Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 28.09.2017 - 00:01

Nadupaný workstation Korg Kross 2

Po čtyřech letech od zahájení výroby populárního keyboardu Kross přichází Korg s nástupnickým modelem nesoucím prosté označení Kross 2, jenž bude dostupný ve verzích 2-61 a 2-88, u nichž poslední dvojice čísel v názvu vyjadřují počet kláves. Druhá generace přináší nové funkce včetně přepracovaného samplingu, které u těchto kompaktních workstationů slibují další rozšíření zvukových možností.

Nová série staví na špičkovém firemním enginu EDS-i (Enhanced Definition Synthesis), jednotlivé režimy nabízejí polyfonii v rozmezí 80 až 120 hlasů (oscilatorů), PCM paměť se rozrostla na 128 MB, efektová sekce umožňuje použití až 7 efektů současně (5xinsert, 2xmaster) a oproti předchozím 809 presetům narostla nabídka interních programů na 1 075.

Základem je dvojice oscilátorů OSC1 a OSC 1+2, každý se čtyřmi velocity zónami a funkcemi switching, crossfade a layer, čtyři typy filtrace (single, serial, parallel, 24 dB) s dvojicí hlasových multi-modů (low pass, high pass, band pass, band reject) a modulace s obálkovými generátory (Filter, Amp), 2xLFO, 2xAMS mixerem a dalšími možnostmi.

Na pravé straně ovládacího panelu je umístěno 16 podsvícených samplerových padů s automatickým systémem ukládání na SD kartu a možností využití až 4 padů současně. Pod každý pad lze uložit stereo vzorek o délce až 14 sekund.

Integrováno je také 42 bicích samplů s dalšími pozicemi pro uložení vlastních vzorků, paměť je rozdělena do 8 bank po 16 presetech, bohatě vybavená efektová jednotka obsahuje celkem 134 typů efektů, nechybí polyfonní arpeggiatory s patterny Up, Down, Alt1, Alt2, Random, 64krokový sekvencer s 16 MIDI tracky, audio rekorder atd.

Na čelní straně šasi najdeme kromě zdířky 9V adapteru a jackových audio výstupů také sluchátkový konektor, vstupy line/mic, šachtu SD karty, USB port, DIN konektory pro MIDI In a Out a trojici vstupů (Damper, Switch, Pedal) pro externí kontrolery. Zařízení lze napájet i šesticí tužkových AA baterií.

Workstationy Korg Kross 2 kombinující sampler, sekvencer, audio rekorder a zvukovou kartu budou dodávány ve třech barevných úpravách Super Matte Black, Dark Blue a limitované edici Red Marble. Menší verze Kross 2-61 s cenovkou cca 750 eur dorazí na trh pravděpodobně koncem září a model Kross 2-88 za cenu okolo 1 000 eur jej bude následovat asi po měsíci.

Tagy korg Korg Kross 2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY