Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 27/24: kytary Squier, Gibson, Heritage, Vola a kombo FLY-3 TDD

Nadílku el. kytar otevírá značka Squier s limitovanou sérií Classic Vibe, firma Vola Guitars představila model pro kytaristu kapely Pro-Pain, butikový Heritage připravil luxusní single-cuty H-157 a Gibson spustil výrobu repliky Les Paulu „Red Eye“ 1959 Jasona Isbella a začal nabízet i signované struny a popruh Davea Mustainea z Megadeth. Blackstar posílil nabídku o designovou variantu komba Fly 3 BT The Dead Daisies, agilní Behringer zařadil do katalogu mikrofonní preamp 1273 a Crazy Tube Circuit se mohou pochlubit drivem Unobtanium v inovované verzi Raw. Tip přinášíme také na bicí sampler Bullfrog Drums od Erica Synths a kvalitní struny DR Dragon Skin+ pro kytary, basy a mandolíny. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Kolekce Squier Limited Edition Classic Vibe

Speciální série zohledňující design kytar Fender z 60. a 70. let zahrnuje modely Squier Limited Edition Classic Vibe '60s Stratocaster HSS, LE CV '60s Custom Telecaster, LE CV '60s Telecaster SH, CV '70s Jaguar, hybridní LE CV Bass VI a baskytary LE CV Mid-'60s Jazz Bass. Společnými prvky celé emise jsou krky z jednoho kusu javoru opatřené C-profilem, topolové tělo, hmatníky z laurelu či javoru o radiusu 9,5 palců, kostěný ořech, dobový hardware, snímače Fender-Designed s Alnico magnety a lesklý polyuretanový lak.

La Vola OZ 24 AP Supernova: signatura kytaristy kapely Pro-Pain

Superstrat, který japonská značka Vola Guitars navrhla pro Adama Phillipse z hardcoreových Pro-Pain, má olšové tělo kryté lakem White Gloss s černým lemováním, šroubovaný krk z praženého javoru opatřený profilem Modern-C, ebenový hmatník s 24 pražci medium jumbo z nerezové oceli a dvojici humbuckerů Vola VHC / Fire Ice s možností rozepínání cívek. Instalován je killswitch, uzamykatelné mechaniky Gotoh vsazené do reverzní hlavice a kobylka Evertune F, jejíž patentovaná technologie poskytuje neměnnou stabilitu ladění a intonace. Oficiální cena byla nastavena těsně pod hranicí 1550 dolarů včetně kvalitního gig bagu.

Gibson Jason Isbell „Red Eye“ 1959 Les Paul Standard

Originální „Red Eye“ je Les Paul Standard z roku 1959, který dlouhá léta používal člen kapely Lynyrd Skynyrd Ed King, jenž tento kousek zakoupil v roce 1982. Poté, co Ed v roce 2018 zemřel, se novým majitelem „Red Eye“ stal kytarista a šestinásobný držitel ceny Grammy Jason Isbell. Gibson Custom Shop nyní zařadil do svého katalogu přesnou repliku tohoto kultovního LP, a to včetně relic úprav divize Murphy Lab, kde si dali záležet i na autentičnosti odstínu –  červená složka burstu na horní straně korpusu totiž vybledla, když byla kytara vystavena ve výloze obchodu, s výjimkou skvrny pod přepínačem, kterou zakrývala visačka. Ed King daný Les Paul přezdíval podle netradičního vzhledu „Red Eye“. Cena cca 22000 dolarů.

Heritage H-157 Custom Shop Core Collection

Luxusní modely typu single-cut z produkce renomované americké značky jsou nabízeny v transparentní úpravě Dark Cherry Sunburst nebo v tradičním černém laku Ebony. Základ korpusu z výběrového, velmi lehkého mahagonu doplňuje mahagonový (Ebony) či javorový (Sunburst) top, lepený mahagonový krk vybavený profilem 50s C je kombinován s ebenovým hmatníkem osazeným 22 medium jumbo pražci Jescar, struny kotví v hliníkovém stopbaru a přes kobylku tune-o-matic míří do spolehlivých firemních strojků. Dva humbuckery H225 Hot Classic jsou ručně vinuté, aby poskytovaly silnější výstup při zachování dynamiky a citlivosti. Mezi další prémiové komponenty patří potenciometry CTS (500 kOhm), kondenzátory Orange Drop (.022 uF) a třícestný přepínač Switchcraft. Oba nástroje se mohou pochlubit také vícevrstvými lemovkami a intarziemi. Kvalitě H-157 odpovídá i cena cca 4500 dolarů.

Signované struny a popruh Gibson Dave Mustaine

V sekci Gibson Lifestyle & Accessory se nově objevil kytarový popruh a sada strun zaštítěné frontmanem thrashmetalových Megadeth Davem Mustainem, jenž se před časem stal továrním hráčem nashvillské značky, která mu postavila několik typů Flyingů Gibson a Kramer. Exkluzivní kytarový popruh z pravé kůže v černé barvě s vyraženým Mustaineovým logem „Silhouette“ má šířku 3 palce, nastavitelná délka je dána rozměry 44 až 65 palců. Sada signovaných strun (cca 15 dolarů) vyvíjených s ohledem na „heavy sound“ nabízí tloušťky .010, 013, .017, .030, .042, .052 a je vyrobena z poniklované oceli se zesíleným uhlíkovým jádrem poskytující lepší stabilitu, sustain a trvanlivost. Pro snadnější identifikaci mají struny střídavě černé a zelené koncovky.

Signované struny a popruh Gibson Dave Mustaine

Minikombo Blackstar Fly 3 BT The Dead Daisies

Doug Aldrich je továrním hráčem značky Blackstar a kytaristou australsko-americké hardrockové party The Dead Daisies, jejíž název se otiskl v označení další designové řady malého komba z kolekce FLY 3, tentokrát v červeném provedení kombinovaném s černou ochrannou sítí zdobenou znakem kapely. Kompaktní model, určený hlavně pro cvičení, má třípalcové repro, dvoukanálový preamp, potenciometry s krytkami ve tvaru lebky ovládají parametry gainu, hlasitosti, EQ funkce ISF a času integrovaného delaye, jehož mix lze nastavit druhým, menším potenciometrem. Trojice tlačítek slouží pro zapnutí aparátu, volbu kanálu a aktivaci Bluetooth modulu. Nechybí konektor Aux In a emulovaný sluchátkový výstup. FLY-3 TDD o výkonu 3 W napájí 6,5 V adapter nebo AAA baterie, připojit je možno externí box.

Blackstar Fly 3 BT The Dead Daisies

CTC Unobtanium Raw: drive ve stylu Klon/Dumble

Půldruhého roku po premiéře drivu Unobtanium se firma Crazy Tube Circuit rozhodla kytaristům nabídnout modifikovanou verzi s označením Raw, která opět přináší duální koncepci se zvuky inspirovanými ikonickým pedálem Klon Centaur z dílny Billa Finnegana a zkresleným kanálem neméně kultovního aparátu Overdrive Special konstruktéra Howarda Dumblea. Sekce K (Klon) se u varianty Raw odlišuje okruhem OC45 osazeným sadou ručně vybraných germaniových NOS tranzistorů Mullard/Valvo z 60. let pro organickou kompresi a zvýšení gainu i sustainu. Výsledkem úpravy kanálu D (Dumble) je sklovitější tón s průraznější projekcí. Cena efektu z limitované kolekce se pohybuje okolo 340 eur.

DR Dragon Skin+: struny pro basu, kytaru a mandolínu

Společnost DR Handmade Strings, Inc. představila novou řadu prémiových strun Dragon Skin+ pro akustické i elektrické kytary, čtyř, pěti či šestistrunné baskytary a také mandolínu, které si už stačily získat přízeň např. bluesového kytaristy J. J. Nicholse nebo famózního basisty kapely Dirty Loops Henrika Lindera. Dragon Skin+ používají u jádra patentovanou technologi ACT (Accurate Core Technology) s jemnými drážkami, jež pomáhají udržet pevnost a konzistenci vinutí potaženého speciální vrstvou (K3) pro delší životnost a vyšší odolnost strun. Zvolená konstrukce umožňuje struně vibrovat naplno, s výraznější projekcí a lepší stabilitou ladění.

Bicí sampler Erica Synths Bullfrog Drums

Společnost Erica Synths rozšiřuje svůj ekosystém Bullfrog o další nezbytnou součást pro produkci elektronické hudby – model Bullfrog Drums. Kombinací s nástroji Bullfrog nebo Bullfrog XL tak může vzniknout kompletní a soběstačná moderní sestava pro produkci elektronické hudby. Hlavním cílem Bullfrog Drums je výuka programování bicích a základů samplování. Uživatelské rozhraní, inspirované klasickými bicími automaty, obsahuje vše potřebné pro sestavování pokročilých bicích patternů pomocí samplovaných bicích zvuků. Syntezátor obsahuje sedm hlasů, každý s praktickým ovládáním, včetně ladění, počátečního bodu, délky samplu, ataku, decaye, overdrivu a stereo panningu. Zmíněné spárování s ostatními zástupci edice Bullfrog obstarává programovatelný CV/Gate sekvence. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.

Duální mikrofonní preamp Behringer 1273: nejen kopie legendy

Už název tohoto rackového studiového předzesilovače avizuje, že tentokrát se Behringer inspiroval ikonickým modelem Neve 1073, ovšem výrobce se rozhodl případným uživatelům své verze 1273 nabídnout hned dvě preampové jednotky s nezávislou signálovou cestou, samostatnými gainy s úrovní až 80 dB, třípásmovými EQ s volitelnými pracovními pásmy pro oblasti basů, středů i výšek, hi-pass filtry a v neposlední řadě také přepínači upravujícími impedanci transformátoru Midas a optimalizujícími citlivost pro dynamické nebo páskové mikrofony. Ekvalizační sekci lze navíc obejít pomocí tlačítka EQ a instalované inserty umožňují zařadit do řetězce další efekty. Cena: cca 630 eur, přesný termín startu distribuce nebyl zatím uveden.

Tagy Fender Fender Squier Gibson Vola Guitars Heritage Guitars blackstar Crazy Tube Circuits DR Strings Erica synths Behringer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY