Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Ruské sankce: budou elektronky EHX nedostatkovým zbožím?

Válka na Ukrajině bude mít vliv nejen na globální ekonomiku, ale jak se ukazuje, tak ruské odvetné sankce částečně dopadnou i na technický segment hudební sféry. Mezi dvě stovky produktů, které ruská strana s největší pravděpodobností přestane alespoň dočasně vyvážet do většiny západních zemí, byly zařazeny také elektronky firmy Electro Harmonix, která má na ruském území svoji továrnu. Tento krok by mohl způsobit, že trh se bude potýkat nejen s nedostatkem elektronek, ale v návaznosti na to zřejmě dojde i ke zdražení zesilovačů, studiových vintage kompresorů a dalších lampových komponent.

Ruský závod je totiž jedním z největších světových výrobců vakuových lamp, zůstává sice ještě slovenská značka JJ, čínské firmy a pár dalších značek, nicméně absence ruské produkce patrně otřese celým trhem. Společnost Electro Harmonix koupila ruskou továrnu na výrobu elektronek v roce 1998 a současnou nabídku tvoří oblíbené značky Tung-Sol, Electro-Harmonix, EH Gold, Genalex Gold Lion, Mullard, Svetlana nebo Sovtek ve verzích EL84, EL34, 6L6, 6550, 12AX7, 12AU7, 12AT7 apod.

Na internetu se objevila dvě prohlášení Mikea Matthewse, majitele společnosti Electro Harmonix, ve kterých se mimo jiné uvádí: Nesčetné tlaky – včetně přetrvávajícího napětí v dodavatelském řetězci, rostoucích interních nákladů, rostoucí inflace a neustále se vyvíjejícího právního prostředí (zejména ve světle konfliktu na Ukrajině) – vytvořily velmi nestabilní a nejednoznačné obchodní prostředí.

Situace, která brání dovozu ruských vakuových elektronek, byla sice prozatím vyřešena, ale vzhledem ke zmíněnému stavu budeme nuceni zvýšit naše velkoobchodní ceny těchto elektronek. Toto zvýšení cen, se bude týkat všech nových i starších objednávek.

Rovněž pravděpodobně dojde k dalšímu navýšení cen u přijatých zásilek poté, co USA, EU a další státy po vzoru Kanady zavedou zvýšená cla se sazbou cca 35% (s cílem omezit schopnost Ruska financovat invazi na Ukrajinu). Pokud si přejete, můžete zrušit jakoukoli předchozí objednávku, ale nedoporučujeme to, protože elektronek je v současné době obrovský nedostatek.

Pokud vás tato tématika zajímá, tak mrkněte na přiložená videa, demonstrující rozdíly mezi různými značkami a typy předzesilovacích i výkonových elektronek. Přehled kompletní nabídky lamp z produkce továrny Electro Harmonix naleznete zde (sekce Specifications).

Tagy Electro Harmonix Tung-Sol EH Gold Genalex Gold Lion Mullard Svetlana Sovtek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY