Přejít k hlavnímu obsahu
Evžen Hofmann, zdroj: web Evžena Hofmana
Evžen Hofmann, zdroj: web Evžena Hofmana
Jan Hamerský -

Rozladěni Evženem

Všichni z týhle kapely se zbláznili / a kdo se s náma namočí / tak tomu jebne taky
(Master‘s Hammer, Všem jebne)

Za mě génius. Je to tak blbý, až je to geniální. Časem doceníte! Dal jsem si to dvacetkrát a začíná mi to měnit syntaxe v mozku. Dám si to jako vyzvánění. Rozhodně kvalitnější matroš než jeho domácí „Czoldplay“
(Radek „Krasohled“ Škarohlíd)

Evžen Hofmann vydal sólovku Retrospektiva. „Kdo?“ napadlo mě stejně jako novopečenou autorku od Headlinera Janu Christian. Hudební publicistice se možná věnuju o pár let víc, ale taky nevím všechno a i dál jsme uvažovali podobně. Absolutní sluch a rozsáhlé znalosti hudební praxe a teorie jen umocňují účinky tortury Retrospektivou. Proti ní nejsou imunní ani gurmáni debužírující si nad úlovky ze šťavnatého undergroundového dna. Nevěřte Škarohlídovi každý post. Je to opravdu tak strašně blbý, až to bolí.

Nejhorší ale není, že profík z opravdu velké tuzemské kapely s obřím finančním polštářem v zádech kašle na ladění, neumí zpívat nebo že prý vyučuje práci ve studiu, ale že mu to projde. Úroveň vkusu je obecně tak strašně nízká, že ho za jeho výtvor leckdo dokonce pochválí. Ještě hůř, do uší bijící demence Hofmannovy sólové tvorby těžko mohla zabít už tak mrtvolně letargické texty Jardy Špuláka.

Možná jste si taky kdysi Kryštofa pletli s výkladní skříní barevné kultury slezského tavicího tyglíku. Prostě proto, že se vám Cosmoshop, Lolita nebo Poezie docela zamlouvaly. Ale to bylo. Kryštof Rubikon, za kterým už ho nezajímá ani řemeslo, jen peníze a davy, už dávno překročil. Od té doby se stihl obklopit mašinérií příliš velkou na to, aby selhala.

Většina plamenů zhasla / Hvězdy spadaly na dno / hudební byznys – fraška! / MC‘s neexistujou, jenom hustlaz
(Smack, Immortal)


Proto vidět klip k Retrospektivě, nezemřít a nevzpomenout si předtím na vpravdě epický sólo zkoksovaného Lil Wayna nejde. Je to až moc symptomatické. Samozřejmě s tím rozdílem, že Hofmann hejtrům svůj status nedokazuje zlatými řetězy a drahými Weezy píčovinami, ale špičkově vybaveným studiem a záběry na Anděly. Vůbec se nedivím, že tím namíchl všechny kytaristy, kteří se dřou do úpadu, v čele s Rony Janečkem (John Wolfhooker) a jeho odzbrojující odpovědí.


Má však smysl se nad okázalým Hofmannovým diletantismem rozčilovat? Ctít železnou byznysovou logiku, že kdo není nahoře, málo na sobě makal, znamená buď držet hubu a krok, nebo se úplně odkopat, případně ztratit chuť na sobě pracovat a projít zkouškou víry v prozřetelnost neviditelné ruky trhu. Raději se osvoboďme. Přiznejme si pravdu: za Kryštofem stojí peníze a armáda nekritických fanynek, fanoušků a ignorantství snad jen jednoho a ještě k tomu nepozorného novináře. Talent a píle jsou zas na straně Ronyho Janečka, Radka Škarohlída nebo Tomáše Raclavského.

Jako redakce magazínu pro aktivní muzikanty je v tom nechceme nechat. Kyberšikana hashtagem #ladickaproevzena je nám málo. Proto vyhlašujeme veřejnou sbírku ladiček pro Hofmanna. I kdyby se nic nevybralo, Frontman.cz mu tak jako tak věnuje alespoň jednu.

Tagy Evžen Hofmann ladička Retrospektiva Kryštof John Wolfhooker Radek Škarohlíd Rony Janeček

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY