Přejít k hlavnímu obsahu
Nickelback můžou být na svoje komponování pyšní. Nenásilně kombinují různé styly a prvky z minulosti, přitom skrze písničky hovoří jasně a naplno, bez zbytečných klišé. | Foto: press umělce
Nickelback můžou být na svoje komponování pyšní. Nenásilně kombinují různé styly a prvky z minulosti, přitom skrze písničky hovoří jasně a naplno, bez zbytečných klišé. | Foto: press umělce
Martin Hošna -

Nickelback opět píší silné rockové šlágry

Kanadští Nickelback vytáhli do boje se svoji desátou řadovou deskou Get Rollin', na níž sází na jistotu. Nechybí herkulovské rockové hymny, podmanivé balady, chlapácký vokál i moderní produkce.

Těžko si vzpomenout, proč jsou Nickelback kategoricky řazeni do škatulky „nejnenáviděnější kapela všech dob“. Frontman Chad Kroeger nikdy nepatřil k pokorným rockovým stars, o čemž jízlivě zazpíval i v největším rockovým fláku Rockstar; jaká to náhoda, že se dostal okamžitě do mušky heavymetalovým křiklounům, kteří mu to jen tak neodpustili. To už je ale hluboká minulost.

Není pochyb, že Nickelback jsou talentovaní muzikanti a směle konkurují generačně spřízněným Godsmack, Creed či Staind. Hned těžkopádný otvírák San Quentin dává na odiv metalový groove, dunivou rytmiku a působivou vokální nasranost. Hned následující Skinny Little Missy pokračuje v chytlavějším hávu, kde silné sbory táhnou celou píseň roboticky dopředu. Trojka Those Days není nic jiného něž rádiová balada, na níž si Nickelback vyzkoušeli všechny svoje fígle z minulosti – jemnou akustiku i mocný refrén s pečlivě ošetřeným orchestrálním aranžmá.

Až dosud Nickelback kopírují svoji komerční minulost s pečlivou precizností. Obrat ale nastává, když se Kanaďani pustí do country. Skladba Hight Time má šmrncovní charakter, ožívá v ní country-western s humorným sarkastickým textem, zatímco Vegas Bomb zas uzemní pořádným trhaným riffem. Potemnělou grungeovou atmosféru si užívá skladba Tidal Wave, v níž kapela náhle zní jak z jiného světa a upřímně přináší naději ve zlých časech. Nezbývá, než tomu uvěřit.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Nickelback můžou být na svoje komponování pyšní. Nenásilně kombinují různé styly a prvky z minulosti, přitom skrze písničky hovoří jasně a naplno, bez zbytečných klišé. Písničky jsou mainstreamové, ale zároveň napsané od srdce. Rytmické kytary mají pevný zvuk, power akordy nezapřou agresivní útok pravačkou, sóla ctí základy pentatoniky, jak se na správnou rockovou partu sluší a patří. Deska Get Rollin' je návratem Nickelback v jejich největší síle.

Nickelback – Get Rollin´

Nickelback – Get Rollin'

Nickelback II Productions, 41:08

Rock

80 %

Tagy Nickelback Recenze alb Chad Kroeger

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY