Přejít k hlavnímu obsahu
Ambicí výzkumu je také zpětná vazba pro všechny kulturní hráče | Foto: Pxfuel.com, Creative Commons Zero (CC0)
Ambicí výzkumu je také zpětná vazba pro všechny kulturní hráče | Foto: Pxfuel.com, Creative Commons Zero (CC0)
redakce - Po, 20.04.2020 - 15:00

Přišli jste o koncerty, prostředky? Pomozte zmapovat situaci v kultuře

Jedno už je jisté, ekonomické i provozní dopady současného utlumeného veřejného života na kulturní sféru budou enormní. Aby se vrchnost dokázala správně rozhodnout, jakým způsobem umělce podpořit, potřebuje mít situaci podrobně zmapovanou a vyhodnocenou. Kvalitní výzkum a z něj vyplývající data a závěry jsou podkladem pro zodpovědné rozhodování kulturních institucí i veřejné správy. Až do půlnoci 22. dubna můžete vyplnit online dotazník, který k řešení celé věci může přispět.

Předkládaný dotazník Institututu umění – Divadelního ústavu je součástí rozsáhlejšího výzkumu ekonomických a provozních dopadů současné krize v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Nezávislý výzkum je realizován dvěma akademickými pracovišti (Katedra produkce DAMU a Katedra Arts Managementu VŠE). Sběr bude probíhat opakovaně v měsíčních intervalech, aby bylo možné zmapovat celý průběh současné krize, ale i následnou stabilizaci kulturního sektoru.

Data jsou sbírána za oblast divadla, tanečního a pohybového umění včetně nového cirkusu, klasické a současné hudby a výtvarného umění (architektury, malířství, sochařství, fotografie, kresby, grafiky, designu, užitého umění, videoartu, akčního umění, instalace ad.) Dotazník je určen jednotlivcům i organizacím (dotazníky pro každou z těchto skupin respondentů mají odlišnou strukturu, míru detailu a postup vyhodnocení dat).

Výsledky výzkumu budou neméně užitečné i pro samotné kulturní hráče, kteří pro své kormidlování v současných rozbouřených vodách potřebují nejen spolehlivou mapu, ale také na této mapě znát svou pozici. Tím se výzkum liší od dosavadních, protože jeho ambicí není pouze zmapovat vytyčenou oblast, ale i poskytnout zpětnou vazbu všem, kteří se na něm podílejí.

Proexportní kancelář SoundCzech, která věci za hudebníky v rámci Institututu umění – Divadelního ústavu koordinuje, dále iniciovala vznik pracovní skupiny, která zastupuje hudební scénu v plné šíři a komunikuje možnosti pomoci v současné krizové situaci. Přečtěte si první společné prohlášení s návrhy konkrétních možností pomoci hudebnímu sektoru a pokud máte dojem, že vaše část není slyšet, ozvěte se.

Nejisté léto diskutovali v pořadu Meltingpot zástupci festivalů Colours of Ostrava, Let It Roll, Metronome Prague, Pohoda a Rock for People. SoundCzech dále zveřejnil výsledky výzev, další výzvy plánuje vypsat v dohledné době.

A jaké jsou možnosti další podpory? Pro muzikanty na volné noze stále sbírá Donio, Praha podporuje vznik on-line obsahu a příjímá žádosti o dotace a kolektivní správci dále připravili balíček opatření pro provozovatele i autory. Zajímat by vás mohl také rozcestník organizací zastupujících hudební scénu.

Tagy koronavirus SoundCzech Institut umění – Divadelní ústav

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY