Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 31.08.2019 - 08:00

Prototyp Gibsonu DC 1992: „devadesátková“ odpověď na kytary PRS?

Kvalitní nástroje společnosti Paul Reed Smith začaly na přelomu 80. a 90. let výrazně konkurovat výrobkům tradičních značek. Díky své konstrukci a použitým materiálům měly modely PRS poměrně blízko především ke kytarám Gibson, což mohl být jeden z důvodů, proč se vedení nashvillské firmy rozhodlo odsouhlasit nový projekt, jehož vývoj dostal na starost tým, který později stál u zrodu firemního Custom Shopu.

V roce 1992 vznikl v dílnách Gibsonu prototyp s netradičně tvarovanými rohy korpusu, jejichž linie sice dávají tušit určitou příbuznost s designem kytar PRS, ale návrháři mohli také vycházet z příbuzné koncepce modelu LP Junior Doublecut 1958. Mahagonové tělo speciálu Gibson DC s rezonančními dutinami a javorovým topem si zachovalo typické znaky Les Paulu, výhodou byl mnohem pohodlnější přístup k vyšším polohám ebenového hmatníku.

Zjednodušené ovládání klasického kobylkového humbuckeru a krkového mini-humbuckeru Firebird sestává ze společné hlasitosti, tónové clony, nožového switche a malého třípolohového přepínače pro rozpojení cívek, obrácení fáze nebo funkci kill switch. Nakonec zůstalo pouze u experimentální verze, která ale položila základy k novějším sériím Gibson DC Standard a DC Pro. Vlastnosti raritního kousku detailněji přibližuje přiložené video.

Tagy Gibson Gibson DC 1992 prototyp
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY