Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 10.06.2019 - 00:01

Overdrive/distortion MXR Raijin Drive

Firma MXR, dceřiná značka koncernu Jim Dunlop, uvedla na trh nový model zkreslovače Raijin Drive, který podobně jako signovaný pedál Ibanez Jemini, navržený pro Steva Vaie, nabízí zvukové charakteristiky overdrivu a distortionu. Pod novinkou je kromě vývojového týmu MXR podepsán i japonský designer Shin Suzuki, jenž se podílel také na limitované edici MXR Shin-Juku Drive z roku 2016.

Efekt disponuje dvěma přepínatelnými režimy inspirovanými notoricky známými modely Boss DS-1 a Ibanez Tube Screamer TS9. Oba pedály sloužily Shinu Suzukimu v tomto případě pouze jako rámcová předloha – obvody Raijin Drivu nejsou pouhými konstrukčními kopiemi klasických krabiček z přelomu 70. 80. let, ale mají vlastní zvukový charakter s širším dynamickým rozsahem, bohatší porcí harmonických složek a větší průrazností.

Režim distortionu má dostatek zkreslení a potřebný objem středů, což zvuku ponechává agresivní projev bez nepříjemných výšek a škála gainu je použitelná i v extrémních nastaveních. Mod overdrivu se vyznačuje hřejivým tónem se zvýrazněnými středními pásmy, detailní projekcí a citlivou odezvou na dynamiku hry.

„Nechtěl jsem se omezovat tím, že budu pracovat podle schématu. Poslouchal jsem, co se mi na těchto pedálech líbilo, a pak jsem se snažil zdůraznit tyto kvality a zároveň posílit jejich tónové spektrum.
Pokud si chcete udělat představu o tom, jaký témbr zvuku jsem měl při vývoji tohoto efektu na mysli, poslechněte si rané nahrávky Prince,“
přiblížil japonský návrhář genezi nového modelu.

Jednoduše řešené ovládání sestává z potenciometrů Level, Tone, Drive a páčkového přepínače Dist/OD, nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass a napájení obstarává baterie nebo 9V adapter.
Overdrive/distortion MXR Raijin Drive, patřící do nadstandardní kolekce Custom Shop, by měl být na americkém trhu dostuný za cca 130 dolarů.

Tagy MXR MXR Raijin Drive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY