Přejít k hlavnímu obsahu
Miki a Wabi Ryvolové na Portě 1986 | Foto: František Heřman
Miki a Wabi Ryvolové na Portě 1986 | Foto: František Heřman
redakce - Pá, 22.07.2022 - 15:00

Ryvolovky: Roman Horký z Kamelotu pokřtí nový zpěvník bratrů Ryvolových

„Písnička je jako dobrý nebo rozvedený potomek – pustíš ji do světa a ona už si žije svým životem... Doufám a věřím, že se s našimi písněmi budete na svých toulkách a u táborových ohňů setkávat s pocitem, že jste potkali opravdu dobré kamarády,“ píše Miki Ryvola v novém Zpěvníku Ryvolovky – Písně Wabiho a Mikiho Ryvolů, který vyšel u SuperNoty.cz. V úterý 26. července od 18.00 hodin zpěvník před prodejnou Kytary.cz v pražských Modřanech pokřtí Roman Horký ze skupiny Kamelot, který na této akci také zahraje.

Těšit se můžete na Horkého podání nejznámějších písní Wabiho i Mikiho. Po slavnostním křtu je na programu společné jamování a hraní „ryvolovek“ u táboráku. Akce je otevřená, všichni fanoušci písní Ryvolů či trampských písní jsou vítáni.

Každý, kdo se někdy ocitl u táboráku, se nejspíše potkal s písněmi jako Bedna od whisky, Tereza (Osamělý město) nebo Zvláštní znamení woodcraft (touha). Bratři Ryvolové napsali stovky neméně krásných písní, které, bohužel, nejsou pro mladší generaci tolik známé. SuperNoty by toto rády změnily, a proto vznikl tento dvojzpěvník. Tvůrci oslovili samotného Mikiho Ryvolu a Petra Náhlíka, dvorního archiváře skupiny Hoboes, a společně sestavili tento dvojzpěvník plný těch nejlepších „hobousáren“ a „ryvolovek“.

Dvojzpěvník obsahuje 71 písní, které jsou do obou dílů rozděleny abecedně. Ve zpěvníku si také můžete prohlédnout fotografie Wabiho, Mikiho i kapely Hoboes od renomovaných fotografů a přečíst prozaické texty Wabiho i Mikiho.

Křest Zpěvníku Ryvolovky – Písně Wabiho a Mikiho Ryvolů

Na tvorbě notových záznamů se podíleli odborníci a notografové z Národního notového archivu, kvalita not je tedy na velmi vysoké úrovni. „Naši notografové noty přepisovali z původních nahrávek. Bylo to náročné, neboť některé nahrávky obsahovaly ruchy a jiné vady, takže analýza a přepisování do not bylo náročné,“ přibližuje tvorbu not odpovědný redaktor zpěvníku Štěpán Piller.

Noty obsahují melodickou linku zpěvu s textem, akordické značky pro doprovod, druhé a třetí hlasy či doprovodné vokály, instrumentální sóla, intra a další signifikantní melodie. „K textům písní jsou doplněny nejen noty a akordy, ale také data vzniku jednotlivých písní. Myslím, že u autorů původně „nové generace autorů trampské písně“ a dnes již „klasiků trampské písně" si jak autoři, tak milovníci a posluchači jejich písní zaslouží vědět, kdy písně vlastně vznikly. Kromě písní oba zpěvníky obsahují i drobné vzpomínky či úvahy Mikiho i Wabiho,“ popisuje zpěvník Petr Náhlík.

Zadní stránka zpěvníků

Když letos na jaře po 40 (!!!) letech vyšla reedice LP Zvláštní znamení touha (na CD i s bonusy) a Miki Ryvola oslavil své kulatiny, požádal mne, ještě v dubnu 2022, o napsání úvodního textu a další spolupráci na dvoj zpěvníku RYVOLOVKY. Miki do dvoj zpěvníku RYVOLOVKY vybral z bezmála 350 písní, které s Wabim napsali – zhruba čtvrtinu – celkem 71 písní. Mne následně požádal o úvodní text, a také o archivní data a texty, které by bylo vhodné k jím vybraným písním doplnit. Nakonec také o korektury. Dvoje oči lépe vidí, “ uzavírá Petr Náhlík spolupráci na tvorbě zpěvníku.

Tagy zpěvník

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY