Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 30.08.2021 - 00:01

Preampy, IR loadery a efekty značky AMT Electronics

Firma AMT Electronics, založená v sibiřském Omsku muzikantem a elektroinženýrem Sergejem Maričevem, je jednou z mála ruských značek, kterým se podařilo úspěšně etablovat na celosvětovém trhu s hudebním příslušenstvím, za což výrobce vděčí inovativnímu přístupu podpořenému kvalitou zvuku i zpracování svých produktů. Společnost AMT se nyní vrací na český trh s řadou lety osvědčených i novějších efektů, preampů či IR emulátorů v pedálovém formátu, které kromě jiného bodují poměrně vstřícnou cenou.

Kytaristé, basisté a další muzikanti mohou vybírat z nabídky kompaktních flexibilních předzesilovačů řady Legend první i druhé generace, modelů z příbuzné série Bricks X-Lead / X-Clean či lampových preampů SS11-A, SS11-B doplněných obdobně řešenou verzí SS-20. K dispozici jsou také wah pedály WH-1, expression pedály EX-50, zkreslovače z edice Drive Mini, dvojice konvolučních emulátorů typu Pangaea, multiefekt Pangaea Ultima, pokročilý DI box Reincarnator RD-2 nebo signálový přepínač TS-2.

Kolekce Bricks X-Lead / X-Clean je zastoupena modely R/S-Lead, Vt-Lead, F-Clean, D-Lead, B-Lead, P-Lead, u nichž první písmeno v názvu značí zvukovou předlohu, v daných případech lze tedy volit z provedení poskytujících charakter aparátů Mesa Rectifier/Soldano, VHT, Fender, Diezel, Bogner Uberschall, Peavey 5150/6505. Základem obvodu je jedna elektronka 12AX7/ECC83 a ovládání sestává z hlasitosti, gainu a třípásmových korekcí.

V širším řetězci je možno jednotlivé preampy také propojit v sériovém režimu pomocí minijackových zdířek Ctrl A/B. Aktivací pedálového efektu tak automaticky bypasujete ostatní preampy (true bypass) bez potřeby speciálních přepínačů, což je praktický a elegantní způsob jak na pódiu i ve studiu dosáhnout rozdílných zvuků s minimálním stepováním po pedalboardu.

Klasickou edici Legend postavenou na polovodičích tvoří provedení F1 (Fender Twin), E1 (Engl Fireball) či V1 (Vox), modernější „dvojková“ série s čistým kanálem na bázi aparátů Fender zahrnuje verze D2 se zkreslenou větví inspirovanou high gainovými zesilovači Diezel, E2 (Engl), M2 (Marshall JCM800), O2 (Orange), P2 (Peavey), R2 (Mesa Boogie Rectifier), S2 (Soldano) a Vt2 (Fryette dříve VHT). Krabičky jsou osazeny třípásmovým ekvalizerem, potenciometry Drive Level, Drive Gain, Clean Level a tlačítkem Clean Boost navyšujícím signál o +8 dB.

Varianty Legend 2 mají trojici výstupů, které umožňují použít pedál jako standardní kytarový efekt umístěný před aparátem (Drive Out) – v tomto modu funguje jako clean channel čistý kanál aparátu, jako preamp propojený s koncovým zesilovačem (Pream Pout), nebo využít výstup se simulací kabinetu (Cab. Sim. Out) a poslat signál do mixpultu či nahrávacího zařízení. Všechny tři výstupy lze používat simultánně.

Vlajkovými loděmi pedálových preampů AMT jsou tříkanálové modely SS11-A Classic a SS11-B Modern se dvěma elektronkami 12AX7/ECC83, duálními nezávislými korekcemi, funkcemi Bright a T. Shift nebo sendem a returnem efektové smyčky. Provedení A nabízí tradičněji pojaté zkreslení, zatímco varianta B je optimalizována pro moderněji znějící agresivní high gain. Kanály Clean a Crunch jsou u obou preampů identické.

Podobně řešený je i tříkanálový model SS-20, který se odlišuje přítomností pouze jedné triody 12AX7/ECC83, větve Crunch a Lead mají samostatné ovladače gainu, který lze u Crunche navíc ovlivňovat posuvným spínačem, a opět nechybí ef. smyčka plus výstup se speaker emulatorem.

Overdrive/distortiony řady AMT Drive Mini Series zahrnují polovodičové zkreslovače B-Drive (Bogner), E-Drive (Engl), P-Drive (Peavey) a S-Drive (Soldano). Jednoduché ovládání sestává z hlasitosti, gainu a tónové clony. Širší zvukovou paletu přináší posuvný spínač Voice měnící výraznost středových pásem.

Expression pedál EX-50 a kvákadlo WH-1 potěší nejen majitele menších pedalboardů svou všestranností– pasivní EX-50 je vybaven dvěma výstupy TS, TRS pro ovládání dvou zařízení současně, a přepínačem režimů Inverted / Normal, které zajistí bezproblémový chod s efekty s rozdílnou polarizací exp. vstupu. Wah WH-1 se může pochlubit opticky řízeným JFET okruhem, modem true bypass, nastavitelným odporem nášlapného pedálu a switchem volícím frekvenční režimy v rozsahu 0.2 – 1 kHz, 0.3 – 1.5 kHz, 0.4 – 2 kHz.

Robustní desktopový AMT Pangaea CP-100 i jednodušší pedálové provedení Pangaea VC-16 Virgin Cab představují stále oblíbenější  IR loadery a speaker simulátory, opatřené navíc attenuatorem, takže jsou zapojitelné i přímo do reproduktorového výstupu zesilovače, včetně lampových, u nichž je nutno při emulaci ještě použít druhý výstup Thru nebo Y kabel. Čísla v názvu modelů značí počet presetových slotů, k napájení slouží 12 V adapter.

Pangaea Ultima U-2 doplňuje nabídku řady AMT Bricks o multiefekt slouží v podstatě jako platforma pro vybraný firmware. Do krabičky je z továrny nahrán firmware IR CabSim Fx, obsahující speaker simulaci, analogový/digitální tříkanálový preamp, devět typů virtuálních koncových zesilovačů, noise gate, kompresor, ekvalizér, hi/low pass filtry, delay nebo reverb ke každému presetu, ladičku a metronom.

K pedálu navíc můžete připojit celou řadu přepínačů – až dva dvoukanálové footswiche, expression pedál, MIDI. Přes USB lze tento firmware změnit na výkonný modulační multiefekt se sekcí Modulation FX, stereo IR speaker emulátorem, efekty Stereo Delay a Stereo Reverb a Pre/Post efektovým procesorem (PRE sekce: Noise Gate, Compressor, Phaser, Resonance Filter, Flanger, POST sekce: IR cabsim, Parametric Pre/Post EQ, Hi/Low pass filters + Presence, Delay/Reverb).

Oficiální české ceny jednotlivých modelů či sérií: edice AMT Bricks – shodně cca 5000 Kč, edice Legend 1 – od cca 2600 Kč do cca 3400 Kč podle konkrétního typu, edice Legend 2 – shodně cca 4000 Kč, preampy SS 11-A / SS11-B – shodně cca 9600 Kč, preamp SS-20 – cca 7700 Kč, AMT WH-1 a EX-50 – shodně cca 2600 Kč, zkreslovače AMT Drive Mini Series – shodně cca 1600 Kč, Pangaea CP-100 – cca 5300 Kč, Pangaea VC-16 – cca 5000 Kč, Pangaea Ultima U-2 – cca 7700 Kč, DI/reamp box Reincarnator RD-2 – cca 4000 Kč, přepínač TS-2 – cca 2000 Kč.

Tagy AMT Electronics
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY