Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 27.09.2021 - 00:01

Nové Fendery Cory Wong, J Mascis a Screamadelica

Fender připravil pro druhou polovinu letošního roku řadu novinek, mezi které patří i trojice ze standardní nabídky vybočujících modelů kytar, zahrnujících signovaný Cory Wong Stratocaster, postavený pro famózního funkového kytaristu a člena kapely Vulfpeck, podpisový J Mascis Telecaster zaštítěný jménem lídra altrockové party Dinosaur Jr., a také designově extravagantnější 30th Anniversary Screamadelica Stratocaster, jenž připomíná 30. výročí vydání stejnojmenného alba skotské rockové kapely Primal Scream.

Cory Wong Stratocaster vychází z Wongova oblíbeného Stratu Highway One, ale na rozdíl od něj disponuje lehce zmenšeným olšovým tělem. Javorový krk s kulatějším profilem Modern-D nese palisandrový hmatník opatřený proměnlivým radiusem 10 – 14 palců, 22 pražci medium jumbo a kostěným ořechem širokým 42.86 mm. Menzura činí klasických 25.5 palců.

Krkový a střední singl Seymour Duncan Cory Wong Clean Machine doplňuje kobylkový snímač SD Cory Wong Clean Machine Custom Stack Plus, ovládání tvoří pětipolohový switch, společná hlasitost s okruhem „treble bleed“ a dvojice clon, z nichž druhá je vybavena push/push spínačem, jenž ze signálové cesty odepíná zmíněný nožový switch a automaticky nastavuje kombinaci krkového + středního SC.

Hardware sestává z vibrata Synchronized a uzamykatelných ladicích strojků, zvolen byl odstín Sapphire Blue Transparent, jemuž sekunduje čtyřvrstvý perleťový pickguard. Cena se pohybuje okolo 62000 Kč včetně pevného pouzdra a dalšího příslušenství.

J Mascis Telecaster je inspirován modelem z roku 1958, což se odrazilo mimo jiné na nitro laku javorového krku v úpravě Road Worn, vintage kobylce typu top-load s válečkovými mosaznými kameny a dvojci jednocívkových snímačů J Mascis Custom ’58 Tele.

Olšový korpus je stříkán barvou Dazzling Blue Sparkle, javorový hmatník o radiusu 9.5 palců nese 21 jumbo pražců, pro ořech široký 42.8 mm byla použita syntetická kost a pickguard je vyroben z leštěného chromu se zrcadlovým efektem. Česká cena byla nastavena na cca 36900 Kč včetně kvalitního měkkého pouzdra.

30th Anniversary Screamadelica Stratocaster je jasně rozeznatelný už na první pohled, a to díky červenému laku s grafikou třetího studiového alba party Primal Scream (r. 1991). Komplexnosti čtyřbarevného symbolu není podřízen jen pickguard, ale také plastové kryty trojice single coilů Vintage-Style '60s Strat (Alnico) a čepičky potenciometrů či pětipolohového přepínače.

Tradiční konstrukce nabízí olšové tělo, javorový krk s profilem Modern-C, hmatník z pau ferro (radius 9.5 palců) s 22 pražci medium jumbo, ořech ze syntetické kosti o šířce 42 mm, dvoupivotové vibrato osazené kameny z ocelového plechu a modernější celokovové strojky. Evropská cena limitované edice dodávané společně s gig bagem by se měla pohybovat okolo 1050 eur.

Tagy Fender Fender Cory Wong Stratocaster Fender J Mascis Telecaster Fender 30th Anniversary Screamadelica Stratocaster
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY