Přejít k hlavnímu obsahu
David Pomahač -

Na kafe s Davidem Pomahačem #49: Vladimír Kokolia

Vladimír Kokolia je pozoruhodný umělec. Jako dlouholetému pedagogovi a profesorovi na pražské Akademii výtvarných umění mu rukama prochází vcelku dost studentů, od kterých podle mě vyžaduje především otevřenost, jedinečnost a touhu jít po nevyšlapaných cestách. Když mluví o dívaní se na obraz, ponouká vás k pozorování kolmo, do hloubky – a dopodrobna vám vysvětlí, proč je tak důležité jej pozorovat právě tak a strávit před ním dostatek času. Nezaměnitelně se zapsal do historie domácí alternativní scény kapelou E, kterou nelze přirovnat k ničemu, co známe. A vynikající jsou i jeho literární díla, která vás přivedou k jinému druhu přemýšlení o tom, co je literatura.

Rozhovor o tom, jak se dá kolmo i poslouchat a jak objevit hloubku.

Vladimír je velice zábavný a dokáže vás rozesmát a rozechvět tak, že se od něho těžko odtrháváte. Je tak výrazný, že jedno setkání s ním ve vás rezonuje ještě několik dní. Je tvůrcem se širokým záběrem malířských a grafických technik. Jeho tvorba je v oblasti základních forem velmi různorodá – od té figurativní, přes krajiny či objekty až k ryze abstraktní. Je tomu tak proto, že pro něj nejsou specifikace tohoto druhu podstatné. Je naopak zřejmé, že pro jeho práci je mnohem důležitější vlastní sdělení, které poté provede způsobem k tomu účelu nejvhodnějším.

Tagy Na kafe s Davidem Pomahačem Vladimír Kokolia David Pomahač Akademie výtvarných umění AVU E Podcast

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

David Pomahač | Foto: Tomas Carl Allen
Kytarista a zpěvák. Dříve polovina Kieslowski, hrál jsem také s Martinem Tvrdým, v Bez peří, Houpacích koních, s Xavierem Baumaxou a dalšími. V roce 2020 jsem vydal svou první sólovou desku Do tmy je daleko. Ze křtu desky, který proběhl den před prvním lockdownem, vyšel živák…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY