Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v prosinci 2021 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Jak jste si mohli přečíst v perexu článku, přehled muzikantského gearu najdete na Frontmanu každé třetí pondělí v měsíci, ale vzhledem k blížícím se svátkům vám „vánoční“ novinky tentokrát představujeme s týdenním předstihem. Pro případný výběr muzikantského dárku tak budete mít určitou časovou rezervu.

Baskytara

Solar AB2.4 Canibalismo – basa, mířící především na hráče extrémnějších stylů, má korpus ze dřeva sungkai, jehož kresbu podobnou jasanu zvýrazňuje červený transparentní lak Blood Red Open Pore, krk s pohodlným C-profilem je lepený z pěti vrstev javoru a jatoby, ebenový hmatník nese 24 super jumbo pražců a oktávovou pozici zdobí tradičně logo značky, ovšem tentokrát v krvavě rudé barvě.

Struny kotví v kobylce s masivní základnou zvyšující sustain tónu, reverzně řešená hlavice ve stejném laku jako tělo nese ladicí mechaniky Solar s převodovým poměrem 17:1 a k dispozici je dvojice humbuckerů Solar Tesla Soapbar, napojených na aktivní předzesilovač s celkovou hlasitostí, balancí a dvoupásmovým ekvalizerem. Cena se pohybuje okolo 750 eur.

Cort Artisan B4 a B5 Element  – inovované modely série Artisan mají mahagonovou základnu korpusu a jasanový top, šroubovaný krk lepený z pěti kusů ořechu a dřeva panga panga je připevněn přes ergonomický spoj, hmatník z „pečeného“ javoru o rádiusu 15.75 palců nabízí 24 jumbo pražců. Použit byl nový typ kobylky MetalCraft M4 nebo M5 a odlehčené ladicí strojky Ultralite dodala firma Hipshot.

Elektronika sestává ze dvou soapbar snímačů Bartolini MK-1, aktivního obvodu stejné značky, společné hlasitosti, blendu, trojpásmových korekcí a páčkového switche přepínajícím mezi aktivním a pasivním režimem. Cort tyto nástroje dodává v odstínech Open Pore Trans Black, Open Pore Burgundy Red nebo Open Pore Natural

Spector Euro RST 4 a RST 5 – čtyř a pětistrunné baskytary s osvědčeným designem konstruktéra Stuarta Spectora jsou specifické průchozím krkem ze tří kusů tepelně upraveného javoru, korpusovými křídly z exotické paulovnie a topem z žíhaného javoru. Z identiuckého materiálu je postaven i hmatník osazený 24 jumbo pražci, polohovými značkami z pravé perleti a masivním mosazným ořechem širokým 42 respektive 46 mm.

Čtyřstrunná verze s hliníkovou top-load kobylkou RST4 disponuje standardní menzurou 34 palců, zatímco „pětka“ (kobylka RST 5) dostala prodlouženou délku 35 palců. Oba nástroje jsou vybaveny dvojicí snímačů Aguilar Super Double 4SD-D1 nebo 5SD-D2 s magnety Alnico V, a aktivním předzesilovačem Aguilar OBP-2. Vybírat lze z matných laků Turquoise Tide, Sundown Glow nebo Sienna Stain Matte.

Warwick Gnome Cabinets – edice kompaktních basových boxů z produkce známé německé značky zahrnuje celkem pět modelů Gnome CAB a Pro CAB o výkonech 150 až 300 W. Podle konkrétního typu jsou kabinety osazeny reproduktory s průměrem 8 až 12 palců, nastavitelným tweeterem a netradičně koncipovaným zadním bassreflexem.

Zoom B6 – basový preamp/multiefekt vybavený dotykovým TFT LCD displejem s úhlopříčkou 4.3 palce nabízí čtveřici modů Effect Board, Bank/Patch Memory, Looper, a jeden z devíti footswitchů je vyhrazen pro emulační sekci DI boxů typu Tube-1, Tube-2, Solid State-1, Solid State-2. Další dva spínače slouží pro bypass či Input Select, což je volba mezi dvěma nástrojovými vstupy s různou impedancí, takže do vstupního okruhu B6 lze mít zapojeny basy s aktivní i pasivní elektronikou a při výměně nástroje stačí jen zvolit footswitchem patřičný kanál.

Kromě modelingu 13 zesilovačů je připravena rozsáhlá efektová jednotka a IR sekce s 12 simulacemi boxů, která umožňuje využití také vlastních vzorků. O konverzi signálu se starají 24-bitové převodníky, signálový procesing pracuje s rozlišením 32-bit/88.2 kHz a úložiště má prostor pro 240 uživatelských předvoleb. Samozřejmostí je micro USB port a sloty pro SD kartu nebo volitelný Bluetooth adapter BTA-1 komunikující s aplikací Guitar Lab. Cena včetně DAW softwaru Steinberg Cubase LE a napájecího zdroje se pohybuje okolo 450 eur.

Softube Murder One Lemmy Kilmister – plug-in se zvukem bývalého frontmana kapely Motörhead postavila švédská softwarová firma Softube na Lemmyho oblíbeném modifikovaném zesilovači Marshall Super Bass 100W, přezdívaném Murder One, a samozřejmě přidala i emulaci jeho na zakázku vyrobených reproduktorů. Náběr sestavy obstaral producent Motörhead a držitel Grammy Cameron Webb, jenž ve studiu použil Lemmyho boxy Marshall MF280L 4×12“ a Marshall 1979L 4×15“, které můžete slyšet na studiových i koncertních albech Motörhead.

Na výběr jsou také presety pro basu i kytaru a virtuální mikrofony Shure SM7B, SM57, AKG D12 VR a Sennheiser MD421, které lze využít v páru. Plug-in podporuje samplovací frekvence 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz v mono / stereo modu a doporučovány jsou systémy Windows 10 64-bit nebo Mac OS X 10.13 a vyšší. Zaváděcí cena byla nastavena na 89 eur.

Klávesy

Waldorf M – rozměrově nenáročný wavetable syntezátor M německé firmy Waldorf Music představuje návrat ke staršímu modelu Microwave a jeho nástupci Microwave II. Multitimbrální synth s osmihlasou polyfonií je osazen dvojicí oscilátorů, pracujících v režimech Classic Microwave 1 a Modern Microwave II/XT, stejným počtem LFO jednotek s ovladači Rate a Shape, analogovou filtrací, arpeggiatorem, čtyřmi generátory obálek a množstvím dalších funkcí.

Banka obsahuje 96 továrních wavetable presetů plus 32 uživatelských slotů, zmíněný arpeggiator nabízí 16 presetů a mod Chord, integrován je slot pro SD karty, MIDI clock, linkový výstup, port USB 2.0, čtyři TRS výstupy atd. U oscilačního režimu Classic Microwave 1 je 16bitový signál  redukován na 8 bitů při vzorkovací frekvenci 240 kHz a hráč má k dispozici 2 048 zvukových programů rozdělených do 16 bank po 128 vzorcích. Waldorf M lze na českém trhu pořídit za cenu cca 45000 Kč.

Alesis V MKII – klávesové USB MIDI kontrolery nové generace, zahrnující verze V25 MKII, V49 MKII a V61 MKII, lišících se rozsahem klaviatury. Všechna provedení jsou osazena osmi podsvícenými pady s funkcí velocity a přiřazenými parametry Full Level a Note Repeat, známými z produktové linie AKAI MPC. K dispozici jsou také čtyři přiřaditelné knoflíky pro ovládání softwarových nástrojů a DAW aplikace pomocí MIDI mappingu. Modely disponují i tlačítky pro pohyb v oktávách či transpozici, a dvojicí modulačních a pitch-bend koleček.

Oproti předchozí řadě přibyl například arpeggiator vybavený šesti režimy, včetně nastavení času a funkcemi gate, swing a tap-tempo. Na zadní straně najdeme jackový vstup pro sustain pedál a port USB-B 2.0, sloužící zároveň pro napájení. Série V MKII je kompatibilní s platformami PC i Mac, počínaje systémy Windows 8 (x64) a MacOS 10.13.6. Součástí balení je USB kabel a rozšiřující balíčky MPC Beats Expansion Pack. Kontrolery z kolekce Alesis V MKII je na českém trhu možno pořídit za tyto ceny: V25 MKII – cca 2000 Kč, V49 MKII – cca 2500 Kč a V61 MKII – cca 3500 Kč.

Bicí

Meinl Classics Custom Dual – nová série činelů, zastoupená osmi modely v celkem čtrnácti rozměrových verzí, z nichž část lze zakoupit i v podobě setů Classics Custom Dual Complete nebo Classics Custom Dual Expanded. Edice poskytuje hřejivý tón s dostatkem detailně artikulovaných výšek, zvony činelů mají speciální tmavý povrch a plochy jsou dodatečně tepány, což se u této kolekce ve výsledku projevuje poměrně intenzivní projekcí, komplexním charakterem a bezprostřední odezvou s přesnou reakcí na sílu úderu. Činely střední hmotnosti jsou vyráběny v německých dílnách ze slitiny B12 a Meinl je doporučuje bubeníkům pohybujícím se v různých žánrech, počínaje popem až po extrémnější odnože metalu.

Ceny hi-hat (14“, 15“) se pohybují od cca 270 do 300 eur, samostatné činely startují na částce cca 90 eur za Classics Custom Dual Splash 10“ a končí na cca 320 eurech za Classics Custom Dual Ride o průměru 22“. Na českém trhu už jsou dostupné modely Classics Custom Dual Trash Splash 16“ – cca 2800 Kč, CCD Crash 16“ – cca 4550 Kč, CCD Trash Cina 16“ – cca 4900 Kč, CCD Crash 18“ – cca 5650 Kč, Classics Custom Dual Complete Cymbal Set – cca 18800 Kč a Classics Custom Dual Expanded – cca 27200 Kč.

Tama Peter Erskine PE1445 – signovaný snare excelentního, stylově široce rozkročeného hráče, bývalého člena slavných Weather Report nebo Steps Ahead. Stěny bubínku silné 6 mm jsou lepeny ze 4 vrstev laminovaného smrku a dvou vnitřních javorových plátů a spodní hranu zpevňuje stejně silný prstenec SFR (Sound Focus Ring) vyrobený z identické konfigurace dřev.

Použity byly třikrát ohýbané ocelové ráfky SAH o tloušťce 2.3 mm a uvnitř každého snare je nalepen emblém s nápisem Signature Palette, výrobním číslem a Erskinovým podpisem. Hardware doplňuje patentovaná mechanika Linear-Drive a nový struník MS20RL14C s modifikovanými karbonovými pružinami. Cena podpisového modelu obutého blánami Remo se pohybuje těsně pod hranicí 500 eur,

Studio

Austrian Audio CC8 – tužkový malomembránový kondenzátorový mikrofon s kapslí OCC7, jejíž předlohu najdeme v ikonickém modelu AKG CK1. Mikrofon je vhodný zejména pro nahrávky, kde je třeba reprodukovat rychlé přechodové jevy a zachytit prostorové informace bez nežádoucího zkreslení. Specialitou CC8 jsou záznamy různých akustických nástrojů – smyčců, dechů, žestí, bicích, ale také zpěvu, akustické kytary nebo piana.

Mikrofon, jenž zvládne i funkci overheadu, má frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz, maximální hladina SPL dosahuje hodnoty 156 dB, napájení je řešeno fantomem 48 V, integrován je přepínač hi-pass filtru druhého řádu 60 / 120 Hz a nechybí spínač pad s útlumem -10 dB a -20 dB. CC8 lze pořídit za cca 10200 Kč a výrobce nabízí také kalibrovaný stereofonní set s dalším příslušenstvím v ceně okolo 20300 Kč.

Akai MPC Studio MK2 – hybridní kontroler, který je určen pro ovládání samplovacího a aranžérského softwaru Akai MPC 2, obsahujícího většinu funkcí plnohodnotné DAW aplikace a podporujícího systémy PC i Mac. Ovládání sestává z 16 podsvícených trigger padů citlivých na tlak a rychlost úhozu, dotykového proužku, hlavního encoderu a tlačítek  nahrávací sekce, volbu některé z osmi bank (A – H), výběr samplů, kvantizaci, tap tempo, ladění apod.

Díky platformě MPC2 je k dispozici množství zvukových bank, nástrojů a efektů, včetně samplů a smyček od společností Sample Tools by CR2, Rawcutz, F9, MSXII Sound Design a MVP Loops nebo plug-inů AIR Vocal Insert Effects a Hype Plugin Synthesizer. Česká cena modelu MPC Studio MK2 se pohybuje pod hranicí 36800 Kč

Universal Audio Volt – edici zvukových USB-C karet, u nichž americká značka nastavila rozumnější cenovky, tvoří  modely Volt 1 (1in/2out), Volt 2 (2in/2out), Volt 176 (1in/2out), Volt 276 (2in/2out), Volt 476 (4in/4out) a k dispozici mají být také sety UA Volt 2 Studio Pack a Volt 276 Studio Pack s rozhraním Volt 2 nebo Volt 276 doplněným kondenzátorovým XLR mikrofonem a sluchátky s uzavřenou konstrukcí.

Srdcem této produktové linie jsou předzesilovače s modem Vintage Mic Preamp, emulujícím hřejivý elektronkový sound známých lampových konzolí Universal Audio 610, používaných v řadě profesionálních studií. Od provedení Volt 176 a výše disponují rozhraní analogovým kompresorem 76, vycházejícím z ikonické rackové komprese Universal Audio 1176. Vestavěno je fantomové napájení 48V a stylový vintage design podtrhují u verzí x76 dřevěné bočnice šasi. České ceny začínají na cca 3500 Kč a karty zahrnují také softwarovou výbavu.

Warm Audio WA-8000 – lampový kondenzátorový mikrofon, jenž by měl nabídnout vlastnosti etalonu Sony C-800G, který můžeme slyšet na mnoha nahrávkách, a to včetně projektů s téměř neomezeným rozpočtem. WA-8000 disponuje přepínatelnou kardioidní a všesměrovou charakteristikou, obvod je postaven na firemní pozlacené mosazné kapsli, inspirované typem K-67, doplněné elektronkou 6AU6 NOS a výstupním zakázkovým transformátorem švédské značky Lundahl.

Velkomembránový kondenzátor Warm Audio WA-8000 s maximální dynamickou úrovní SPL 134 dB je dodáván společně s externím napaječem, síťovou šňůrou, pětimetrovým sedmipinovým kabelem Gotham GAC-7, shock mountem a pevným převozním kufříkem. Oficiální cena celého setu byla v případě českého trhu nastavena na cca 33000 Kč.

Tagy gear alert Solar Guitars Cort Spector warwick Zoom Softube Waldorf Music Alesis meinl tama Austrian Audio AKAI Universal Audio Warm Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY