Přejít k hlavnímu obsahu
George Dennis GD-90
George Dennis GD-90
Strejda Joe - St, 28.08.2013 - 10:20

Pohled do minulosti s George Dennis

Firmu George Dennis netřeba představovat. Jsem si 100 % jist, že každý muzikant někdy toto jméno zaslechl ve spojením s precizním zvukem lampových aparátů a stomboxů. Pojďme si trochu představit tuto firmu, kterou založil a stále vlastní George Burgestein. Pamětníci jistě vzpomenou, že tato firma měla první prodejnu hudebních nástrojů v Československu, společně s firmou Artia, a to již v roce 1990. Firma GD pak dlouhé roky exkluzivně zastupovala jako distributor firmy Fender, Roland, Korg, Celestion, Eminence. Hughes & Kettnes a mnoho dalších.

Ahoj Georgi, mohl bys ve stručnosti představit svou firmu?

Společnost vznikla v roce 1991, kdy jsme začali vyrábět efektové pedály, tenkrát řízené potenciometry. Díky dřívějším konekcím a účasti na veletrzích v USA a Německu firma získala velký počet distributorů v mnoha zemích světa včetně Japonska, USA a Austrálie, kde jsme prodávali nejen pedály, ale i elektronické kytary George Dennis, které se dle našeho designu vyráběly u našeho předního výrobce kytar. V té době se začala vyrábět i trsátka, která se s úspěchem dodnes prodávají skoro ve všech zemích světa a jsou velmi oblíbená.

Jak to bylo s efekty? Kdy se začalo s výrobou? Většina muzikantů má značku GD právě spojenou se stompboxy.

V roce 1992 započal vývoj efektových pedálů řízených fotoopticky. Celá fotooptická řada pedálů byla vyvinuta začátkem roku 1993 a tyto pedály se s mírnýma úpravama prodávají dodnes. Bylo vytobeno celkem více než 500 tisíc pedálů. Významnou roli ve vývoji pedálů hrál Petr Michalík a u zesilovačů pak Aleš Bajger a Mirek Dostál.

Jak vás poznamenal vpád asijských výrobců do českého trhu?

V roce 2007, kdy naplno vstoupily na trh Číňané s řadou laciných pedálů, se začalo množství našich výrobků zmenšovat a dnes dodáváme efektové pedály spíše jen profesionálům, kteří umí ocenit kvalitu, trvanlivost a ruční práci.

A co kytarové aparáty?

V roce 1998 jsme začali vyvíjet řadu plnoelektronkových zesilovačů, kterých se prodalo kolem 8 tisíc do celého světa. Bohužel svět hned následovně zastihla ekonomická krize a my jsme byli nuceni omezit výrobu zesilovačů. Dnes jsou tyto zesilovače znovu žádané, bohužel jsme schopni jen individuální výroby, kde jsou ceny již na vysoké úrovni.

Díky za poskytnuté, inspirující informace a přeju Ti hodně štěstí.

Měj se krásně a kupujte George Dennis!


Outro

Jsem rád, že během své praxe v kytary.cz můžu komunikovat s velikány, kteří zdokonalili a posunuli hudební techniku dopředu. A ještě více mě těší to, že tyto úspěchy pocházejí z naší země. Matně si vzpomínám na doby, kdy jsem byl žáčkem ZUŠ a byl jsem přinucen hrát na modrooké kombo George Dennis Blue 60, které mi neodpustilo jedinou chybu a byl slyšet precizně každý přehmat. Tehdá jsem tuto vlastnost neocenil, dnes bych za ni trhal ruce! 

Tagy George Dennis. george dennis

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY