Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Original Collection: Gibson oživil značku Maestro pěti analogovými pedály

Už začátkem ledna naznačil koncern Gibson, že obnoví produkci jím vlastněné ikonické značky Maestro Electronics, což nashvillská společnost následně potvrdila vydáním série pěti analogových pedálů z edice Maestro Original Collection, tvořené modely Ranger Overdrive, Fuzz-Tone FZ-M, Invader Distortion, Comet Chorus a Discoverer Delay. „Maestro FZ-1 Fuzz-Tone z roku 1962 byl první komerčně úspěšný pedál, jenž změnil vše a uvedl do pohybu svět efektů. Nová řada Maestro Original Collection ctí historii této značky a závoreň přináší možnosti odrážející potřeby moderních kytaristů,“ řekl Mat Koehler, ředitel vývoje produktů společnosti Gibson.

Maestro Ranger Overdrive poskytuje zvuk blízký tradičním jednokanálovým vintage aparátům. K dispozici jsou ovladače funkcí Gain, Tone, Level a dvoupolohový switch Lo/Hi pro volbu mezi hřejivým, výrazným overdrivem s lampovým charakterem a citlivějším režimem s menším porcí zkreslením a čitelnějším přednesem, což je dáno lehkým přimícháním čistého signálu do výsledného výstupního mixu.

Maestro Invader Distortion s větším množstvím zkreslení a moderním agresivním voicingem s bohatými harmonickými složkami je stejně jako overdrive vybaven parametry Gain, Tone, Level. Integrovaný spínač tentokrát aktivuje noise gate, k němuž je přiřazen také malý trimer uvnitř šasi, který umožňuje upravit funkci threshold podle vlastního vkusu a míry gainu.

Maestro Fuzz-Tone FZ-M vychází z letitého modelu Fuzz-Tone-FZ-1, jenž můžeme slyšet na spoustě nahrávek z šedesátých let, včetně hitu Rolling Stones Satisfaction. Ovládání sestává z potenciometrů Attack, Level, Tone a páčkového přepínače Classic/Modern, volícího mezi vintage fuzzem a modem s tlustším tónem a rozdílným voicingem.

Maestro Comet Chorus je postaven na obvodu využívajícím osvědčené čipy BBD (bucket brigade device), díky nimž může tato modulace nabídnout hřejivý a plný sound s dobrou dynamickou odezvou. K ovladačům Mix, Depth a Speed přidali vývojáři také přepínač Earth/Orbit, kdy první jmenovaný mod přináší transparentní brilantní chorus, zatímco režim Orbit aplikuje do chorusu amplitudovou modulaci pro emulaci efektu rotujícího reproduktoru. Hlasitostní roveň Leslie-modu lze nastavit pomocí interního trimru.

Maestro Dicovever Delay využívá opět BBD čipy, a notoricky známé parametry Delay, Mix, Sustain doplňuje switch aktivující modulační sekci. Ta je navíc vybavena dvojicí vnitřních minipotenciometrů Rate/Depth, takže uživatel si může nastavit zvuk počínaje mírnou saturací podobnou soundu páskového echa a konče silnou pulsací s masivním průběhem. Zpořdění se pohybuje v rozsahu 20 až 600 ms.

Pedály o rozměrech 128 x 87.6 x 63.5 mm a hmotnosti cca 560 g jsou osazeny trojicí trojúhelníkových stavových diod, napájení obstarává 9V baterie nebo standardní adapter a footswitch je zapojen v režimu true bypass. S výjimkou delaye, který vyjde na přibližně 160 dolarů, byly ceny efektů z edice Maestro Original Collection nastaveny shodně na cca 150 dolarů.

Tagy Maestro Electronics Maestro Electronics Original Collection Maestro Ranger Overdrive Maestro Fuzz-Tone FZ-M Maestro Invader Distortion Maestro Comet Chorus Maestro Discoverer Delay

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY