Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Tvrdý byl snad u všeho, co se na indie scéně u nás šustlo | Foto: archiv MT
Martin Tvrdý byl snad u všeho, co se na indie scéně u nás šustlo | Foto: archiv MT
David Pomahač - Po, 17.05.2021 - 18:00

Na kafe s Davidem Pomahačem: Martin Tvrdý

V dnešní době pracuje především pro divadlo, ať už je to Národní divadlo, Nová scéna, spolupráce s Miřenkou Čechovou nebo VOSTO5, rozhlas, kde tvoří sound design pro Vinohradskou 12 i množství rozhlasových her, objevuje se také v titulcích filmů a dokumentů. Nemluvě o grafické tvorbě v rámci studia Carton Clan. Martin Hůla aka Martin Tvrdý nebo také Bonus, Bourek je však především skvělým hudebníkem. Byl snad u všeho, co se na indie scéně u nás šustlo.

Martin Tvrdý je držitelem ceny hudebních kritiků Apollo za – pro scénu zcela zásadní – album Náměstí míru. Nominován na Anděla i Vinylu byl za desku U nás v garáži. Jeho práce ovšem rezonuje dodneška, vždyť třeba post-hudba na své novince Svět na konci roku nula Martina hojně cituje.

Vášní Martina jsou ale také knihy – velkou spoustu jich přivedl na svět. Řadou workshopů pro děti i dospělé dále zasahuje také do vzdělávání, vede kurzy v Synth Library a více než vyučovat se snaží zprostředkovat přístup, že neexistuje žádná správná (ani špatná) cesta. Pravý DIY. Je rovnej a rovnost prosazuje. Má neobvyklý a krásný způsob estetického cítění, který dává do všeho, co dělá. Jeho záběr je tak široký, že téměř nelze obsáhnout. Jakoby neexistoval limit. Práce má tolik, že je navíc téměř nemožné se s ním sejít. Když se vám to ale povede, odejdete s pocitem až, řekl bych, pýchy, že se s ním znáte, že vám dává trochu nahlídnout do svýho života. Vždycky se od něj něco novýho dozvíte.

Pusťte si nový podcast. Rozhovor o sound designu, pop music, knížkách a o tom, jak se vlastně Martin Tvrdý má a co mu dělá radost.

Tagy Na kafe s Davidem Pomahačem
Kytarista a zpěvák. Dříve polovina Kieslowski, hrál jsem také s Martinem Tvrdým, v Bez peří, Houpacích koních, s Xavierem Baumaxou a dalšími. V roce 2020 jsem vydal svou první sólovou desku Do tmy je daleko. Ze křtu desky, který proběhl den před prvním lockdownem, teď vydávám...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY