Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 28/23: PRS má novou signaturu, Boss láká na analogový delay a Dynamo na svůj první basový aparát

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Frontman kapely Alter Bridge se může pochlubit podpisovým modelem PRS ve stylu Telecasteru, Jackson připravil limitovanou kolekci extravagantního Diabla IV, Spector se vrací k basové edici USA NS řadou „Revision“, Bogner míří na trh s dvojicí inovovaných zesilovačů a Pearl představil novinky z kolekce High End Reimagine. Doporučit můžeme také synthy SE od Korgu, butikový aparát Dynamo GT Bass nebo pedálové mikrofonní preampy Grace Design.

Telecastery PRS Myles Kennedy a NF 53

U PRS si letní období vybrali pro premiéru hned dvou nástrojů inspirovaných Telecasterem. Tím prvním je signovaný model frontmana kapely Alter Bridge, který o novince s tělem z bahenního jasanu, javorovým hmatníkem a dvěma snímači PRS Narrowfield MK říká: „Tato kytara zachycuje ducha mých oblíbených starších nástrojů. S tím, že od doby, kdy jsme tento model vyvinuli, většina mých vintage kytar spatří světlo světa jen zřídka.“ Druhá verze NF 53 má sice obdobnou koncepci jako Kennedyho signatura – s výjimkou snímačů PRS Narrowfield DD (Deep Dish) –, ale její předlohou byl starší exemplář z roku 1953, patřící mezi oblíbené nástroje Paula Reeda Smithe, jenž NF 53 označil jako „krásný high-end bez brumu“.

Jackson CS Diablo IV SE Kelly: stylový Explorer ve znamení počítačové hry

Jackson zařadil do své nabídky speciální řadu extravagantního šestistrunného modelu Diablo, který v počtu pouhé desítky exemplářů vyrobí Principal Master Builder Custom Shopu Pasquale Campolattano. Téměř vše, – počínaje netradiční povrchovou úpravou přes hardware, tvar těla připomínající Explorer na steroidech až po elektroniku tvořenou dvojicí aktivních humbuckerů EMG 81 / 60 se silným výstupem – je podřízeno nejen masivnímu zvuku, ale hlavně vizuálnímu stylu odkazujícímu na další vydání stejnojmenné počítačové hry. Také z toho důvodu byla na vývoji kytary zainteresována firma Blizzard Entertainment, která kladně hodnocený titul Diablo IV uvedla před časem na trh.

Analogový dozvuk Boss DM-101 Delay Machine

Nový pedálový delay s analogovou signálovou cestou a digitálním ovládáním posouvá tento efektový formát na absolutní špičku a mohl by změnit pravidla hry ve světě analogových dozvuků. Hřejivý zvuk se zpožděním až 1200 ms zajišťuje celkem osm lety osvědčených BBD čipů, na výběr je 12 režimů, modulační sekce s možností nastavení chorusu, tap tempo, v základu čtyři programovatelné presety, MIDI (až 127 předvoleb), routing wet/dry a další funkce. Pokud se poohlížíte po flexibilním „old school“ delay, DM-101 má rozhodně co nabídnout. Třešničkou na dortu je stylový design evokující vůbec první analogové echo Boss DM-1 z konce 70. let. Cena na českém trhu: cca 12300 Kč.

Bogner Überschall Ultra EL34 a 6L6 – nové verze ikonického aparátu

Původem německý konstruktér Reinhold Bogner, sídlící v Los Angeles, brzy potěší příznivce zvuku jeho aparátů dvojicí nových moderně koncipovaných dvoukanálových zesilovačů Überschall Ultra o výkonu 100 W, vybavených koncovými elektronkami EL34 nebo 6L6. Zájemci*kyně si budou moci vybrat mezi verzí s britským, nebo americkým zvukovým charakterem. I když jsou tyto hlavy často označovány termínem „Monsters of High Gain“, mají dostatečný potenciál i flexibilitu na to, aby kytaristům*kám nabídly také kultivované čisté rejstříky, široké crunche či další polohy, a to mimo jiné díky šesti voicingovým spínačům a funkci Gain Boost.

Basy Spector z kolekce „Revision“ USA NS

Společnost Spector oznámila, že aktualizuje svou řadu baskytar USA NS. Nástroje jsou vyráběny v nových prostorách firemního Custom Shopu ve Woodstocku ve státě New York a budou disponovat dlouhodobě oblíbenými designovými prvky při zachování estetiky populární série NS. Daná edice má i nadále kontury těla tohoto slavného modelu, proprietární kobylku, odpovídající hlavici a tak dále. Současné možnosti však zahrnují také moderní nebo vintage rozteče snímačových nástavců, modifikovaný hmatník, klasický i subtilnější profil průchozího krku či prémiovou elektroniku s aktivním předzesilovačem.

Výroční basové efekty MXR Blackout Series

Společnost Jim Dunlopetos, vlastník značky MXR, letos slaví patnáctileté výročí existence divize MXR Bass Innovations, které se rozhodla připomenout limitovanou designovou edicí Blackout tvořenou Bass Compressorem M87B a Bass Envelope Filterem M87B. Jejich elektronika je uložena v šasi stříkaném matnou černou barvou „Stealth“, popisky dostaly leskle lakovaný černý font a instalována je jasně žlutá stavová dioda. Tým MXR Bass Innovations byl vytvořen s cílem vyvíjet basové pedály vyrobené baskytaristy*ky a pro baskytaristy*ky – nikoliv pouze repasované kytarové pedály.

GT Bass – první edice basového aparátu od Dynamo Amplification

Debutový basový set, ručně kompletovaný v dílnách texaského butikového výrobce, ocení basisté*ky vyžadující od své sestavy špičkovou kvalitu zvuku i zpracování. Tomu odpovídá po všech stránkách profesionální konstrukce celolampového zesilovače (3x 12AX7 + 4x KT-150) s koncovým stupněm o výkonu 300 W, doplněným jednokanálovým preampem vycházejícím z legendární verze Alembic F-2B/1x. K dispozici je i kabinet Bass 212 z baltské břízy, osazený neodymovými reproduktory FaitalPro (2x 600 W), tweeterem FD375 a duálním pasivním basovým zářičem zvyšujícím výstup o +6 dB.

High End Reimagine – novinky Pearl pro letošní rok

Pro bubeníky*ice používající produkty firmy Pearl se rýsuje nadstandardní rok, v němž se na trhu objeví spousta novinek, které by měly výrobky této uznávané značky posunout na ještě vyšší úroveň. Co tedy v průběhu letošního roku můžeme od japonského gigantu očekávat? V první řadě jsou to soupravy Pearl Maple Masters s korpusy Maple Pure či ručně stavěnými těly Masters Maple/Gum, inovované sety Reference One Series, designově zajímavé soupravy Professional Maple nebo signovaný snare věhlasného hráče Dennise Chamberse. Připraven bude také kvalitní hardware Pearl Demon XR 3500, včetně držáku tomu GyroLock-L nebo závěsného systému R2 Air Tom Suspension atd. S konkrétními modely vás v brzké době seznámíme podrobněji.

Syntezátory Korg Wavestate SE a SE Platinum

Nové synthy od Korgu, vyráběné v japonské centrále značky, představují současnou vlajkovou flotilu vybavenou prémiovou klaviaturou s 61 klávesami s přirozenou odezvou a funkcí aftertouch, která poskytuje stejně tak vynikající pocit z hraní jako i špičkové firemní workstationy. Pod kapotou dřímá ohromující 120hlasá stereo polyfonie (téměř dvakrát více než původní řada Wavestate), stovky aktualizovaných zvuků a samozřejmě i technologie Wave Sequencing 2.0, která byla od základu navržena pro novou generaci hudebníků, producentů a skladatelů, přičemž si bere příklad z tak rozmanitých zdrojů, jako jsou modulární syntezátory, groove boxy či algoritmická kompozice. Limitovaná edice Platinum se od standardu odlišuje pouze designem.

Mikrofonní preampy Grace Design Rex a Roxi

Dvojice pedálových mikrofonních preampů cílí na muzikanty*ky, kteří*ré si chtějí na pódiu či ve studiu vyladit a zdokonalit vlastní mikrofonní zvuk přesně podle svých představ. Oba modely bodují kvalitou signálové cesty srovnatelnou se špičkovými rackovými verzemi, nechybí ekvalizace, přepínač mute, obvod pro zesílení o +10 dB navázaný na samostatný footswitch, fantomové napájení, HPF filtr, výstupy DI + Amp nebo efektová FX smyčka. Větší varianta Roxi nabídne také semi-parametrické středy a další funkce.

Tagy Nový gear Jackson boss bogner Spector MXR Dynamo Amplification Pearl korg Grace Design PRS

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY