Přejít k hlavnímu obsahu
Dimmu Borgir se narozeninový dárek povedl na jedničku. | Foto: Kim Erlandsen, NRK P3
Dimmu Borgir se narozeninový dárek povedl na jedničku. | Foto: Kim Erlandsen, NRK P3
Martin Hošna -

Poctou svým hrdinům slaví Dimmu Borgir výročí

Norové Dimmu Borgir slaví 30. výročí své existence nevšedním způsobem. Vychrlili pekelnou nálož coververzí svých oblíbených hrdinů a ukázali, že black metal může být žánrem přístupným pro každého.

Dimmu Borgir se nikdy netajili sympatiemi nejen k blackmetalovým legendám, ale i k vyloženě hardrockovým veličinám. Tribut Inspiratio Profanus je krásnou ukázkou toho, jak se klanět svým hrdinům, reinterpretovat jejich tvorbu vlastním způsobem a vdechnout jim nový život. Pochopitelně jsou Dimmu Borgir nejzábavnější, když třou svůj blackmetalový výraz s jiným žánrem, na hony vzdáleným od jejich ortodoxní fanouškovské základny.

Oholit na dřeň klasiku Black Metal od Venom se kapele podařilo na jedničku. Skladba má dokonale jedovatý feeling, je sevřenější a rychlejší než originál, přesto z ní vyzařuje nafoukaná oddanost celému žánru. Bathory se dočkali své pocty v podání vypalovačky Satan My Master, do říše zla lákají Dimmu Borgir i předělávkou Nocturnal Fear od praotců Celtic Frost, které nechybí syrová produkce i podmanivá metalová hravost.

Svoji druhou tvář ukazují Dimmu Borgir v písničce Dead Men Don't Rape od kalifornských industriálních legend GGFH. Syntezátorové podání nabízí zcela jinou příchuť temnoty. Rockovou taškařici pak servírují v coververzi Burn In Hell od Twisted Sister, která se svou pulsující energií a arénovým refrénem nejvíce vzdaluje blackmetalovému světu.

Podobně dopadla asi nejzajímavější reinterpretace na celém albu Inspiratio Profanus, Perfect Strangers od Deep Purple. Dimmu Borgir okouzlují čistým vokálem, podmanivou fúzí kláves a kytar se klaní originálu, přesto skladbě přidávají vlastní symfonicky metalovou auru. Pompézní jízdu nabízí i v Metal Heart od Accept, kde triumfují nádherným kytarovým sólem.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Natočit coververzi, která má ambice převýšit samotný originál, není nic jednoduchého. V podání Dimmu Borgir se jedná o pekelný tah na bránu, který se jim jako narozeninový dárek povedl na výbornou. Posbírané písně z jejich třicetileté kariéry dostaly remasterovanou podobu a ukazují, že severský metal umí s lehkostí překračovat žánrové hranice a dál se vyvíjet.

Dimmu Borgir – Inspiratio Profanus

Dimmu Borgir – Inspiratio Profanus

Nuclear Blast, 00:31:56

black metal

80 %

Tagy Dimmu Borgir black metal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY