Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Teichman - Čt, 04.07.2019 - 12:21

Není nic lepšího než říznout do strun a hrát

Řada muzikantů za nejzábavnější část fungování kapely považuje živé hraní, případně kreativní trávení času ve studiu nebo ještě později chvíli, až jejich skladba zazní v rádiu. Samotné „tvoření“ singlu se na první dojem může zdát jako nuda. Pro nás je to ale jednoznačně ta nejlepší část.

Ono samozřejmě záleží na tom, jak si kdo tvoření singlu představuje. U naší kapely The Last Bad Day se v těchto momentech pokaždé projevuje radost, zábava i vztek.

Nejdůležitější je vždy myšlenka a nápad. Optimální je, když se má song opírat o událost, nadsázku nebo vlastní zkušenost. To je u nás první a hlavní bod, než vůbec začneme s kytarovými riffy nebo texty.

Po nápadu nastává otázka náplně songu – jestli má šokovat, probudit nostalgii, motivovat atd. To si každá kapela musí říci sama, oč jí vlastně jde. U nás bych to přirovnal k songu 1938, který měl za úkol vyvolat u posluchače mráz po zádech a probudit ve vztahu k tomuto roku dávku vlasteneckého povědomí...


Když už je nápad na světě, přichází na místo instrumentální stránka. Tam je svět nápadů neomezený. U nás to většinou vypadá tak, že to, co přijde od srdce a má melodii, je skoro konečná verze, do které přidáváme jen detaily – jestli může být „vibrato“ atd.

Není nic lepšího než říznout do strun a hrát to, co člověka právě napadne – a když se postupně přidávají ostatní členové kapely. A pokud se povede vytvořit nosnou melodii, naplní vás to ještě větší touhou a ještě víc posune.

Pozitivní odezva od okolí pak vždycky potěší, tím víc, když se song váže k něčemu citlivějšímu. Je to jeden z momentů, pro který nás samotné tvoření tak baví. Ověřili jsme si, že když jsou naše nápady smysluplné, pak také odezva bude skvělá a motivující.

Poslední fází je tvorba textů. Tam jsme vždy opatrní, abychom věděli, o čem píšeme a zpíváme. Chce to vrátit se na začátek a držet se nápadu. Pak už to je o jednotlivých verších, které formují skladbu a dávají nádech…

Když se následně dostaneme do studia, zajímá nás také názor nahravatele. A pak už jdeme nahrávat a po vypuštění skladby se těšíme na odezvu, která nás motivuje do další práce.

Tak takhle skládá The Last Bad Day...

Bubeník kapely The Last Bad Day
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY