Přejít k hlavnímu obsahu
Krausberry ctí starou školu blues rocku, a ta je krásně slyšet i na posledním počinu. | Foto: archiv a FB Krausberry
Krausberry ctí starou školu blues rocku, a ta je krásně slyšet i na posledním počinu. | Foto: archiv a FB Krausberry
Martin Hošna -

Poslední nádražák je příjemný bluesrockový výkřik z devadesátek

Po patnácti letech překvapili Krausberry z Hanspaulky další řadovou deskou nazvanou Poslední nádražák. I přes dlouhou časovou mezeru kolekce bluesrockových písniček nezklamala. Frontman Martin Kraus je stále pevný v kramflecích ve svém projevu a se zbytkem ansámblu nabízí poctivý zemitý bigbít.

Krausberry se zapsali do podvědomí širší veřejnosti hlavně v půli devadesátek, kdy se díky svému syrovému mixu blues rocku, folku a country stali klubovou a festivalovou veličinou. Dobrá zpráva je, že po celou tu řadu desetiletí na scéně je kapela věrná svému stylu, jímž uhranula i daleko mladší generace.

Album Poslední nádražák je protkané romantikou zaniklých vlakových tratí, umocněnou vypravěčstvím a nenapodobitelným vokálním projevem Martina Krause. Ten se učil od těch nejlepších – Micka Jaggera, Iana Andersona, ale i od Michala Tučného. Texty jsou vtipné, leckdy posmutnělé, přesto ale velice uvěřitelné.

„Název alba je po mém dvojčeti Tomášovi, který to před časem bohužel zabalil. Byl výpravčí v Týnci nad Sázavou a dráhy miloval jako nikdo jiný. Na titulní fotce je brácha před školou. Fotku mi dal otec našeho spolužáka, který ji vyfotil. Myslím, že Tomáše přesně vystihuje a navíc se mi moc líbí,“ uvedl ve svém prohlášení Martin Kraus.

Nikdo ani neočekával, že by kapela znovu napsala hity/legrácky jako Můstek. Album Poslední nádražák jede na vlně nostalgie, obzvlášť hudebně, kdy je nejvíc cítit vůni optimistického ro'n'rollu jak z dílny Žlutého psa. Textově opěvuje dokola stejná témata, od odcházení svých nejbližších po vtípky na Pražáky, ale i glosuje bagety u čerpacích stanic, které kapela konzumuje na svých cestách po koncertech. Starého psa novým kouskům nenaučíš, ale změnu bychom u Krausberry ani nechtěli...

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Krausberry ctí starou školu blues rocku, a ta je krásně slyšet i na posledním počinu. Sestava kapely je podobná té z devadesátek: Martin Kraus – zpěv, Mário Císař – kytara, Štěpán Albrecht – kytara, Vít Havlíček – kytara, Jiří Kredba – basa a Štěpán Smetáček – bicí. Za léta muzicírování se z pánů stali mistři ve svém oboru, našli rovnováhu mezi kytarovými kudrlinkami a Krausovým zpěvem. Ve středně rychlých bluesových baladách až romanticky promlouvá kytara Mária Císaře, zatímco rytmika tiše doprovází vokální Krausův recitál, jehož chraplák jen léty nabývá na síle a barvě.

Krausberry - Poslední nádražák obal alba

Krausberry – Poslední nádražák

100PROmotion  00:44:21

Blues rock

70 %

Tagy Krausberry Martin Kraus Štěpán Smetáček Štěpán Albrecht Mário Císař Vít Havlíček Jiří Kredba Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY