Přejít k hlavnímu obsahu
Kupovat kytaru z druhé ruky není nic složitého, jen je důležité mít správné informace o tom, co kupujete
Kupovat kytaru z druhé ruky není nic složitého, jen je důležité mít správné informace o tom, co kupujete
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #23: na co si dát pozor při koupi a prodeji kytary z druhé ruky

Kupování kytary z druhé ruky je oblíbená věc, ale mnohdy může i docela potrápit. Jako každé použité zboží, také kytary mají svá úskalí. Při koupi přes internet navíc často odpadá i možnost si kytaru vyzkoušet, je proto důležité zjistit o kytaře co nejvíce informací. Ideální stav je, když si můžete kytaru osobně prohlédnout a přehrát. Jak ale poznat, že je kytara v pořádku a že opravdu kupujete to, co je vám nabízeno? Uvedu zde pár rad, jak poznat, že je kytara v pořádku a zda stojí za to.

Bazarové kytary, ať už prodávané na Hudebním bazaru či jinde, se nabízí neustále a je jich obrovské množství. Je to dáno tím, že kytaristé rádi zkoušejí nové a další nástroje a nebo také proto, že mají v kytarách uložené nějaké ty peníze, které se čas od času hodí. Stačí tedy vložit inzerát a čekat, až se ozvou zájemci.

Inzerát je tedy první věc, která upoutá pozornost. Už jen samotný styl a kvalita inzerátu vám napoví, jak seriózní je člověk, který něco nabízí. Stejně tak působí na prodávajícího člověk, který zboží poptává. Všichni asi máme zkušenosti, kdy se na inzerát ozval někdo, kdo nepozdraví, je nezdvořilý a okamžitě začne smlouvat. První dojem je tedy důležitý na obou stranách.

Vždy je dobré nástroj před koupí důkladně prohlédnout.

Základ je kvalitní inzerát

Při prodeji kytary doporučuji věnovat inzerátu nějaký ten čas, aby v něm byly všechny důležité údaje o kytaře a vypovídající fotky. Čím kvalitnější fotky, tím lepší představu o kytaře kupující získává. Kytaru, pokud znáte název modelu, je dobré si vyhledat na internetu a popřípadě zkopírovat popis jejích částí z důvěryhodných zdrojů. Důležité údaje jsou rok výroby, stav kytary, druh dřeva, typ snímačů a elektroniky, co bylo měněno a co je naopak původní, jak bylo s kytarou zacházeno a jak byla používaná atd.

Čím více informací inzerát má, tím více zájemců přiláká. Je jasné, že ne každý má možnost udělat pěkné a kvalitní fotky a ne každý zná detaily své kytary. Není proto nic jednoduššího, než hledat chvíli na netu nebo zajít do kytarového servisu na konzultaci, kde vám přesně řekneme o jakou kytaru se jedná a pomůžeme s popisem všech částí do inzerátu. Můžeme i zjistit originalitu kytary.

Různé domácí úpravy jsou na kytarách běžné.

Osobní vyzkoušení

Pokud kupujete kytaru od někoho, kdo umožňuje osobní setkání a vyzkoušení nástroje, máte velkou výhodu. Za prvé můžete o kytaře zjistit mnoho užitečných detailů, za druhé jí můžete detailně přehrát.

Jak přehrát kytaru a poznat, že stojí za to? Nastavte si aparát a korekce tak, jak vám to vyhovuje. Hrajte přesně ty věci, které umíte, abyste poznali, jak kytara zní. Vnímejte, jak vám kytara padne do ruky. Nic neuspěchejte, když si nejste jistí, nemusíte jí koupit hned. Pokud se v kytarách příliš nevyznáte, vezměte s sebou někoho, kdo se vyzná a nestranně poradí.

Tip: přehrajte kytaru tón po tónu po celém hmatníku. Tím snadno a laicky poznáte, jestli na hmatníku není defekt. Pokud zní všechny tóny čistě a nedrnčí, vše je v pořádku. Pokud se v určitých polohách objeví drnčení, může to indikovat špatné nastavení kytary nebo defekt na hmatníku. Ne každý ovšem potřebuje pro svojí hru celý hmatník. Důležité tedy je přehrát si všechny polohy, které opravdu využíváte.

Připravte si otázky pro prodávajícího, abyste získali co nejvíce informací. Důležité je ptát se věcně, tedy v jakém je kytara stavu, jak byla používaná, jak je stará, zda byla opravovaná a upravovaná, jak byla skladovaná atd. Zkušenějšímu kytaristovi tyto detaily hodně napoví.

Koupě bez možnosti vyzkoušení

Častá je také varianta koupě kytary bez možnosti vyzkoušení. V tomto případě je tedy důležitá komunikace. Zjistěte od prodávajícího co nejvíce informací o kytaře a vyžádejte si detailnější fotky. Každý seriózní člověk vám jistě rád vyhoví. A pokud nevyhoví, tak víte, že to asi za to nestojí.

Nebojte se zeptat opravdu na cokoli. Pokud je to jen trochu možné, zkuste si domluvit osobní setkání.

Důležité je nastavení obchodních podmínek. Na to existují běžně dostupné kupní smlouvy. Většinou se lze bez problémů na kupní smlouvě dohodnout. Velká část kytar se ovšem u nás z druhé ruky kupuje bez smluv. Jde o důvěru a o znalost produktů. Pokud víte, co kupujete, máte určitou jistotu. Proto jsou důležité podrobné informace o kytaře, abyste nenaletěli.

Domácí úpravy neznají meze, narazit tedy můžete opravdu na vše.

Cena kytary

Důležité z hlediska prodávajícího je nastavit optimálně a realisticky cenu. Z hlediska kupujícího je důležité koupit kytaru výhodně a ne předraženě. Je tedy mnohdy nutný kompromis. Jako prodávající byste měli mít předem rozmyšleno na jakou hodnotu jste popřípadě ochotni slevit nebo pod jakou hodnotu určitě nepůjdete. Pokud tedy s vámi bude někdo smlouvat, jakože to tak často bývá, budete připravení.

Jako kupující si pečlivě porovnejte ceny stejných kytar nabízených jinde. Pokud si ceny porovnáte, tak víte, že se cena dané kytary pohybuje v určitém cenovém rozpětí. To vám napoví, jestli kupujete správně a zda vás nechce někdo ošidit.

Cenu ovlivňuje stav kytary i provedené úpravy a opravy. Někdy může být cena vyšší díky vylepšením či drahé elektronice. Kytary po opravách a nehodách mívají obvykle cenu nižší. Odhalit skryté vady a opravy není jednoduché, důležitá je důvěra. Pokud si nejste něčím jistí, nemusíte hned kytaru kupovat či prodávat.

Recenze prodávajícího

Pokud kupujete přes web, kde si můžete zjistit informace nebo recenze na prodávajícího, máte velkou výhodu. Podle zkušeností ostatních uživatelů víte, s kým jednáte a co můžete očekávat. Čím více kladných recenzí a seriózních inzerátů, tím lépe.

Pokud zkušenosti ostatních nejsou přesvědčivé, dávejte si pozor. Důležité je se ptát na detaily. Pokud není prodávající příliš sdílný nebo se vám něco nezdá, raději počkejte a hledejte dál.

Limitovaná edice Gibson Les Paul.

Koupě ze zahraničí

Kupování použitých kytar ze zahraničí není nic ojedinělého, ovšem ani nic jednoduchého. Je důležité opět zjistit co nejvíce detailů o kytaře, o prodávajícím a o podmínkách nákupu, platby atd.

Každá banka má svůj kurz, zjistěte si tedy kolik vás to bude reálně stát. Obvykle se připravte na placení daně a cla. Je tedy důležité kalkulovat se vším. Cena na webu je tedy pouze částečná, nezapomínejte na náklady okolo (pošta, daně, clo).

Pokud kupujete z USA, z vlastní zkušenosti vím, že jsou prodávající obvykle velmi vstřícní a rádi poskytnou mnoho detailních fotek či doplňujících detailů, musíte se jen chytře ptát a vědět co chcete.

Velice oblíbeným místem, kde můžete sehnat dobré nástroje z celého světa, je Reverb.com. Oblíbenou možností je samozřejmě eBay, ovšem za cenu menší přehlednosti a více anonymních uživatelů, tedy většího rizika.

Limitované edice jsou velmi oblíbené, ale také drahé.

Oblíbenost nákupu limitovaných edic ze světa

Ve světě můžete snadno kupovat limitované edice kytar, které nejsou k sehnání. Důležité je pečlivě sledovat nabídku a cenu těchto nástrojů. Mnohdy se některé limitky objeví jen jednou za čas a obvykle na ně čeká ve světě mnoho zájemců. Prodávající si tedy mohou dovolit prodávat za vyšší ceny, protože vědí, že to i tak rychle prodají z důvodu omezenosti a rarity nabízených kusů.

O jaké modely se jedná? Například o levoruké elektrické kytary Fender, obvykle made in Japan, které se vyrábí na zakázku pouze v několika kusech, o Gibson Les Paul, například modely Carmelita či kytary Fender Custom Shop.

Koupě ze zastavárny

Oblíbené jsou v dnešní době i kytary ze zastaváren. Na těchto místech se mnohdy podaří sehnat dobré nástroje za dobré ceny. Všichni jistě dobře známe důvody, proč kytary na těchto místech končí.

Ovšem pozor, končí zde i kytary, které mohou být kradené a nikdo o tom nemusí vědět. Je tedy teoreticky možné a občas se to i stává, že v dobré víře koupíte kytaru, která byla někomu ukradená. Po čase jí můžete dál prodat například na bazaru, kde jí uvidí původní majitel a problém je na světě.

Závěrem

Kupovat kytaru z druhé ruky není nic složitého, jen je důležité mít správné informace o tom, co kupujete. Při prodeji si dejte práci s kvalitním inzerátem, s detailním popisem a s fotkami. Důležitá je vstřícná komunikace, abychom udržovali nějakou tu kulturu.

Koupenou kytaru je vhodné dát co nejdříve na kontrolu do servisu. Mohou se tím snadno odhalit případné skryté vady. A zajisté se kytara uvede do dobrého stavu. Mnohdy se kytary prodávají špinavé a neseřízené. Po kompletním servisu bývá vše mnohem lepší. V případě zájmu se neváhejte obrátit na náš kytarový servis, ať s konzultací o prodávaných kytarách, tak i se samotným servisem. Rádi se vším pomůžeme.

Tagy Péče o kytaru Nákup z druhé ruky

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY