Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v červenci 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Music Man StingRay 5 35th Anniversary – výroční pětistrunná edice připomínající 35 let od vzniku této produktové řady. Jasanový korpus kryje figurovaný javorový top v transparentní úpravě Spalted Sunburst, krk z tepelně upraveného plamínkového javoru nese ebenový hmatník s blokovými pozičními značkami v měděném odstínu, hardware kryje vrstva černého chromu a nechybí aktivní třípásmový ekvalizer navázaný na obvod napájený dvojicí 9V baterií. Na trhu se objeví pouhých 225 kousků vybavených jedním či dvěma firemními humbuckery.

Dingwall NG3-5 MCB – nový limitovaný model v laku Matte Celestial Blue je součástí signature řady baskytaristy Adama "Nollyho" Getgooda a zachovává si většinu vlastností standardní verze NG3 “Nolly”. Tedy olšové tělo, krk s profilem Medium Thin-C lepený z pěti kusů javoru, proměnlivou menzuru 34 – 37 palců, dvouoktávový javorový hmatník s kompenzovanými pražci, odlehčené strojky Hipshot Ultralite a trojici snímačů FD-3N napojených na preamp firmy Darkglass. K pětistrunnému provedení v ceně cca 69000 Kč by měly v budoucnu přibýt také čtyř a šestistrunné varianty.

Ashdown ABM-400 Ltd Edition – dvoukanálový zesilovač, připomínající čtvrt století existence britské značky Ashdown Engineering, je vyroben ve speciální sérii čítající 100 kusů s podpisem zakladatele firmy Marka Goodaye a na míru vyrobeným transportním kufrem opatřeným dvojicí zámků. Kromě potenciometrů vstupní citlivosti, masteru a sedmipásmového ekvalizeru disponuje hlava obvody Valve Drive a Sub-Harmonics, přepínačem voicingu středů a spínačem pasiv/aktiv. Využít lze linkový DI XLR výstup s volbou Pre/Post EQ, konektor pro ladičku, jackový linkový vstup i výstup, send/return ef. smyčky, zdířku pro footswitch a dva Speakony. Cena: cca 1300 liber.

Lusithand Devices Alma Comp – basový kompresor studiové kvality od londýnského malovýrobce je založen na ceněném modelu Diamond BCP-1, přidává konvertor napětí pro lepší dynamiku a také cestu Signal Direct s možností paralelního mixu čistého a komprimovaného signálu. Parametr EQZ má dvě volitelné pracovní frekvence (250/900 Hz) a komprese disponuje poměry 3:1 nebo 4:1 v závislosti na poloze ovladače Comp a úrovně nástrojového výstupu. V modu Voltage Doubling lze připojit adapter 9 či 12 V, v případě standardního provozu zvládne kompresor napětí až 24V. Cena cca 187 dolarů.

Magma Electric Bass Steel Ultra Flat – struny pro baskytaru s menzurou 34 palců, jejichž vinutí je na jádro aplikováno v kulatém tvaru a poté pod tlakem zploštěno, což má za výsledek větší hlasitost, brilanci a sustain než tradiční ploché struny typu „flat“. Jejich jemný hladký povrch navíc eliminuje většinou nechtěný šustivý zvuk prstů levé ruky při výměně poloh. Odolné basové struny, vyráběné v Buenos Aires, jsou zastoupeny 12 sety pro 4, 5 a 6strunné modely. Ceny startují na cca 38 a končí na 60 dolarech.

Klávesy, synthy, moduly atd.

Erica Synths Perkons HD-01 – hybridní čtyřhlasý bicí automat a analogový synth, kde u každého hlasu je možno volit ze tří algoritmů a dvou nastavitelných parametrů, s analogovou low-pass, band-pass, high-pass filtrací a funkcemi Tune, Decay, Cutoff, Drive, FX Send a Level. Efektová sekce zahrnuje delay (BBD) s modulačním LFO, optický kompresor, overdrive atd. Čtyřstopý sekvencer disponuje 16 kroky, clock umožňuje výběr ze čtyř režimů na stopu, na každý krok lze navázat programovatelné ratchety a pravděpodobnosti, nechybí 4 volitelné shuffle algoritmy, 64 patternů a stejný počet kitů, rychlostně citlivý triggering (4x In/Out + 5x send/return), slot pro SD karty, MIDI In/Out a další konektivita. Evropská cena: cca 2000 eur.

Teenage Engineering OP-1 Field – oproti předchůdci hlasitější, tenčí a stokrát lepší by měl být, alespoň podle slov výrobce, inovovaný synth/sampler, jenž si už stačil najít cestu do arzenálu Jeana Michela Jarreho, Becka nebo Trenta Reznora. Model disponuje devíti enginy a filtry, duálním samplerem pro klávesy a rytmiku, pěti sekvencery, 24 mini klávesami, integrovaným mikrofonem, čtyřstopou nahrávací jednotkou, mixerem či efektovou sekcí včetně kompresoru a ekvalizeru. OP-1 Field s 24hlasou polyfonií lze využít jako MIDI kontroler, nechybí provoz na baterie, vestavěný reproduktor, Bluetooth modul a množství pokročilých funkcí. Cena: cca 2000 eur.

Nunomo Qun Mk2 – kapesní syntezátor s třístopým looperem (25 sekund), sekvencerem, kompresorem, analogovým modelingem a granulární syntézou. MIDI engin je vybaven dvojicí oscilátorů, čtyřmi FM jednotkami, stejným počtem obálkových generátorů, VCF sekcí a nechybí delay, flanger či chorus. Sekvencer s 64 kroky je možno použít také jako arpeggiator, připraveny jsou funkce random, pattern shuffler, kvantizace atd. Qun Mk2 navíc umožňuje sekvencovat různá externí zařízení, instalován je slot pro SD kartu, Aux In, napájecí USB port nebo sluchátkový výstup. Cena včetně MIDI TRS A kabelu: 155 dolarů.

Bicí

Pearl Masters Maple Reserve 2022 – profesionální set v luxusních povrchových úpravách Matte Charred Oak a Bronze Oyster disponuje tenkými korpusy lepenými ze čtyř vrstev severoamerického javoru s celkovou tloušťkou pouhých 5 mm, čímž se podařilo docílit silnější rezonance, důraznějšího ataku, výraznější odezvy v nízkých pásmech a citlivější reakce na úder. Hrany jsou vyztuženy javorovými kroužky, bubny dostaly odlehčené ráfky Fat Tone a použit byl nezávislý úchytný systému OptiMount z hliníkového odlitku. Sady jsou dostupné v různých konfiguracích, cena čtyřmístného kitu (BD, 3 x T, 1 x FT) se pohybuje okolo 3000 eur.

ATV EXS-5SK – elektronická bicí souprava japonské značky, představující vylepšenou verzi setu EXS-5, sestává z 18“ basového bubnu s břízovým korpusem, 13“ snare, dva 10“ rack tomy, 13“ floor tom, 14“ hi-hat, 2 x 14“ crash a 16“ ride. Zvukový modul xD3 obsahuje 5 továrních sad v profesionální zvukové kvalitě, které lze zdarma rozšířit o dalších 13 setů. Ve zvukové knihovně je k dispozici také nástroj Kit Creation Tool, umožňující vytvářet vlastní sady ze 73 nástrojů, nechybí různé výukové programy, looper apod.

DPA 4055 – pro zvukaře či bubeníky, kteří sázejí na jistotu a kromě soupravy vozí na koncerty i vlastní sadu mikrofonů, připravila firma DPA Microphones špičkový kondenzátorový model určený k ozvučení basového bubnu. Tomu odpovídá otevřený kardioidní směrový pattern, frekvenční charakteristika, bytelná konstrukce s posílenou izolací 17 mm kapsle, velkorysý limit SPL dosahující ve špičkách hodnoty až 164 dB i možnost zapojení až stometrového XLR kabelu bez ovlivnění signálu. Mikrofon o rozměrech 132 x 57 mm a hmotnosti 451 g vyjde na cca 560 eur.

DJ

Pioneer DJ DM-50D – monitory vybavené režimy pro klasickou nebo DJ produkci, které lze jednoduše volit přepínačem na zadní straně levého kabinetu, kde jsou umístěny také terminály pro druhý box a stereo vstupy 2xRCA/minijack/2xTRS. Firma nabízí i verzi DM-50D BT vybavenou Bluetooth modulem. Výkon 2 x 25 W (Class-D, DSP), 5“ woofer s membránou ze skelných vláken + výškový driver, konvexní diffuser DECO, čelní bassreflexy, sluchátkový konektor, rozměry 175 x 257 x 262 mm, hmotnost 3.9/3.5 kg (L/R). Cena DM-50D (za pár) v černém nebo bílém provedení cca 5900 Kč.

Studio

Austrian Audio OD5 a OC7 – kvalitní, ručně sestavované mikrofony rakouské značky, disponující kardioidním patternem a masivní konstrukcí. OD5 s aktivním dynamickým obvodem, padem -10 dB a duální high-pass filtrací (80/120 Hz) má frekvenční rozpětí 20 Hz – 18 kHz a max. SPL 151 dB. Kondenzátorový OC7 s malou membránou zvládne dokonce akustický tlak 154 dB, opět zde najdeme pad -10 dB i high-pass filtr (40/80 Hz) a odezva se posunula na 20 Hz – 20 kHz. Oba modely jsou vybaveny inovativním mechanismem mikrofonní hlavy, umožňujícím pomocí kloubu její otáčení v úhlu až 220 stupňů. Ceny byly nastavena na cca 250 eur (OD5) respektive 430 eur za OD7.

Heritage Audio Herchild 660 a 670 – špičkové elektronkové rackové kompresory v mono (660) či stereo (670) verzi, určené vzhledem k vyšším cenovkám především do profesinálních studií, přinášejí vlastnosti dnes už téměř nedostupných vintage modelů Fairchild 660 a 670. Varianta Herchild 660 je osazena 11 lampami a pěti custom transformátory, zatímco model 670 má ve své signálové cestě 22 elektronek podpořených devíti trafy. Oproti originálům bylo zjednodušeno nastavování parametru DC Threshold (Slope/Ratio/Knee) a kromě jiných funkcí nechybí side-chain flitr (50, 100, 200, 350 Hz, Off). Ceny: Herchild 660 cca 5500 eur, Herchild 670 cca 10000 eur.

IK Multimedia Modo Bass 2 – druhá generace oblíbeného basového softwaru přidává osm nových nástrojů, sekci Patterns nabízející tisíce groovů a další vylepšení. Volit lze např. z bezpražcových modelů Jazz Bass či Bass Man, kontrabasů typu Upright Studio či Rockabilly a díky pokročilé syntéze je možno čtyřstrunné basy rozšířit na pěti a šestistrunné verze. Kromě jiného byla přepracována i jednotka Playstyle s algoritmy pro trsátkovou a slapovou techniku. Ceny: Modo Bass 2 CS (1 baskytara) – zdarma, MB 2 SE cca 150 eur, MB 2 cca 230 eur.

Tagy gear alert Music man Dingwall Ashdown Lusithand Devices Magma Strings Erica synths Teenage Engineering Nunomo Pearl Drums ATV DPA Microphones Pioneer Austrian Audio Heritage Audio IK Multimedia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY