Přejít k hlavnímu obsahu
Výztuha krku není vidět, přesto je to zásadní část každé kytary.
Výztuha krku není vidět, přesto je to zásadní část každé kytary.
Zdeněk Lev -

Pod kapotou #10: výztuha krku u kytar Fender

V rámci seriálu Pod kapotou bych se rád u Fenderu věnoval blíže výztuhám krku. Ty nejsou vidět, ovšem jejich přítomnost v útrobách krku je pro kytaru zásadní. Během dekád výroby se umístění výztuhy měnilo a pro seřízení má každé umístění svá specifika. Pojďme se blíže podívat, jak výztuha funguje a jak a čím ji u kytar Fender optimálně nastavit.

U prvních Fender Esquire modelů výztuha krku chyběla a kytary se téměř okamžitě začaly od zákazníků vracet zpět do továrny, protože se jim krky deformovaly. Těchto kytar bylo zhruba padesát a následně se staly cennými pro sběratele. Poté již všechny Fender kytary výztuhu krku měly a toto řešení bylo opravdu efektivní.

Proč je v krku výztuha

Výztuha krku neboli truss rod se ukrývá v útrobách krku. Slouží ke stabilizaci krku, aby nedocházelo k jeho nežádoucím a samovolným deformacím. Nejčastější materiál, ze kterého se vyrábí, je ocel.

Výztuha krku slouží jednak jako kompenzace tahu strun. Struny mají po naladění tah několik desítek kg, což pro dřevo na krku představuje docela slušnou zátěž. Čím silnější struny na kytaru natáhnete, tím větší je jejich tah a s ním i zátěž na krk. Dřevo je pružný materiál a kdyby nebylo výztuhy, krk by byl tak rovnoměrně prohnutý, že by struny byly nad hmatníkem příliš vysoko a kytara by se stala nehratelnou.

Dalším důvodem, proč je výztuha důležitá, je ochrana před nežádoucími deformacemi krku v důsledku změn okolního prostředí. Dřevo je materiál, který neustále reaguje na klimatické změny okolního prostředí. Při působení nadměrné vzdušné vlhkosti do sebe absorbuje vodu a jeho objem se zvětšuje. Suché prostředí působí na dřevo opačně vysouší ho a jeho objem se zmenšuje. Vliv na stav dřeva má také zima a teplo. Při výrazných změnách teploty může dřevo prasknout.

Skunk Stripe je typický hnědý ořechový proužek dřeva, který kryje výztuhu krku. Některé Fendery jej ovšem nemají.

Skunk Stripe

To, co je s Fender krky neodmyslitelně spjato, je skunk stripe. Vše velmi pěkně a stručně popisuje Fender v článku na svém webu. Protože Fender kytary měly až do let 1958/59 všechny krky z jednoho kusu dřeva, výztuha byla do jejich útrob vložena do předem vyfrézovaného kanálku, který vedl po délce krku až k jeho konci. Po vložení výztuhy se kanálek ze zadní strany krku utěsnil ořechovým pruhem dřeva. Vše se pak zabrousilo a zalakovalo.

Skunk stripe je tedy onen klasický hnědý pruh dřeva, vedoucí po zadní části krku. Nebyl zde ovšem vždy. Jamile začal Fender v letech 1958/59 používat palisandrové hmatníky, skunk stripe již nebyl potřeba.

Protože se palisandrový hmatník na zbytek krku lepil, ještě předtím se do krku vložila výztuha, ale tentokrát z vrchní strany krku přímo pod hmatník. Nebylo již třeba kanálek pro výztuhu frézovat ze zadní strany krku. V 60. letech tedy Fender krky skunk stripe nemají.

V roce 1971 došlo ke změně konstrukce výztuhy, která nyní nebyla na zadní straně krku, ale na hlavici. Tento design způsobil, že se na zadní části krku opět objevuje skunk stripe, a to bez ohledu na materiál hmatníku.

Moderní Fendery většinou skunk stripe mají. Speciální reissue modely ho mít nemusí. Vždy záleží na konkrétním modelu, podle kterého je dnes kytara vyráběna.

Bullet truss rod neboli výztuha krku ve tvaru kulky se dávala na Fendery v 70. letech

Umístění výztuhy krku na Fenderech

Jak již bylo řečeno, Fender až na několik málo svých prvních modelů vždy výztuhu krku používal a její umístění se v průběhu času měnilo. Konec výztuhy je na Fender kytarách buďto na hlavici, nebo na konci krku (butt end).

Obě umístění mají svá specifikace, zejména co se týče seřizování. Pokud je výztuha na hlavici, je snáz přístupná. K jejímu seřízení stačí příslušný imbusový klíč. Pokud je ovšem truss rod na konci krku, máte dvě možnosti, jak se k němu dostat: buď krk odšroubovat, nebo pokud se jedná o Telecaster, stačí někdy pouze sundat pickguard. Vše dále podrobněji popíšu.

Seřízení výztuhy Bullet imbusovým klíčem 1/8 inch

Výztuha na hlavici

Pokud je konec výztuhy umístěn na hlavici, máte vyhráno v tom, že je přístup k nastavení krku velmi jednoduchý. Při seřízení se nemusí odšroubovávat krk ani povolovat struny. Stačí vzít příslušné nářadí a začít seřizovat.

Toto umístění začal Fender používat až ve zmíněném roce 1971, kdy se konstrukce výztuhy změnila. Konec výztuhy byl nyní viditelný na hlavici a připomínal tvar kulky. Proto se pro tuto konstrukci vžil název Bullet truss rod. Mezidobí, ve kterém se krky takto vyráběly, trvalo do roku 1978 a spadá do éry, kdy Fender vlastnila společnost CBS.

V následujících letech se od designu kulky odstoupilo a nastavitelný konec výztuhy byl opět ukrytý zhruba pod nultým pražcem v ořechovém pruhu dřeva.

Jen pro zajímavost, Fendery vyrobené v USA mají nastavitelný konec výztuhy vždy v ořechovém dřevu. To poznáte podle typické hnědé barvy. Fendery vyráběné v mexické továrně ořechové dřevo nepoužívají. Na pohled to poznáte tak, že je výztuha na hlavici umístěná v černém plastu. Tato informace se hodí každému, kdo chce na první pohled rozeznat americký Fender od toho mexického.

Odlišné výztuhy na amerických a mexických modelech. USA model má ořechové dřevo okolo výztuhy, mexický model má černý plast

Čím u Fenderů nastavit výztuhu na hlavici

Pro nastavení výztuhy je u Fenderů třeba speciální imbusový klíč. Pozor, ne vždy je rozměr stejný. Fender používá dva rozměry nastavovacích klíčů. Americké modely s Bullet výztuhou ze 70. let a pozdější modely s ořechovým prokladem se nastavují palcovým klíčem o rozměru 1/8 inch.

Výztuha na mexických Fenderech nebo některých baskytarách se nastavuje palcovým klíčem o rozměru 3/16 inch. Rozměry se tedy u amerických a mexických Fenderů liší. I to je další znak, podle kterého můžete snadno rozeznat USA model od modelů levnějších.

Různé Fender kopie a japonské modely se mohou výztuhami lišit a vždy je nutné najít ten správný klíč na jejich nastavení. Zkoušku vždy provádějte velmi opatrně, aby nedošlo k poškození závitu. Oprava je samozřejmě možná, ale je to komplikovaný zásah. Pro určení vhodného seřizovacího klíče doporučuji navštívit specializovaný kytarový servis, kde vám jistě rádi poradí.

Výztuha na konci krku

Výztuha na konci krku

Tradiční umístění výztuhy krku u kytar Fender je na konci krku. Toto umístění nazývám sice tradičním, ale také dost problematickým. Tradiční je proto, že bylo na prvních Fenderech, které se staly ikonickými, tedy na těch z 50. a 60. let. Problematické je proto, že pokud chcete výztuhu nastavit, je třeba povolit struny a odšroubovat krk. A to už není úplně sranda.

Jak již bylo řečeno, umístění nastavitelného konce výztuhy na konci krku bylo u Fenderů typické od začátku výroby až do roku 1971, kdy se konstrukce výztuhy změnila na tzv. Bullet truss rod. V 80. letech se Fender dostal do rukou nových vlastníků a konstrukce se pomalu začala měnit zpět. Ovšem vzhledem k tomu, že Fender v těchto letech začal s výrobou reissue modelů a také začal různě kombinovat způsoby konstrukce využívané v minulosti, umístění výztuhy krku se lišilo model od modelu.

Seřízení výztuhy pomocí šroubováku

Jak se dostat k nastavení výztuhy na konci krku

Jak jsem již uvedl, umístění výztuhy na konci krku znamená komplikaci při seřizování. Krk se musí ve většině případů odšroubovat od těla, aby byla výztuha dobře přístupná. Na seřízení si můžete troufnout i sami, pokud máte zkušenosti a věříte si, že kytaru opět správně poskládáte.

Jak na to? První krok je povolení strun. Ty povolte tak, aby neměly téměř žádný tah. Aby nevypadly z mechanik, doporučuji použít kapodastr, který můžete umístit k prvnímu pražci. Zafixuje struny mezi nultým pražcem a mechanikami a struny tak nemohou vypadnout z navinutí.

Druhý krok je odšroubování krku od těla. Krk je přišroubován čtyřmi velkými vruty na zadní straně kytary ve spoji krku a těla. Pokud máte Fendera ze 70. let, krk je přišroubovaný pouze třemi vruty. Po odšroubování vrutů můžete krk vyjmout z kapsy těla. To je třeba dělat opravdu opatrně, aby se při vysouvání nepoškodil lak na hranách těla. Pokud je krk v kapse těla na těsno, vysouvejte jej pomalu, můžete ho drobně páčit nahoru a dolů. Ale jak říkám, opatrně na lak, aby se nevyštípl.

Třetí krok je nastavení samotné výztuhy. Konec výztuhy má tvar kříže, do kterého můžete zasunout buďto velký plochý nebo velký křížový šroubovák. Při otáčení výztuhy postupujte opatrně a používejte kvalitní nářadí, aby se drážky pro šroubovák nepoškodily. Je totiž více než pravděpodobné, že se krk bude seřizovat opakovaně a je proto důležité nic nepoškodit.

Čtvrtý krok je umístění krku zpět do kapsy na těle. Krk musí perfektně doléhat až na dno. Tento postup doporučuji dělat při poloze kytary tak, že jí postavíte na stůl na úchyt popruhu za kobylkou a jednou rukou držíte kytaru ve spoji krku a těla. Druhou rukou následně přiložte vruty do dírek a zašroubujte. Pokud by vruty zůstaly špatně dotažené, krk by se mohl tahem strun vylomit.

Pak už stačí jen naladit a posoudit geometrii krku. Pokud krk není nastaven tak jak byste potřebovali, je nutné proces opakovat. Doporučuji toto seřízení nechat udělat kytarový servis.

Pokud máte speciální klíč na seřízení výztuhy, není u moderních Telecasterů třeba sundávat krk od těla

Výztuha na konci krku u moderních Telecasterů

Výjimku ve složitosti seřízení výztuhy na konci krku tvoří moderní Telecastery. U nich již nemusíte odšroubovávat krk od těla. Jak na to?

První krok je odšroubování pickguardu. Ten poté úplně sundejte, možná bude nepatrně přilepený tím, že byl delší dobu na lakovaném povrchu těla. Jeho sundání jde v takovém případě hůř. Dejte pozor, aby se pickguard nezlomil.

Druhý krok je nastavení výztuhy. U jejího konce bývá malá šachta, která umožňuje snadný přístup speciálním klíčem. Poté seřiďte výztuhu, jak potřebujete, a zkontrolujte geometrii krku. Až bude krk nastavený do ideální polohy, přiložte zpět pickguard a hotovo.

Tagy Pod kapotou Fender Telecaster výztuha krku

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY