Přejít k hlavnímu obsahu
Kytaru půjčujte jen spolehlivým kamarádům
Kytaru půjčujte jen spolehlivým kamarádům
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #18: jak se nechovat ke kytaře

V předchozích článcích jsem vám radil, co vše byste měli s kytarou dělat, aby byla v dobré kondici a správně nastavená. Je ale také dobré si připomenout, co byste s kytarou rozhodně dělat neměli, ani o Vánocích. Mnozí z vás mají jistě bohaté zkušenosti s nehodami kytar a s různými nepříjemnostmi, které z toho následně plynou. Pojďme si shrnout, čeho je dobré se vyvarovat. Následující body jsou nejčastějšími příčinami nehod a nezdarů, se kterými se jako kytarový technik setkávám.

Nenechávejte kytaru v zaparkovaném autě

Pokud necháte kytaru v autě, hrozí dvě nebezpečí. V horkých letních dnech se během chvilky tvoří v zamčeném autě vysoké teploty. Ty mohou kytaře způsobit závažné škody v podobě rozlepení lepených spojů a deformaci dřeva. Naopak v zimním období teplota v autě rychle klesá a u kytary tak hrozí praskání desek, žeber a strun. Teplotní vlivy v těchto případech působí opravdu rychle. Kytaru je lepší vzít z auta s sebou, ať už jdete kamkoli, byť jen na chvilku pryč.

Kytara ponechaná samotná v autě se stává snadným cílem zlodějů. Ti bohužel mnohdy nemají slitování a jsou schopní vybrat během chvíle vybavení celé kapely. Kytary a ostatní nástroje se pak složitě dohledávají, většinou končí v zastavárnách za zlomek jejich hodnoty. Příběh obvykle pokračuje tím, že bývalý majitel dlouhodobě sleduje bazary a stává se, že se jeho kytara objeví v nabídce v podobě inzerátu, ovšem mnohdy jí prodává nic netušící jiný majitel, který jí předtím zakoupil v dobré víře kdesi v zastavárně nebo na bazaru.

Odlepená kobylka vlivem kovových strun

Kovové struny na klasickou kytaru nepatří

Častá příčina poškození a deformace klasických kytar jsou kovové struny. Klasická kytara je z výroby konstruovaná na tah nylonových strun, který může být i o několik desítek kg nižší, než tah strun kovových.

Co se děje s klasickou kytarou když jsou na ní delší dobu natažené kovové struny? Vzhledem k jejich většímu tahu působí silněji na průhyb krku, na přední desku a na kobylku. To se po čase projeví deformací přední desky, praskáním a odlepováním žeber, odlepováním patky krku a zejména odlepováním kobylky. Na odlepující se kobylku majitel kytary obvykle přijde až když je odlepená z větší části a to už bývá přední deska deformovaná. Odlepující se kobylka s sebou táhne i přední desku v části za kobylkou, kde se tím vytváří boule. Naopak v části mezi kobylkou a krkem se přední deska propadá. Platí, že čím déle tato postupná deformace trvá, tím větší deformace vzniká. Oprava pak bývá velice pracná a nákladná.

Proto nepodléhejte pokušení a na klasické kytary dávejte výhradně nylonové struny, popřípadě struny Silk&Steel. Zajistíte kytaře delší životnost i její přirozený zvuk. Kovové struny patří na akustické westernové kytary.

Zlomený krk po pádu

Kytara neskladujte v suchém ani vlhkém prostředí

Skladování kytary bývá zákeřným problémem většiny kytaristů. Optimální vlhkost prostředí jak pro člověka tak i pro kytaru je 45 až 55 %. Dřevo kytary neustále reaguje na okolní vlivy a na vlhkost a podle toho může měnit svůj objem. Při velkém suchu ztrácí na objemu z důvodu odpařování vody. Při vysoké vlhkosti je tomu přesně naopak, dřevo absorbuje vodu a bobtná. U akustických kytar se sucho projevuje propadáním či praskáním přední desky, praskáním žeber a deformací krku. Vlhkost přední desku naopak vyboulí. Při těchto jevech se mění nastavení kytary, zejména dohmat, který při suchu klesá a při vlhku je vyšší a hratelnost je tedy velice obtížná.

Dobrá zpráva je, že většina těchto změn je vratná, stačí kytaru opětovně zvlhčit nebo vysušit. Používejte vlhkoměr v kufru kytary nebo v místnosti, kde je kytara uskladněná. Pokud je kytara uskladněna v kufru nebo v obalu, vytváří si tam vlastní stálejší mikroklima.

Používejte stojánek a věšák

Při pauzách během hraní nenechávejte kytaru opřenou kdesi o stůl nebo o aparát, ale dejte jí do stojánku. Velice snadno dojde k tomu, že o kytaru někdo zavadí a kytaru poškodí. V takových případech mnohdy praskají po pádu hlavice a hrany těla.

O kytaru snadno obvykle zavadí děti, domácí zvířata nebo opilí kamarádi. Vždy se tak děje omylem, ale díky stojánku nebo věšáku na zdi tomu můžete předejít.

Chudák véčko

Nenechávejte kytaru u topení a u okna na slunci

Kytara opřená o topení může skončit stejně jako kytara ponechaná v létě v autě či v suchém prostředí. Přímé teplo není pro kytaru dobré, dochází k deformaci dřeva a lepených spojů a k postupnému vysoušení. Podobně působí i slunce, které za oknem kytaru ohřívá. Kytary s nitro lakem vlivem UV záření mění svou barvu, což na druhou stranu bývá oblíbeným efektem.

Vyberte vždy pro kytaru vhodné místo, kde může být uskladněná. Dřevo na okolní vlivy neustále reaguje a přizpůsobuje se aktuálním podmínkám poměrně rychle.

Do hospody neberte drahé kytary

Hraní v hospodě je u mnoha kytaristů oblíbené, ovšem je spojené s mnoha riziky. Je tedy dobré, pokud máte na výběr z více nástrojů, vybrat ten, u kterého bude případné jakékoli poškození nejméně bolet.

I takto může dopadnout kytara během koncertu

Ideální je vzít si s sebou skládací stojánek, jinak hrozí pád kytary, kterou často kytaristé opírají o stůl a o zeď. Ve stojánku sice kytara není zcela v bezpečí, ale je to lepší než nic.

Také při těchto příležitostech dochází k půjčování kytar, což je samo o sobě nebezpečné. Většinou je hraní spojeno s alkoholem a při větším množství lidí a dobré náladě klesá přehled o tom, kdo na kytaru zrovna hraje a snadno dochází k poškození, byť jen malému. Kytara se v tomto prostředí také rychle „navoní“ kouřem.

Všechny tyto aspekty je dobré zvážit a zvolit tak vhodnou volbu nástroje pro danou příležitost. Sice všichni jistě ocení nástroj za 100 tisíc, ale každý si ho bude chtít vyzkoušet a zahrát si. I malá nehoda pak působí nepříjemné i zbytečně vyhrocené situace, mnohdy i se zdravotními následky.

Baskytaristovo ráno

Alkohol, alkohol, alkohol

Pití alkoholu, ať na party, na koncertě, ve studiu, ve zkušebně nebo doma, je samo o sobě rizikem pro vaší kytaru. Přemýšlejte dopředu a pokuste se odhadnout o jakou akci a s jakými lidmi se jedná a podle toho zvolte kytaru, kterou dáte k dispozici. Ideálně tu, kterou případně nebudete při rozbití postrádat.

Je zbytečné vypisovat co vše se může stát, dělo se to dříve a bude se dít i nadále. Předvídáním můžete mnoho nehod eliminovat. Dobré je mít kytaru v kufru nebo pověšenou na věšáku na zdi. Ale každý asi máme kamaráda, který si naší kytaru vždy někde najde.

Pokud máte s pitím alkoholu zkušenosti, odhadněte vaše možnosti a včas kytaru ukliďte. Pokud zkušenosti nemáte, můžete být poté nemile překvapeni, co všechno se může vaší kytaře stát.

I takto může dopadnou kytara po vydařeném večírku, nesmí chybět špetka humoru

Kytaru půjčujte jen spolehlivým kamarádům

Půjčování kytar je pro mnoho kytaristů noční můra. Někdo jí nedá z ruky, ale jsou i tací, kterým to nevadí. Pokud kytaru půjčujete, měli byste dobře vědět komu a zda mu můžete důvěřovat. Ze svých zkušeností vím, že když kamarád poprosí o zapůjčení kytary na koncert nebo na jakékoli hraní, většinou na ní nehraje sám. Sice zde funguje vysoká opatrnost, ale zákon schválnosti je vždy s námi.

Neskákejte s kytarou pokud nemáte zámky na popruh

Zámky na popruh jsou oblíbeným doplňkem. Pokud hrajete doma nebo ve studiu, nejsou potřeba. Ovšem při hraní na koncertech, ve zkušebně a na akcích je dobré si popruh pojistit zámkem. Ten uchrání kytaru od pádu prakticky při jakékoli kreaci. Všichni jistě známe videa, kde kytarista při pokusu o obtočení kytary kolem svého těla kytaru zahodí několik metrů daleko. Při koncertě jistě nemilá a nečekaná věc. Proto nezapomínejte na zámky, vyplatí se. Důležitá je ovšem jejich kvalita.

Zlomená hlavice po pádu

Nekupujte kytaru pouze podle vzhledu a ceny

Vybírání nové kytary je mnohdy oříšek. Nezapomeňte vzít v úvahu více důležitých faktorů a ne jen vzhled, který je samozřejmě významný, ale ne rozhodující.

Při zkoušení kytary vnímejte všechny detaily, to jak vám padne do ruky profil krku a radius hmatníku, jestli vyhovuje velikost a tvar těla kytary a jestli nemá vady v konstrukci a na krku. Důležitý je výsledný zvuk a celkový pocit ze hry. Cena je důležitý faktor, ale o kvalitě kytary nemusí vypovídat vše. Můžete vybrat levnější kytaru, která bude skvělá a naopak snadno narazíte na drahou kytaru, která vás nepřesvědčí.

Nespěchejte na nákup nové kytary, nechte si vše projít hlavou a vyzkoušejte co nejvíce nástrojů, než vyberete ten správný. Bude s vámi pak ještě mnoho let a určitě byste chtěli, aby se vám na něj hrálo dobře.

Domácí úpravy mnohdy bývají hodně spontánní

Nenechávejte kabel v kytaře s aktivní elektronikou

Aktivní elektronika je v kytarách napájena bateriemi, obvykle 9V. Elektronika se aktivuje již při pouhém zasunutí kabelu do kytary. Takže i když nehrajete a kabel je v kytaře zasunutý, baterie se vybíjí. Nezapomeňte proto vždy po hraní nebo při pauzách kabel z kytary vysunout. Prodloužíte tím mnohonásobně životnost baterie.

Vybitá baterie se neprojeví okamžitě například tím, že by kytara zničehonic přestala hrát, ale projevuje se postupně. Tuto změnu můžete pozorovat na negativních změnách zvuku, slábnutí a kolísání signálu, ztrátou výšek a drobných detailů. Při větším vybití baterie pak kytara přestává hrát úplně.

K opravě mechaniky občas postačí to nejjednodušší řešení a můžete opět hrát

Při zapomenutém kabelu v kytaře přes noc se tedy může baterie vybít natolik, že je poté nutná výměna. Je dobré mít u sebe vždy náhradní baterii, většinou jí můžete vyměnit během chvilky bez nářadí či s použitím šroubováku.

Pokud si nejste jistí, neopravujte kytaru doma

Domácí opravy a úpravy kytar bývají hodně oblíbené. Mnoho kytaristů umí nástroj nastavit podle svých potřeb a popřípadě zvládají i drobné jiné úpravy, například elektroniku. Častým jevem jsou ovšem nepodařené opravy, které poté vyžadují mnohem větší a náročnější servisní zásah než jaký byl nutný před samotným zahájením domácí práce.

Takto dopadlo banjo po vydařeném hraní s kamarády

Nezanedbávejte pravidelný servis

Péče o kytaru je v životě kytaristy významná věc a není dobré jí podceňovat. Při pravidelné návštěvě servisu bude kytara v dobré kondici a počínající potíže mohou být snadno odstraněny. Při delší absenci servisu se mohou na kytaře dlouhodobě tvořit deformace, jejichž odstranění je náročné a nákladné, občas i nevratné. Servis se vyplatí.

Tagy Péče o kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY