Přejít k hlavnímu obsahu
Klip Tramvaj můžeme vnímat i jako zprávu o tom, že vlastní štěstí (a cestu k němu) máme především ve vlastních rukou. | Foto: Eva Brátová
Klip Tramvaj můžeme vnímat i jako zprávu o tom, že vlastní štěstí (a cestu k němu) máme především ve vlastních rukou. | Foto: Eva Brátová
Zdeněk Neusar -

Premiéra: Všichni jsme na správné cestě, říkají Boží muka v klipu Tramvaj

Jdete ve svém životě správným směrem? Dvě stovky fanoušků a kamarádů kapely Boží muka, kteří hudebníkům na základě veřejné výzvy poslali krátký videozáznam ze své cesty, tento pocit mají a snaží se ho předat dál. Cestovalo se tramvají, ale také vlakem, autem nebo pěšky. Výsledkem je klip ke skladbě Tramvaj, který v magazínu Frontman uvádíme v premiéře.

Námět na čtvrtý, závěrečný klip k aktuální nahrávce Na správný cestě přinesl frontman kapely Kamil Danda, jenž surový materiál v tandemu s kameramankou Evou Brátovou následně také sestříhal. „Dlouho jsme se nemohli rozhodnout jak tenhle klip pojmout. Nechtěli jsme úplně opakovat předchozí postupy a tak trochu jsme se na tom zapekli. Chvíli jsme koketovali i s myšlenkou vyzkoušet si částečně možnosti AI, byly rozepsané i dva scénáře, ale pak nás napadlo dát prostor lidem kolem nás, jejich kreativitě, fantazii a pojmout to jako koláž s náhledem do jejich životů,“ říká Kamil Danda.

Poselstvím klipu je daleko víc než jen zachycení lidí v pohybu. Můžeme ho vnímat i jako zprávu o tom, že vlastní štěstí (a cestu k němu) máme především ve vlastních rukou. „Ačkoliv se text písně z počátku jeví jen jako popis jedné cesty v tramvaji, vyústí na konci do obecné paralely individuálních cest životem. A právě proto jsme na této myšlence měli v kapele okamžitou shodu,“ dodává Danda.

Na písni Tramvaj se kromě samotné kapely, kterou dále tvoří Vít Maršálek (produkce, klávesy, klavír), Michal Dufek (sólové kytary), Dominik Sauer (basa) a František Škorpil (bicí), podílelo i několik hostujících hudebníků. Na violloncello zde hraje Kieshiro Mikawa, na housle Tomáš Nezdara a rytmickou složku v jednom místě podpořil Daniel Petřík.

V závěru písně si ve sborech zazpívalo několik zvučných osobností i mladých jmen domácí nezávislé scény, z nichž některé si v klipu také zahrály. V Tramvaji se tak se svými vklady ocitli Jan Unger (Zrní), Jan Vacík (Čtvrt na Smrt), Bára Zmeková, Jakub Cermaque, Adéla Kamešová (Youlie), Venika Hartlyn, Jan Danda (kapela Olgy Lounové), Jakub Rosák (Kapitáni průmyslu) a Ondřej Ježek (OTK).

„Měli jsme od počátku vizi, že v závěru písně by mělo v nápěvu znít několik hlasů přes sebe, něco jako dav cestujících, ale řešili jsme, jak k tomu přistoupit. Nakonec jsme poslali demo několika přátelům, o nichž se vědělo, že mají zajímavé, svébytné hlasy a zároveň jsou kreativní, se zadáním: drž se tématu, ale zazpívej nám do toho, co chceš a jak chceš. Zaslané podklady jsem sestříhal do zvukové koláže,“ uzavírá producent Vít Maršálek, který má mimo jiné aranžérsky na svědomí smyčcovou dohru písně.

EP Božích muk nazvané Na správný cestě vyšlo počátkem května u vydavatelství ROCK'n'GO a bylo natočeno v nahrávacím studiu Aluna v Údrnicích. Mixu se ujal Kamil Danda, masteringem posloužil Kakaxa ze studia 3bees.

Chtěli byste u nás také odpremiérovat svůj klip? Napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy Premiéra videa Boží muka

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY