Přejít k hlavnímu obsahu
Josh Homme, zdroj: Youtube
Josh Homme, zdroj: Youtube
Martin Hošna - Čt, 31.05.2018 - 15:00

Na co hraje Josh Homme aneb stoner rock v podání Ultra GP

Queens Of The Stone Age zavítají do Forum Karlín 20. června, kde představí svůj poslední studiový zářez Villains. Ačkoli se to na první poslech nezdá, i stonerrockoví matadoři prošli během let zvukovou obměnou, za kterou nestojí jen umělecký um, ale zčásti i kytarové vybavení předáka kapely Joshe Hommea.

Kdo vyrostl na přelomových albech Rated R nebo Songs For The Deaf, stále má pod kůží syrové staccatové riffy, které Josh Homme a tehdejší zpěvák Mark Lanegan dravě kombinovali v bluesově zastřeném aroma. Lví podíl na tom má kytara značky Ovation Ultra GP, kterou Josh držel již v řadách Kyuss. V průběhu let, tedy období Kyuss a prvních alb QOTSA, vlastnil tři kytary Ultra GP, z nichž vzniknul jedinečný sound novodobého stoneru. Svou oddanost kytaře vysvětloval jako poctu Gregovi Ginnovi z Black Flag a jeho průkopnickému hardcorovému soundu.


Věrný byl Josh Homme pod odchodu z Kyuss i aparatuře. V 90. letech to byl především stowattový Marshall JCM900, baskytarový reprobox 8x10 nebo Tube Works RT-2100-ES a Marshall 4x12's, jež užíval hlavně během vystoupení. Právě spojení basového podkladu s Ultra GP se stalo podkladem pro těžký sound prvních alb QOTSA. Že je Josh milovníkem vintage nástrojů se promítlo i do dalšího vybavení: komba Ampeg (60-watt, 4x10 VT-40 combo), které ještě více umocnily hutnost kytar. Samostatnou složku tvoří pedaly. V Kyuss jich využíval Josh minimálně, ale v Queens Of The Stone Age se staly nezbytnou součástí jeho výbavy. Ví se, že rád užíval Electro-Harmonix Big Muff, na sóla si bral Boss SD-1 nebo wah-wah pedal Dunlop Cry Baby.


V současné době prý Josh vlastní okolo 35 kytar různých značek a modelů, které zahrnují různé odrůdy Telecasterů, Epiphone Casino/Dot, Gibson Marauder, Airline Town Country, Echo Park Custom Crow, které ale svou podobou stále připomínají Ultra GP. Stále důležitější složku hrají v jeho hře pedaly. Nová alba QOTSA nebo i projekt Them Crooked Vultures, kde se Josh spojil s Davem Grohlem (Foo Fighters, ex-Nirvana) a Jones Paul Jonesem (Led Zeppelin), nesou jasný odklon od hardrockového zvuku předešlých alb z 90. let. Krabičky značek Boss, Dunlop, Fulltone, MXR, Electro-Harmonix, Moog stejně jako další wah-wah pedaly Univox Super-Fuzz, Fuzzrocious Oh See Demon, Lovetone Meatball, Morley Power Wah, S.I.B. Echodrive delay tu sehrály významnou roli. Zajímavou zvukovou malebnost tvoří dále EHX POG a Bass Micro Synth, a Digitech Whammy, MF-101 Lowpass Filter a MF-104Z Analog Delay from Moog, nebo charakteristicky pojmenovaný Stone Deaf PDF-1 filter.


Poslední zářez QOTSA nesoucí název Villains se nese na slušném punkovém tempu, groove riffech, návratu k typickému staccatu s rozvernou funky náladou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY