Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 22.04.2020 - 00:01

Pětistrunný Cort Artisan A5 Plus SC

Před dvěma lety představil Cort pětistrunný model baskytary A5 Plus SCMS ze série Artisan Single Cut, jejíž konstrukce nezapře inspiraci luxusními nástroji Fodera Emperor II. Nyní korejský výrobce přichází na trh s inovovanou verzí Artisan A5 Plus SC, která nabízí standardně řešenou menzuru, exoticky působící top korpusu, elektroniku Bartolini a špičkový hardware značky Hipshot.

Základem konstrukce je průchozí krk lepený ze tří kusů javoru prokládaných dvěma pláty mechanicky odolného afrického dřeva panga panga a křídla korpusu tvoří bahenní jasan krytý topolovým topem. Přířez ze stromu panga panga se zvukovými vlastnostmi wenge byl vybrán také pro stavbu hmatníku o radiusu 400 mm, nesoucího 24 jumbo pražců. Menzura činí klasických 34 palců (864 mm).

Přenos signálu obstarává dvojice osvědčených snímačů Bartolini MK-1 v pouzdrech typu soapbar, napojená na aktivní předzesilovač MK-1 EQ s třípásmovými korekcemi, společnou hlasitostí, balancí umožňující plynulé nastavení poměru obou snímačů a páčkovým přepínačem pro volbu pasiv/aktiv. Plastová šachta 9V baterie je umístěna na zadní straně těla.

Struny jsou ukotveny skrz masiv korpusu a přes kobylku Hipshot TransTone míří do špičkových ladicích strojků Hipshot Ultralite s převodovým poměrem 20:1. Oproti konvenčním mechanikám mají strojky díky použité zinkové slitině a hliníkovým součástem o 30 procent sníženou hmotnost, což eliminuje případné přepadávání nástroje na hlavici. S výjimkou zmíněného přepínače preampu jsou kovové prvky pokryty černým chromem.

Pětistrunný Cort Artisan A5 Plus SC Bass je z továrny seřízen na struny D'Addario YB-XL 170-5 a bude dostupný v transparentní úpravě Amber Natural Open Pore s tenkou vrstvou laku umožňující dřevu přirozeně rezonovat. Evropská cena by se měla pohybovat okolo 900 eur včetně pevného pouzdra.

Tagy Cort Cort Artisan A5 Plus SC
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY