Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský - Út, 11.06.2019 - 08:00

Ibanez RGDIX6MPB-SBB: kytara, která klame tělem

Buďte opatrní na to, co si přejete. Hledáte-li výbornou kytaru na metal, Ibanez RGDIX6MPB-SBB tohle přání splní. Jen se pak nedivte, že nic moc dalšího neumí.

Kytara klame tělem. Úchvatná, modře podbarvená kresba dřeva praští do očí. Přitom exotická je nanejvýš indonéská fabrika, která kytaru vyprodukovala. Krk je totiž vysoustružený z javoru, tělo z jasanu a kryje ho taktéž docela obyčejný topol. Přesto si Ibanez příliš netyká s trvale udržitelným rozvojem, natož ekologií. Co se ušetřilo na dřevě, se protočilo při dopravě.

Topolem se navíc obvykle nahrazuje olšové tělo, nikoliv javorový top a tento nástroj mě rozhodně nepřesvědčil o opaku. Poodhalený vypadá svůdně, sustain zdůrazňuje obstojně, jinak ale žádné pozoruhodné zvukové vlastnosti nemá.

Na druhou stranu, metalovou kosy absence barvitějšího zvukového rejstříku sotva handicapuje. Tím spíš, jestli po ní sáhne kterýkoliv Svobodný Betonář. Obzvlášť když se výstroj úplně podřídila sloganu „metal do morku kostí“.

Výkonné AlNiCo snímače DiMarzio Fusion Edge možná mají dost z vintage humbuckerů a znějí velmi přirozeně, ale moc toho s nimi nenaděláte. Ergonomie i umístění knoflíku Volume i switche jsou sice příkladně, ale pořád je poťák všeho všudy jeden a přepínač pobírá pouze tři polohy: u kobylky, krku a něco mezi tím. Kobylka s černým protikorozním nátěrem potěší riffaře, zato sólistu uvrhne do hluboké deprese. Nedá se s ní hýbat ani jedním směrem, což těžko kdy vynahradí fosforeskující bodové tečky podél hrany javorového hmatníku.

Spíš než tremolo je však základem každé dobré metalové kytary rychlý a pohodlný krk. Profil Nitro Wizard s menzurou 648 mm a rádiusem 15¾ palce je možná novější, v porovnání s Wizardem III ale nenabízí nic nového kromě o milimetr větší šířky za posledním pražcem. Navíc Jumbo pražce by si u testovaného kusu zasloužili o fous přesnější zabroušení.

Zkrátka jestli hledáte riffovou mašinu, která spíš podpoří hlavně vaši imidž djentlemana, je pro vás Ibanez RGDIX6MPB-SBB to pravé topolové. Postrádá pouze všestrannost typickou pro ostatní Ibanezovy modely.

Tagy Ibanez IBANEZ RGDIX6MPB-SBB Ibanez Iron Label
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY