Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 23.10.2022 - 08:00

Prohlídka bývalé továrny Gibsonu v objeveném dokumentu z roku 1967

Veřejně nikdy nepromítaný dokument z roku 1967, zachycující výrobu nástrojů v bývalé továrně Gibsonu v michiganském Kalamazoo, nalezli ve firemním archivu před necelými dvěma lety zaměstnanci značky. Neoznačený filmový kotouč si následně převzal tým kanálu Gibson TV, který nechal záznam digitálně remasterovat a před časem jej umístil na YouTube.

Dokument s původním názvem An Instrument of the People a stopáží cca 20 minut demonstruje tehdejší pracovní postupy při výrobě akustických, pololubových i standardních el. kytar s masivním tělem, včetně stavby krků, zdobení pickguardů či rosett, opracování hmatníků a jejich pražcování, ručního broušení povrchu, lakování, finálního leštění, instalace elektroniky, seřízení, až po výstupní kontrolu. Část záznamu je věnována také výrobě strun, zesilovačů a snímačů.

Mimochodem, dokument neobsahuje žádné detailní záběry modelů Les Paul Standard či Custom, což je dáno dobou vzniku tohoto filmu – k produkci tradičních nástrojových sérií Les Paul se Gibson po pauze vrátil až o rok později (r. 1968). Firma tímto krokem reagovala na tlak hráčů, požadujících stejné typy kytar, jaké v dané éře začali používat např. Eric Clapton, Keith Richards, Jeff Beck, Jimmy Page a další představitelé britské scény, která ve druhé polovině šedesátých let zažívala v USA boom.

Tagy Gibson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY