Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Preampový modul Synergy VAI

Steve Vai, jedna z nejvýraznější kytarových person posledních téměř čtyřiceti let, změnil dres a od značky Carvin přešel k firmě Synergy Amps, která mu postavila preampový signovaný modul VAI, jenž se v současné době dostává také na evropský trh. Model vychází z konstrukčního systému dříve používaného společnostmi Egnater či Randall a k jeho zprovoznění je nutná dokovací stanice řady SYN (nebo obdobný model) s příslušnými konektory, hlasitostí, funkcí Sag, přepínáním kanálů, bypassem, linkou se speaker simulatorem atd.

Preamp osazený dvojicí elektronek 12AX7 nabízí čistý a zkreslený kanál, každá větev je osazena potenciometry gainu, hlasitosti a třípásmových korekcí. Kanál Blue, poskytující zvukovou paletu počínaje křišťálově čistým zvukem po lehký crunch s charakterem amerických aparátů, disponuje voicingovými mody Bright a Fat, zatímco u zkreslené high-gainové větve Red najdeme kromě spínače Bright také switch Boost pro posílení gainu.

Na základní desce je umístěn tahový spínač Cathode Select s trojicí režimů ovlivňujících předpětí vstupní elektronky a na to navazující odezvu nízkých frekvenčních pásem. Pro zvuk s americkým témbrem zvolil výrobce odpor 1.5 kOhm a kondenzátor 22 uF, posun k britskému typu soundu zajišťuje odpor 2.7 kOhm s kondenzátorem 0.68 uF a třetí pozice (Vai „sweet spot“) využívá odpor 1.8 kOhm s kondenzátorem o kapacitě 1 uF.

Vedle zmíněného switche má své místo přepínač Dual/Single sloužící k optimalizaci volby kanálů při propojení modulu se staršími sloty Egnater a Randall, které nejsou konstruovány pro dvoukanálové preampy. Funkce tohoto obvodu jsou následující: novější dokovací stanice = mod Dual (oba kanály), starší verze – Dual = čistý kanál, Single = zkreslený kanál.

Modul Synergy VAI o rozměrech 178 x 140 x 38 mm a hmotnosti cca 450 g je vyráběn v kalifornské centrále značky, oficiální evropská cena by se měla pohybovat okolo 400 eur bez dokovací stanice. Vedle signovaného modelu používá Steve Vai také ostatní moduly Synergy založené na obvodech zesilovačů Friedman, Soldano, Bogner, Diezel, Engl, Morgan, Fryette, Fender, Metropoulos atd., které zapojuje do rackové koncové jednotky SYN5050 (2x 50 / 1x 100 W) s lampami 2x 12AX7 a 4x 6L6.

Tagy Synergy Amps Synergy VAI

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY