Přejít k hlavnímu obsahu
Vylepšování a péče o kytaru svépomocí více motivuje k poznávání chodu celé kytary
Vylepšování a péče o kytaru svépomocí více motivuje k poznávání chodu celé kytary
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #14: 10 tipů, jak kytaru svépomocí udržovat a vylepšovat

Seřízení kytary je v mnoha ohledech složitá věc, ale při troše šikovnosti a zkušeností si určité části na kytaře můžete upravovat a vylepšovat sami. Bude vás to také více motivovat k poznávání chodu celé kytary. Zejména v době, kdy nemáte možnost navštívit kytarový servis, se drobné rady mohou hodit. Chcete-li, aby vaše kytara byla v dobré kondici, je úprava nastavení a udržování všech jejích komponentů nepřetržitým a nikdy nekončícím procesem. Zde je 10 mých tipů a příkladů toho, co si může každý kytarista servisovat sám.

1. Dohmat

Nastavení dohmatu je zde bráno za předpokladu, že má kytara již správně seřízený krk. U akustické kytary je nastavení dohmatu složitější a je lepší nechat vše na odborném servisu. Pokud byste se do toho i tak chtěli vrhnout, můžete výšku strun nastavit pomocí sedlového pražce zasazeného v kobylce.

Dohmat můžete snadno upravovat pomocí speciálních měrek

Výška sedla se upravuje individuálně do každé kytary. Při snižování dohmatu je třeba sedlo zabrousit do požadované výšky, vždy ale jen o nepatrný kus, aby nedošlo k tomu, že bude sedlo příliš nízké. Důležité je spodní stranu sedla zabrousit do úplné roviny, aby těsně přiléhalo do kobylky a mohly se optimálně přenášet vibrace od strun. To je důležité zejména pokud je pod sedlem piezo snímač. Při zvýšení dohmatu je třeba použít vyšší sedlový pražec.

Na elektrické kytaře můžete dohmat nastavit dvěma kotvícími šrouby po stranách kobylky (kobylka typ tune-o-matic, která je převážně na Les Paulech) nebo imbusovými červíky přímo v kamenech jednotlivých strun (kobylky na kytarách Telecaster či Stratocaster). Dohmat na tremolu typu Floyd Rose nebo na tremolu kytar Ibanez se nastavuje pomocí dvou pivotů po stranách.

Na kobylkách typu tune-o-matic a tremolech typu Floyd Rose jsou kameny již nastavené do požadovaného radiusu, takže výšku dohmatu můžete měnit pouze otáčením postranních šroubů či pivotů. Měníte tím výšku celé kobylky najednou. Potřebujete k tomu velký plochý šroubovák nebo imbusový klíč. Pokud jsou na kobylce kameny, jejichž výška se nastavuje individuálně, je třeba výškou všech kamenů kopírovat radius hmatníku, aby byly všechny struny nad hmatníkem rovnoměrně vysoko. Toho můžete docílit použitím měrky radiusu. K nastavení jednotlivých kamenů potřebujete malý imbusový klíč, buďto metrický nebo palcový, záleží na typu kobylky. Kameny můžete nastavit podle svých potřeb.

Samici můžete jednoduše zafixovat dotažením matky příslušným klíčem

2. Údržba samice jack

Samice jack je součástka, která je pro chod elektrických kytar nezbytná. Je proto nutné, aby byla v dobré kondici. Zasouváním a vysouváním kabelu dochází k povolování matky, která samici fixuje. Pokud je samice volná, je třeba matku dotáhnout. Předejde se tím větším opravám. Obvykle stačí odšroubovat celý plíšek držící samici, konektor přidržet a dotáhnout matku. Je třeba dát pozor na kabely, aby se nepřetrhly. Pokud by k dotažení nedošlo, dalším používáním se samice začne protáčet a obvykle tím dochází k přetržení kabelů a kytara v tu chvíli přestává hrát.

Další častou závadou na samici jack je výpadek signálu či praskání v aparátu při manipulaci s kabelem. Pro diagnostiku závady stačí vyzkoušet kytaru s jiným kabelem. Pokud závada zmizí, je na vině vadný kabel. Pokud závada přetrvává, problém je v samici. V určitých případech krátkodobě pomáhá vyčištění samice, které můžete provést jemnou brusnou vatou omotanou například kolem špejle.

3. Nultý pražec

Aby na kytaře nedocházelo k rozlaďování, je třeba udržovat v dobré kondici drážky nultého pražce. Drážka pro každou strunu musí být čistá a průchodná, aby mohla struna volně prokluzovat. Pokud je drážka zanesená nečistotami nebo je příliš úzká, struna neprokluzuje a při hraní se rozlaďuje (zejména při bendingu a použití tremola).

Drážky nultého pražce se efektivně upravují a čistí pilníčky přímo k tomu určenými

Na údržbu drážek využijte speciální pilníčky, které mají tloušťku přesně na jednotlivé struny. Těmi můžete drážky projet a vyčistit. Ovšem pozor, aby nedošlo k probroušení drážky. Struna by tím byla níže než by měla být a docházelo by k jejímu drnčení o první pražec. Dále můžete použít speciální lubrikant, který umožní dobré prokluzování strun. Toho lze docílit i obyčejnou tužkou s grafitem, který drážky efektivně promaže.

Nultý pražec je dobré kontrolovat při výměně strun. Péče o něj zaručí stabilitu ladění i dobrý tón každé struny.

Teflonové kroužky jsou pro chod mechaniky velice důležité

4. Teflonové kroužky na ladících mechanikách

Pro plynulost ladění a pro výměnu strun je žádoucí, aby optimálně fungovaly ladící mechaniky. Na většině z nich se nachází malá důležitá součástka - teflonový kroužek. Ten je umístěný pod hlavičkou mechaniky a umožňuje její hladké otáčení. Časem může dojít k jeho opotřebení, prasknutí a ke ztrátě. Jeho absence se pozná tak, že mechanika při otáčení vrže, vyvíjí silný odpor a struna jde těžko doladit. To mnohdy vede ke stržení ozubeného kolečka v mechanice.

Je dobré těsnící kroužek kontrolovat například při výměně strun a případně ho nahradit novým. Výměna je snadná, stačí pouze odšroubovat hlavičku mechaniky.

Opomíjení tohoto detailu je časté. Vzhledem k tomu, že mechaniky každý kytarista používá neustále, lze díky tomu ladění zefektivnit. Mechaniky pak zaručují dlouhodobou spolehlivost.

5. Navinutí struny G u elektrických kytar Fender

Mnozí kytaristé si jistě povšimli, že struna G bývá velmi problematická co se týče zvuku nebo drnčení. U Stratocasteru, Telecasteru, Jazzmasteru nebo Jaguaru je na mnoha modelech na hlavici pouze jeden srážeč strun, a to pro struny e, h. Díky němu struny vytváří přítlak na nultý pražec (díky úhlu, který struny nabírají svým klesáním ke srážeči). Přítlak na nultém pražci je žádoucí proto, aby nedocházelo k nepříjemnému rezonování strun.

Navinutím dvojnásobného počtu otáček okolo mechaniky struny G docílíte správného přítlaku struny na nultém pražci

Struna G je od nultého pražce poměrně hodně vzdálena a při pohledu na hlavici kytary z boku můžete vidět, že struna vzhledem k absenci srážeče nemá za nultým pražcem úhel a nevytváří na něj požadovaný přítlak.

Řešení je jednoduché a opět ho zvládnete při každé výměně strun. Optimální počet otáček struny kolem mechaniky jsou tři. Ovšem díky navinutí dvojnásobného počtu otáček na strunu G docílíte toho, že struna bude pod množství otáček klesat a vznikne tak požadovaný úhel a přítlak na nultý pražec. Díky této drobné vychytávce problém zmizí. Pokud jste majiteli těchto kytar, zkuste při příští výměně strun ovinout mechaniku struny G šesti otáčkami a porovnejte rozdíl.

6. Pravidelná výměna strun

Stáří a kondice strun významně ovlivňují zvuk a intonaci celé kytary. Je proto dobré mít vždy na kytaře struny, které jsou v dobré kondici a při prvních projevech negativní změny zvuku je vyměnit za novou sadu.

Staré struny mají za následek nevýrazný zvuk kytary, drobné a po čase i výrazné odchylky v ladění oktáv i jednotlivých tónů na hmatníku a také po nich špatně při hraní kloužou prsty. V neposlední řadě rády praskají. Tomuto se dá vyhnout jejich včasnou výměnou.

Nové struny mají jasnou a zářivou barvu, svěží zvuk plný detailů a jsou příjemné na omak. Můžete je i perfektně vyladit v oktávách. Péči o struny a jejich výměnu zvládne sám i úplný začátečník, jen k tomu bude potřebovat více trpělivosti a nějaký ten návod. Zkušení kytaristé si jistě také poradí.

Jakmile začnete pozorovat ztrátu ladění v oktávách a v jednotlivých polohách, struny vyměňte. Pohledem poznáte odcházející struny ztrátou svěží barvy vinutí, neopředené struny začnou pomalu černat a na omak přestávají být hladké.

Pilníky určené pro nulté pražce mají profil přizpůsobený k úpravě nebo výrobě drážek

Indikovat staré struny není těžké a jejich výměnou pomůžete vylepšit zvuk nástroje. Je dobré mít doma náhradní celou sadu strun, abyste mohli kytaru kdykoli podle potřeby přestrunit, pokud zrovna nemůžete navštívit servis.

Vhodným pomocníkem pro přestrunění je klička pro navíjení strun nebo nástavec určený pro akuvrtačku, se kterou výměna zabere mnohem méně času. Šetříte tím i vaše šlachy na rukou.

7. Ladění oktáv

Po výměně strun u elektrické kytary a baskytary je vždy nutné zkontrolovat a případně doladit oktávy. Na nových strunách oktávy doladíte do nejmenších detailů, což je žádoucí především při nahrávání ve studiu a při koncertech.

Basové struny nemají ihned po natažení ostrou hranu přes kobylkový kámen, je třeba strunu lehce přimáčknout

Oktávy jednoduše naladíte pomocí ladičky a šroubováku (obvykle malého křížového nebo plochého). Každý kámen se strunou můžete posouvat podle potřeby blíže k hmatníku nebo naopak. Strunu vždy přesně nalaďte a poté zahrajte tón na dvanáctém pražci. Pokud je tón na dvanáctém pražci přesný, je oktáva vyladěná. Pokud je v tónu odchylka (je podladěný nebo nadladěný), je nutné menzuru struny posunutím kamenu zkrátit nebo prodloužit a tím oktávu vyladit.

8. Úhel nových strun na nultém pražci a na kobylce

Nové struny po navinutí mají na hraně nultého pražce a kobylky (nebo sedlového pražce) menší zaoblení. Čím silnější struna, tím větší zaoblení má, na baskytaře je opravdu markantní. Po naladění je dobré struny na těchto hranách přimáčknout, vznikne tak ostřejší úhel i reálný dohmat.

Po přimáčknutí má struna přes hranu kobylkového kamene správný úhel a je dosaženo i reálného dohmatu

9. Nastavení snímačů

Výšku snímačů a tedy i zvuk elektrické kytary můžete pohodlně nastavovat prakticky donekonečna. Stačí k tomu malý křížový nebo plochý šroubovák, kterým otočíte šroubkem po krajích snímače. Ten pak stoupá blíže od strun a naopak.

Čím blíže je snímač ke strunám, tím vyšší výkon má. Ztrácí se ale drobné detaily, které se slévající do jednoho celku. Magnety snímače přitahují kmitající strunu k sobě, takže pokud je snímač příliš blízko struně, jejím přitahováním zkracuje délku kmitání, tedy dozvuk (sustain).

Výška snímače se nastavuje pomocí šroubku po jeho stranách

Pokud je snímač dále od strun, zvuk je čitelnější a plný detailů, tenčí a méně výrazný. Pří větší vzdálenosti klesá i hlasitost a výkon snímače.

Je na vás, jak snímač nastavíte. Každému vyhovuje jiný zvuk. Konkrétní výrobci snímačů udávají doporučenou vzdálenost snímačů od strun. Od té je dobré začít a poté nastavovat snímač podle svého ideálu.

Úchyt na popruh můžete snadno nahradit zámkem, který popruh zafixuje a zaručuje, že z něj kytara při manipulaci nevypadne

10. Úchyty a zámky na popruh

Při hraní na kytaru vestoje dochází k zatěžování úchytů na popruh. Je dobré jejich stav kontrolovat, zda nejsou uvolněné a neviklají se. Pro větší jistotu, že kytara bude na popruhu držet za všech okolností, si můžete na popruh instalovat zámky.

Výměna spočívá pouze v odšroubování stávajícího úchytu a v zašroubování nového mechanismu zámků. Druhů zámků je více, je dobré projít všechny varianty a jeden konkrétní vybrat.

Tagy Péče o kytaru Jak vylepšovat kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY