Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 01.06.2021 - 00:01

Pětistrunný Cort Artisan A5 Beyond

Ve stopách loňské vlajkové lodi Cort A5 Plus SC kráčí další pětistrunný model baskytary ze série Artisan, nesoucí označení A5 Beyond. Nástroj je tentokrát opatřen duální menzurou, čemuž odpovídá sklon pražců i upravené pozice snímačů, a použita byla kvalitní elektronika doplněná spolehlivým hardwarem. Proměnlivá menzura Multi-Scale s rozsahem 34 až 35.5 palců umožňuje pohodlnou hru na strunách DG a zároveň zvyšuje tenzi nejsilnější struny H, což pozitivně ovlivňuje čitelnost projekce nízkých pásem.

Korpus ve stylu single cut s prodlouženým horním segmentem tvoří dvě jasanová křídla krytá topem z bubingy, průchozí krk s hlubokým frézováním v místě napojení na tělo je z důvodu maximalizace stability lepen ze tří kusů javoru proložených dvěma pláty mechanicky odolného afrického dřeva panga panga, které bylo použito také na stavbu hmatníku.

Ten nabízí plochý radius 15.75 palců (400 mm), 24 kompenzovaných masivních jumbo pražců a polohové značky z perleti. Transparentnosti tónu napomáhá top-load kobylka Single Hardtail se samostatně ukotvenými základnami strun a hlavice nese špičkové odlehčené strojky typu Ultralite firmy Hipshot. Mechaniky s převodovým poměrem 20:1 jsou vyrobeny z hliníku a zinku, čímž se podařilo snížit jejich váhu oproti konvenčním mechanikám téměř o třetinu.

Cívky dvojice šikmo uložených snímačů Bartolini MK-1 chrání plastová pouzdra „soapbar“, instalován je předzesilovač Bartolini MK-1 napájený 9V baterií, ovládání tvoří páčkový switch pro volbu aktivního či pasivního modu, třípásmové korekce, společná hlasitost a potenciometr balance pro plynulé nastavení vzájemného poměru obou snímačů.

Pětistrunný Cort Artisan A5 Beyond Multi-Scale je dostupný v nadčasovém transparentním laku Open Pore Bubinga Natural a luxusní design nástroje završuje saténová vrstva platinového chromu kryjícího kovové komponenty. Basa je vyráběna v indonéské továrně, kde ji seřídili na struny D'Addario EXL170-5SL Nickel Wound .045 - 130. Cena na evropském trhu se pohybuje okolo 1000 eur.

Tagy Cort Cort Artisan A5 Beyond

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY