Přejít k hlavnímu obsahu
Jsme Potrubí, jedna z těch kapel co neumí přestat! | Foto: archiv kapely
Jsme Potrubí, jedna z těch kapel co neumí přestat! | Foto: archiv kapely
Aleš Krieg -

Nekonečná kapela

Kdysi měl kapelu každej. Tak to je. Když jsme v roce 1996 začínali, lidi nebyli na internetu (ten se tou dobou vyskytoval někde v místnostech na ČVUT), byli buď ve skautu, anebo v kapele. My jsme byli v obojím. Jednou skaut, dycky skaut, to je jasný. Udržet kapelu přes tři dekády, to už není tak jasný. Jsme jedna z takových kapel. Ale! Pracujeme na singlech a o to se s vámi, milí čtenáři magazínu Frontman, chceme podělit.

Jedeme celou existenci model „po práci legraci“. Všichni máme kariéry a rodiny, o čemž se nám v roce devadesát šest, kdy jeden z nás, bratr Bobr, upadl po prohrané bitvě s lihovinou, do něčeho, co mělo parametry někde mezi spánkem a kómatem, ani nesnilo. Jeho poslední slova ten večer byla: „Cestuju potrubím, nestěžuju si, ženu se potrubím myslím na potrubí….“

Tak to bylo znamení. Připomínám, nebyl internet, takže na to, že někdo bude do Google zadávat „potrubí“, na to jsme nemysleli. Text byl od kapely, kterou jsme milovali a učili se na kytary. Když Petr Fiala nepremiér vydal knihu Z nejhoršího jsme uvnitř! o tom, jak zakládal kapelu, knihu jsme nábožně přečetli jako návod – a navíc, název? Název, ten už přeci byl!

Prošli jsme s Potrubím všemi fázemi regionálních „poprácilegraci“ kapel s podobným věkem, o tom nemá smysl psát. Zatím jsme ale neprošli fázi rozpadu. Tomu dost zabraňuje, že jsme se naše kamarádství rozhodli tužit společnými chvílemi ve studiu. Znáte to, řekli jsme si, zkusíme jeden singl a teď jich je šest a další na cestě.

Na cestě jsme se rozhodli udělat jednu malou změnu. Máme za sebou pár desek a nějaké ty singly. Vždycky sami ve vlastní produkci. To jsme se rozhodli změnit a ke dvěma posledním věcem jsme přizvali Tomáše Fröde z Immodia. Pro osud naší kapely má pochopení a singly Nadbytečnej šroub a Potrubí (cover stejnojmenného songu kapely Epydemye) posunul.

Potrubí | Foto: archiv kapely

Posunul, protože část jsme už natočili sami a pak moc nevěděli jak dál, tak jsme povolali pomoc zvenčí. Těšíme se, že další singly uděláme s Tomem v plné produkci, tedy už od fáze songwritingu. Ale i tak zvládl strašně moc věci posunout – zvukově, ale i co do výkonu. Řekl přetočit basu a kytary, ano bylo váhání, ale udělali jsme to a výsledek nás přesvědčil. Snad se bude líbit i vám.

„Píseň Nadbytečnej šroub vznikla na text mého kamaráda Pawla Jakeše, jehož texty nás provází celou dobu. Napsal jsem ji v Covidu, kdy si člověk, zvlášť muzikant, prostě tak připadal. I když ten text je psán v jiné rovině, ten pocit je myslím přenositelný i do jiných než vztahových sfér,“ říká k písni Bobr, dnes spíše známý jako producent a kytarista JdG.

A co říct k písni Potrubí? Je to prostý  líbil se mi nápad, že Potrubí nahraje Potrubí. Bobr mi na to říká: „Počkej, to je moje oblíbená kapela, to musíme udělat pořádně.“ Už máme i podpůrnou zpětnou vazbu od původního autora a je nadšen. Díky taky Tomovi, protože tohle posunul o míle.

Kapelu, která neumí přestat, tvoří ještě v jádru bubeník Jan Kubeš (Swing Trio Avalon, Mustang Blues Ride) a basista Michal Voldřich (After Hours). Budeme postupně upouštět nové songy, sledujte naše socky, nové singly jsou na Spotify a vše staré na stránkách. A co vy, přátelé, nejste náhodou taky ta kapela, co neumí přestat?

Jak ke své tvorbě přistupujete vy? Taky neumíte přestat? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Potrubí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Aleš Krieg
Zpěvák kapely Potrubí www.potrubi.net/ www.facebook.com/potrubi
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY