Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Paličky Zildjian Signature: třikrát a pokaždé dobře

Historie firmy Zildjian je úctyhodná, neboť její počátky se datují až do roku 1623. Firma proslula sice především výrobou činelů, nicméně dlouholeté zkušenosti a řadu nadšených zastánců má i ve výrobě paliček. Dokazuje to i dlouhá dlouhá řada signature modelů. Na tři z nich se podíváme trochu blíže.

V rámci určité objektivity testu, jsem záměrně vybral pouze paličky hickorové, ačkoliv firma má samozřejmě v nabídce i modely javorové či březové. Ještě než se ale pustíme do paliček samotných, alespoň pár slov o materiálu. Hickor je česky ořechovec či lidověji ořešák (někdy se i dočtete, že se jedná o ořech, ale nenechte se mýlit - ořech je plod, nikoliv strom). Většina druhů této dřeviny pochází se Severní Ameriky a tyto druhy také poskytují nejkvalitnější dřevo. Díky svým vlastnostem, mezi které patří zejména vysoká houževnatost, pevnost v ohybu i tlaku a především skvělá schopnost absorpce vibrací při úderu, se pak používá zejména na výrobu sportovních náčiní (baseballové či lakrosové pálky, tenisové rakety) nebo na držadla kladiv a seker, či v jako v našem případě právě na výrobu bubenických paliček. Zde bývá nejčastěji používáno tmavší jádrové dřevo s vysokou hustotou a tuhostí.

Zildjian Bill Stewart

Paličky vyrobené podle potřeby amerického jazzového bubeníka Billa Stewarta (John Scofield, Pat Metheny aj.) jsou nejtenčí (12,7 mm) a přirozeně také nejlehčí ze všech testovaných párů. Délka paličky je 403 mm. Extrémně tenký krček ve spojení s malou oválnou hlavičkou typu Acorn zaručuje mimořádně živou odezvu, velkou variabilitu tónu a vysokou citlivost paličky. Díky mírně posunutému těžišti vlivem úzkého krčku a malé hlavičky je zvuk paliček nejen velmi specifický, ale umožňuje i poměrně přesnou kontrolu paličky, zejména při rychlém hraní na ride činelu. Velmi dobře se hodí na technickou jazzovou hru, kde je vyžadována především rychlost a maximální kontrola. Nízká váha paliček způsobuje poměrně velký odskok, ale dá se snadno korigovat.

Dalším plusem paliček Zildjian Bill Stewart je jejich povrchová úprava, která působí velmi přirozeně a paličky v rukách nekloužou ani při nadměrném pocení. Paličky mají poměrně dlouhou životnost (přirozeně v závislosti na stylu hry) a po několika hodinách hraní vykazují jen běžné "okousání" o ráfky. V pohodě vám vydrží dva nebo tři koncerty a ještě je pak třeba užijete na zkoušce, nebo při cvičení. Kdo hraje výhradně do blan, tomu vydrží možná i déle.


Zildjian Ronald Bruner Jr.

Americký bubeník Ronald Bruner Jr., známý především díky hraní s thrash/crossoverovými Suicidal Tendencies, je oblíbený i fanoušky jazzu. Jeho bicí můžete slyšet např. i na nahrávkách Lee Ritenoura, Marcuse Millera, Robbena Forda či Allana Holdswortha. Podpisový model paliček tohoto hráče vychází z běžného typu 5A se středně velkou oválnou hlavičkou. Průměr paličky je 14mm a délka 406 mm. Větší váha a optimální těžiště dodává kultivovanější odskok a přesto se s paličkami ještě dá hrát velmi technicky a s lehkostí.

Co naopak - alespoň z mého pohledu - není úplně nejšťastnější, je barevná povrchová úprava paliček, které díky ní dost kloužou v rukách. Navíc při razantnější hře oranžová barva trochu ulpívá na činelech. Barevné paličky, které pod určitým nasvícením září do tmy, jsou sice efektní záležitost, nicméně v tomto případě bohužel na úkor hráčského komfortu. Jinak mají paličky Zildjian Ronald Bruner Jr. životnost podobnou předchozímu modelu, ale vzhledem k faktu že trochu svádí k razantnější hře, může být jejich životnost v některých případech i nižší. Opět závisí nejvíce na hráči, zvolené technice a razanci hry.


Zildjian Antonio Sanchez

Nejdelší (413 mm) a nejtěžší model testu má v průměru 14 mm a patří mexickému bubeníkovi Antonio Sanchezovi. Soudkovitá hlavička se silnějším krčkem poskytuje jasnější zvuk na činelech a konkrétní zvuk na bubnech. Prodloužená délka s těžším koncem paličky pak umožňuje hraní s větší razancí, ale s prakticky nezměněnou kontrolou nad paličkou byť s výrazně menším odskokem. Paličky Zildjian Antonio Sanchez se tak skvěle hodí nejen pro jazzové hraní, ale i pro styly jako je funk či fusion.

Přírodní povrchová úprava s tenkým lakem, který jemně kopíruje strukturu dřeva, je velmi příjemná do ruky. Zároveň se ale tento model ze všech tří testovaných modelů, díky tomuto tenkému laku nejrychleji opotřebovával. Nešlo ale o nějak markantní rozdíl a životnost všech tří párů paliček bych hodnotil jako přibližně stejnou a lehce nadprůměrnou v porovnání s některými levnějšími paličkami z téhož materiálu.


Je vidět, že u Zildjianu věnují výběru dřeva skutečně maximální pozornost. Rovněž na jedničku funguje párování paliček a jejich "výstupní kontrola". Během testu nedošlo u žádné paličky k jejímu úplnému rozlomení či výraznému odštípnutí, které by mohlo v krajním případě vést až k poškození blány a i po skutečně intenzivním, několikahodinovém hraní docházelo jen k běžnému "okousání" paliček o ráfky a drobnému odštěpování materiálu. Cena všech tří testovaných párů je shodná (300,-Kč) a plně odpovídá kvalitě paliček.

Tagy Zildjian

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY