Přejít k hlavnímu obsahu
Baryton zahalený cigárem i dálničním štěrkem tu ožívá v celé své velikosti | Foto: William Hames
Baryton zahalený cigárem i dálničním štěrkem tu ožívá v celé své velikosti | Foto: William Hames
Martin Hošna - St, 14.07.2021 - 12:00

Rocková melancholie Jakoba Dylana bere za srdce

The Wallflowers je kapela syna Boba Dylana, Jakoba. Na rozdíl od svého slavnějšího tatínka nechrlí desky jako na běžícím pásu. Dává si na čas, který nyní zúročil na sedmé desce Exit Wounds, vydané po úctyhodných devíti letech. Výsledkem je zrockovělé blues s poctivou dávkou melancholie.

The Wallflowers byly hodně na očích v devadesátkách. V rádiovém bláznění po grunge byli se svým pojetím americany příjemnou alternativou hlasitých a špinavých kytar, zářezy jako One Headlight nebo The Difference zajistily projektu slušnou míru respektu a popularity. Z této éry je jediným přeživším hráčem frontman Jakob, který pozvolna rozvíjel vlastní styl, v němž jednoduchá souhra kytary, basy, bicích a hammondek jde po lesklé, leckdy vyšlapané cestě.

Exit Wounds kašle na současné trendy. Sbírka jednoduchých písní nezapře Dylanův talent natočit duchaplnou baladu, věrnou tradicím americany, country či písničkářskému rock´n´rollu. Celý groove spočívá v jeho hlasu. A ten je po vzoru otce oduševnělý, křehce nakřáplý, ovšem o poznání sentimentálnější. Texty o vlastním sebepodceňování mají ironický charakter, pochyby zdůrazňují přímočaré kytary, nevrlou harmonii doplňují vláčné rytmy i předvídatelná produkce Butche Walkera. Pocit nespokojenosti ruší auru melancholie, naději Dylan ale nachází ve vlastním nitru, kde bojuje s panikou a současným světobolem.

Jakob je pevný v kramflecích v duetu se zpěvačkou Shelby Lynne v Darlin´Hold On, která dodala tajemnou atmosféru ještě v dalších třech písních. Pořádně za struny zatáhnou The Wallflowers v Move the River. Klavírní doteky ve Who´s That Man Walking ´Round My Garden či další komprimované vokály a drsná akustika tu mají kouzlo nechtěného písničkářství.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Exit Wounds je příjemným pokračováním alb z devadesátek, kdy hráčská chemie The Wallflowers byla na nejvyšší úrovni. Baryton zahalený cigárem i dálničním štěrkem tu ožívá v celé své velikosti. Vypravěčství, které ví, kdy si má dát pauzu k nadechnutí, tahá přímo za srdce. Zdánlivě jednoduchá harmonie má čitelné hrany, s hmatatelnou pulsující temnou energií, bez klišé a pozlátka. Rock´n´rollová skromnost.

exit

The Wallflowers – Exit Wounds

New West Records 40:01

65 %

Tagy Recenze alb Jakob Dylan The Wallflovers Bob Dylan
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY