Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Peavey Audition: sedmiwattový kamarád

Kytarové aparáty Peavey stály vždy tak trochu ve stínu slavnějších značek. Přesto se zejména lampové modely dokázaly prosadit. Také proto, že nemíří jen na velká pódia, ale také do zkušeben a rovnou našich pokojíčků. S mrňouskem Peavey Audition se spřátelíte rychle. A sousedi vás nezatratí.

Jak to vypadá?

Dřevěná skřínka, potažená černou koženkou o sympaticky kompaktních rozměrech cca 18 x 32 x 26 cm v sobě kromě zesilovače samotného, ukrývá ještě 4" reproduktor. Váha tohoto kombíčka je necelé tři kilogramy a tudíž je to ideální prostředek ke cvičení prakticky kdekoliv, neboť se všude vejde a jeho váha vám nestrhne záda.

Nechybí ani bytelné madlo pro přenášení, ačkoliv s přihlédnutím k váze aparátku může budit u někoho spíše úsměv na tváři. Nicméně, alespoň vám madlo dlouho vydrží.

Výkon komba je 7 wattů a konstrukce ozvučnice je uzavřená. Kombo disponuje dvěma kanály a ovládání vlastního zesilovače je maximálně jednoduché: Volume, High a Low.

Korekce jsou společné pro oba kanály. Nechybí samozřejmě vstup pro kytaru a výstup na sluchátka. Vše v tradičně strohé, černobílé kombinaci. Nuže, zapojme se a hrejme...


Jak to hraje?

Jasně, čtyřpalcový repráček a 7 W výkonu tranzistorového pidižvíka vám asi zrovna ponožky nesroluje, ale od toho tu koneckonců ani není. Zato vám může skvěle posloužit "na doma", nebo při harcování mezi domovem, chatou, chalupou, dovolenou, zkrátka všude tam, kde se bez své kytary prostě neobejdete a zároveň chcete mít alespoň trochu pocit, že s sebou máte skutečný aparát.

Čistý zvuk je dle mého soudu největší devízou tohoto kombíčka a přihlédneme-li k velikosti reproduktoru a skříně, je velice slušný a poslouchatelný. Trochu mu chybí basy a při vytočení potenciometru Low na maximum se už reproduktor mírně zahuhlává a zahlcuje, ale to je pochopitelné.

Při troše laborování se dá nakroutit velice hezký čistý zvuk, k čemuž významnou měrou přispívá i patentovaná technologie firmy Peavey, nazvaná TransTube, která dodává zvuku tranzistorových aparátů teplo a reakce podobné těm lampovým.

Zkreslený zvuk je na tom o něco hůře a přijde mi použitelný tak maximálně do poloviny dráhy potenciometru Volume, kdy z aparátku dostaneme nejprve příjemný crunch a posléze i celkem slušně nabroušený drive. Dále již repráček trochu přestává "stíhat", ale mnohem lepších výsledků jsem dosáhl při předřazení efektové krabičky typu overdrive, nebo distortion a za použití kanálu Clean. Což sice v praxi znamená tahat něco navíc, nicméně chcete-li mít celkem slušný i zkreslený zvuk, tak se to rozhodně vyplatí.

Každopádně zvuk tohoto mazlíka je s přihlédnutím k jeho velikosti nad očekávání dobrý a pro běžnou potřebu zkoušení či nahodilých a nehlučných jam sessionů ideální.

Technologie TransTube zde zdaleka není jen reklamním tahákem a skutečně významně zasahuje do výsledného zvuku v tom nejlepším slova smyslu. V tomto směru může Peavey směle konkurovat i mnohem proslulejším a dražším značkám, které se rovněž nějakou tou simulací lamp leckdy honosí, byť často s prokazatelně horším výsledkem.

Závěr

Velice povedený aparátek, který jistě nalezne uplatnění nejen u všech kytaristů, majících neustálou potřebu cvičit a hrát ať jsou kdekoliv, ale třeba i u nejednoho začátečníka, toužícím po zvukově slušném a přitom prostorově i finančně nenáročném zesilovači. Z celé řady aparátů Peavey je tento nejmenší a nejlevnější, ale ani zdaleka o něm nemůžeme říct, že je nejhorší.

Tagy malá komba

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY