Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 06.05.2015 - 01:01

Sabbathovská limitka Epiphone Tony Iommi G-400 LTD

Firma Epiphone zařazuje do své série Artist další novinku, tentokrát v podobě limitované edice nástroje kytaristy Tonyho Iommiho z legendárních Black Sabbath. Model s označením Epiphone Tony Iommi G-400 LTD vychází ze známého Gibsonu SG, který je společně s různými "esgéčkovými" klony už dlouhá léta Iommiho oblíbeným nástrojem.

Na rozdíl od originálu představuje Tony Iommi G-400 finančně mnohem dostupnější alternativu vyrobenou z poměrně kvalitního materiálu a některých v této cenové kategorii nadstandardních komponent hardwaru.

Tělo s tvary, které se od roku 1961, kdy se "esgéčko" poprvé objevilo na trhu, téměř nezměnily, je stejně jako lepený krk se subtilnějším D profilem vyrobeno z mahagonu. Palisandrový hmatník s 24 pražci a rádiusem 12 palců má až do oktávové polohy typické sabbathovské značky z perleťových křížů.

Designéři nezapomněli ani na přemístění přední rolny popruhu na horní roh (Iommiho specialita téměř na všech jeho SG kytarách), což nástroji dodává větší stabilitu a částečně zamezuje přepádávání kytary na hlavu. Tento problém výrobce řešil také výběrem těžšího mahagonu pro korpus, kdy má "esgéčko" jistější těžiště.

Epiphone je vybaven dvojicí speciálních humbuckerů Gibson USA Tony Iommi s klasickým ovládáním, které tvoří třípolohový páčkový switch a potenciometry samostatné hlasitosti a tónové clony (impedance 500 kOhm) pro každý snímač.

Černě chromovaný hardware sestává ze struníku Stopbar, kobylky tune-o-matic LockTone a mechanik Grover s převodovým poměrem 14:1. Iommiho signatura bude vyráběna pouze v černém barevném provedení Ebony a nástroj je trochu překvapivě potažen "desítkami" D'addario EXL 110, zatímco Iommi používá mix tenčích strun (9, 9, 12, 22, 28, 38) a podladění do Cis. Limitovaná série Epiphone Tony Iommi G-400 LTD, která je nástupcem modelové řady z roku 2003, bude vyráběna v Koreji.

Tagy epiphone
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY