Přejít k hlavnímu obsahu
Snové scenérie ohýbají originály na dřeň a pronikají hlouběji ke kořenům americany. | Foto: Adam Bowie
Snové scenérie ohýbají originály na dřeň a pronikají hlouběji ke kořenům americany. | Foto: Adam Bowie
Martin Hošna -

Robert Plant & Alison Krauss: Kovbojská mystika odkrývá podstatu rhythm & blues

Po čtrnácti letech se znovu sešli ve studiu Robert Plant a Alison Krauss. Na první pohled nesourodé umělecké duo, na první poslech ovšem fascinující a originální splynutí dvou odlišných světů – britského rock'n'rollu a amerického country. Jejich druhá deska Raise The Roof, které kralují hlavně coververze zapomenutých šlágrů, jde až ke kořenům sofistikovaného blues.

Album Raise The Sand z roku 2007 je ověnčeno šesti cenami Grammy (na hlavu v tehdejším klání porazilo třeba Coldplay nebo Radiohead). Přesto se Robert Plant a Alison Krauss až nyní po letech rozhodli ve své čarokrásné jízdě pokračovat. A je to možná ještě lepší jízda než posledně. Jedenáct obskurních coverů a jediná originální píseň tvoří dohromady ponurou nahrávku, která je v dobrém slova smyslu děsivější než prvotina.

Plantův špinavý vokál tu ledabyle improvizuje, zatímco s ním soupeří křehká krása Alisonina zpěvu. Strašidelná mystika kontrastuje s bohatou zvukovou stopou; tajemství, smyslnost, ztráta a na první poslech jednoduché aranžmá společně dodávají písním mlhavý, zaprášený pocit. Prim ovšem hraje vokální symetrie.

Otvírák Quattro (World Drifts In) původně od Calexico je plný čistých emocí. Jak Plant, tak Krauss jsou srdcaři. Hypnoticky ukolébávají v temném country, zpomaleně gradují v žalostně temné rytmice. Horlivě se pak doplňují v The Price of Love nebo v akustické Go Your Way, nevinně splývají v Searching for My Love. V jediné autorské písni High and Lonesome tu plachý Plantův vokál pláče v tiché Alisonině harmonii, kterou narušuje jen jednoduchý bublající kytarový riff. Snové scenérie ohýbají originály na dřeň a svou vypravěčskou rétorikou a jemným hudebním doprovodem pronikají hlouběji ke kořenům americany.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Deska Raise the Roof je produkovaná T Bonem Burnettem, který dokonale vystihl kouzlo nesourodých vokálů Roberta Planta a Alison Krauss. K tomu Burnett vyčaroval exotické perkuse, rozmazané kytarové riffy a alkoholem procítěné blues, v němž se mísí pohlcující šero venkovského zapadákova, hmatatelný groove Mississippi, prašný jive i ďábelská velkolepost rhythm & blues. Sešli se tu hudebníci z období Raise The Sand (kytarista Marc Ribot, bubeník Jaye Bellerose), ale i další tváře jako kytaristé Bill Frisell, Buddy Miller, baskytaristé Dennis Crouch a Viktor Krauss a steel kytarista Russ Pahl. Ti dostali jediný úkol: bez přípravy předešlého poslechu nahrát svoje party rovnou z fleku. Povedlo se jim to na výbornou.

Raise the Roof

Robert Plant & Alison Krauss  Raise the Roof

Warner Music: 61 min.

Country/americana/blues

90 %

Tagy Robert Plant Led Zeppelin Alison Krauss ameriacana Blues country

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY