Přejít k hlavnímu obsahu
Billy Rowe se svým modelem Revenge l Foto: Tommy Sommers
Billy Rowe se svým modelem Revenge l Foto: Tommy Sommers
Honza Hrbek -

Nástroje snů #8: Billy Rowe a jeho Rock N' Roll Relics

Estetika kytary je v mnoha ohledech důležitější než to, jestli je to nějaký výjimečný kus. Jsou hráči, kteří potřebují nástroj bez poskvrny, jsou takoví, kteří potřebují jen šest strun a zbytek už nějak půjde... A pak jsou ti třetí. Podle nich kytara, která nevypadá dobře na fotce, ani nemusí existovat. A když kytara dobře hraje, je to pro některé jenom fajn bonus, jiní to naopak nedocení vůbec... A nakonec jsou tu zase ti třetí (a není jich málo), kteří rádi využívají služeb kytarářů, jako je Billy Rowe a jeho značka Rock N' Roll Relics.

Billy Rowe je zajímavý chlapík, který se k výrobě kytar dostal tak trochu od lesa. Muzice se začal věnovat v 70. letech, a tehdy se taky začala formovat jeho vize, která pak o hodně později dala vzniknout jeho kytarové značce. Jak sám Billy vzpomíná, v té době neměli jeho hrdinové na krku nablýskané nové kytary: „Jejich kytary nevypadaly jako nové, ale jako hodně používané a špinavé. Tady to pro mě v podstatě všechno začalo a dodnes miluju vzhled věcí, které už si něčím prošly.“ Určitě k tomu přispělo i to, že v hudebninách byla spousta podobně vypadajících starých, použitých kytar.

Dobité, trochu špinavé, rozhodně autentické - kytary Rock N' Roll Relics

Umění patiny a relicu

Road worn nebo relic nástroje jsou náročná disciplína. Pokud jste si třeba ze srandy zkusili zestařit levnou kytaru, víte, o čem mluvím. Pokud ne, určitě to zkuste. Aby patina byla autentická, chce to pořádnou dávku znalostí a řemeslné zručnosti už při výrobě nástroje. Když se Billy po letech strávených na cestách jako doprovodný kytarista nebo kytarový technik rozhodl v roce 2005 založit v garáži vlastní firmu, vytěžil z těchto zkušeností maximum.

„Během let jsem sledoval, jak některé moje osobní kytary za ty roky živého hraní zestárly. Musím říct, že miluju prohlížet si staré kytary a sledovat, jak jejich různé části a místa stárnou,“ říká Billy a dodává, že tyto zkušenosti jsou často nabyté systémem pokus-omyl. Něco funguje, něco ne. „Teď už máme určitou techniku, která se asi stala naším stylem. Ale zkoušíme i nové postupy staření, experimentování a příliv nových nápadů nikdy nekončí. Mám pocit, že jde o to, dát nástroji cool vzhled. Vlastně to může být cokoliv, kytara, džíny nebo třeba dveře do baráku. Celá ta věc se zestařováním je jen novou formou umění,“ zamýšlí se.

 

 

Butik se sedmnáctiletou praxí

Sedmnáct let výroby kytar, to je úctyhodná doba. Rock N' Roll Relics jsou nadále vyráběny ručně v San Franciscu, ročně jich firma vyrobí zhruba 150 až 200, i když, jak poznamenává Billy Rowe, vyrábí ještě kytary Friedman, takže celkové číslo je nakonec ještě vyšší. Na butik to jsou docela vysoká čísla.

"Stále rádi čelíme výzvám a zkoumáme a rozvíjíme nové techniky, a to je velká část toho, co z výroby kytar dělá zábavu. Pracuje pro mě několik superkreativních lidí, takže jim rád dávám volnost, aby využili své tvůrčí nápady. Přicházejí s věcmi, které by mě nikdy nenapadly, a přitom naprosto zapadají do stylu Rock N' Roll Relics,“ vysvětluje Billy, jak přistupuje k rozvoji firmy.

V tuto chvíli nabízí Rock N' Roll Relics dvanáct nástrojů. V nabídce figurují názvy, které jsou i průměrnému fanouškovi rocku dobře známé. Vysvětlovat, proč se jejich variace na Telecaster jmenuje Richards, Les Paul Jr. Thunders nebo Les Paul Heartbreaker je, doufám, zbytečné. „Jo, je to tak. Některé naše modely jménem vzdávají poctu mým kytarovým hrdinům. Sedí to k názvu firmy a stalo se to součástí našeho stylu, což je podle mě super,“ říká Billy. 

Billy Joe Armstrong s kytarou Rock N' Roll Relics l Foto: Greg Schneider (facebook Rock N' Roll Relics)

Kytary Rock N' Roll Relics přitahují známé tváře

Mezi hráči se objevil Billy Joe Armstrong z Green Day, zakládající člen R.E.M. Peter Buck, Stevie Young, který nahradil Malcolma v AC/DC, Gilby Clarke, známý z již zmiňovaných Guns N' Roses, Tracii Guns z L.A. Guns nebo třeba Bruce Kulick, který v 80. a 90. letech hrál s Kiss.

Billy říká, že tomu někdy ani sám nemůže uvěřit, když vidí tyhle legendy hrát na jeho kytary. Na otázku, koho by chtěl s kytarou RNRR ještě vidět, Billy odpovídá, že by chtěl zkusit kytaristu zvučného jména zapojit do samotného výrobního procesu: „Dostat je do dílny, aby se přímo podíleli na tvorbě kytary, to by byla velká zábava. Možná tak vytvořit malou sérii kytar?“

Chytrý marketing a kontakty ve světě rock'n'rollu možná pomohly firmě Billyho Rowea v začátcích, ale není pochyb, že důvodem, proč značka roste a sílí i po sedmnácti letech, je skutečná láska ke všemu, co v Rock N' Roll Relics dělají. Ostatně Billy hraje s dobře známou kapelou Buckcherry a jak pyšně přiznává, všechny kytary, které si vozí na turné, „zestařil“ autenticky právě na cestách s kapelou. Tomu se říká integrita.

Tagy Nástroje snů Rock N' Roll Relics Billy Rowe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY