subharmonicon disponuje dvojicí VCO jednotek, čtyřmi subharmonickými oscilátory, dvěma čtyřkrokovými sekvencery a čtyřmi rytmickými generátory, které společně vytvářejí harmonicky bohatý „kaleidoskop“ s téměř nekonečnými zvukovými možnostmi a přesahy. Matematický systém zajišťuje, že ladění i návazná časová osa zůstávají stále dostatečně hudebně čitelné a pro lidské ucho koherentní.

Kromě zmíněných sekcí jsou k dispozici filtrace zastoupené žebříkovým, low-pass nebo 4-pole filtrem, obálkové VCA EG a VCF EG s nastavitelnými parametry Attack, Decay, a také Clock o rozsahu 20 až 3000 BPM, díky nimž lze různě tvarované akordy či zvukové vrstvy dále upravovat. Na pravé straně hlavního panelu šasi s typickými dřevěnými bočnicemi má své místo konektivní patch-bay (32x / 3.5mm, 17x in, 15x out), jehož řešení je velmi podobné jako u firemního modelu Mother-32.

Semi-modulární a z pohledu zvuku lehce avantgardní synth Moog Subharmonicon, jenž nepřímo vzdává hold experimentální elektronické hudbě 30. a 40. let minulého století, má rozměry 10.7 x 32 x 13.3 cm a hmotnost cca 1.6 kg. Na čelní straně je umístěn audio výstup TR/TRS a napájení obstarává adapter 12V/1200mA. Cena na českém trhu byla nastavena pod hranicí 22700 Kč.

Tagy Moog Moog Subharmonicon
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY