Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 15.01.2022 - 08:00

„Párplovský“ hit Smoke On The Water v podání Black Sabbath

Skladba Smoke On The Water, mnohými milovaná i zatracovaná pecka z dílny britských velikánů Deep Purple, představuje nejen milník v historii rocku, ale mohla by s úspěchem zabodovat i v anketě nejčastěji kopírovaných songů. Mezi kapely, které v minulosti nějakým způsobem zpracovaly cover verzi tohoto hitu, se na první pohled trochu překvapivě řadí také průkopníci heavy metalu Black Sabbath, což potvrzují koncertní záznamy z osmdesátých let.

Právě „osmdesátky“ se v případě Sabbathů nesly v duchu několika personálních změn, kdy původní bubeník Bill Ward byl nucen dočasně přepustit svůj post Vinnymu Apicceovi, a prvního nástupce Ozzyho Osbournea, zpěváka Ronnieho Jamese Dia, nahradil u mikrofonu lídr Deep Purple Ian Gillan.

Příchod Gillana, jenž s Black Sabbath natočil jediné album Born Again, vydané v srpnu roku 1983, se tak postaral o to, že na velkém turné podporujícím zmíněné album, využívali Black Sabbath skladbu Smoke On the Water jako přídavek. Podle webu setlist.fm ji kapela během šňůry, probíhající v letech 1983 – 1984, zahrála celkem šedesátkrát.

Tagy Smoke On The Water

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY