Přejít k hlavnímu obsahu
„Strašně nerad hromadím věci, které nepoužívám, ale u bubnů se mi to úplně nedaří. Ale lepším se a občas prodávám,“ říká David Landštof. | Foto: archiv umělce
„Strašně nerad hromadím věci, které nepoužívám, ale u bubnů se mi to úplně nedaří. Ale lepším se a občas prodávám,“ říká David Landštof. | Foto: archiv umělce
Ondřej Bezr -

Na co hraje David Landštof: Miluju staré bubny ze šedesátek

David Landštof je velmi vytížený bubeník. Jednu dobu hrál snad s deseti kapelami zároveň, prošel mimo jiné doprovodnými bandy Ivana Hlase, Lenky Dusilové, Radůzy, Xindla X, Petra Linharta nebo Druhou trávou. Vymyslel úspěšný projekt Ďáblovo stádo s Wabim Daňkem, v němž samozřejmě také hrál. V jednu chvíli toho už na něj bylo tolik, že se prakticky ze dne na den rozhodl skoro celou aktivní muzikantskou činnost odříznout. Začal pracovat ve velkém vydavatelství, jedno malé, Tranzistor, si založil, a do toho začal opravovat kulturní památku Stará škola Křižany, kde pořádá kulturní akce. Muzikantská duše ale dlouho zahálet nevydržela a David se k bubnování postupně zase vrátil. Dnes ho nejčastěji můžete vidět v tak odlišných kapelách jako je Slza, kapela Vaška Koubka či Jamese Harriese.

Hraješ v několika stylově dost rozdílných kapelách. Přizpůsobuješ tomu nástroje, které s sebou vozíš?

Jasně, že jo. Například mezi Vaškem Koubkem a Slzou je „drobný žánrový rozdíl“. Takže na Vaška si vezmu pokličku po babičce a vaška (buben) po dědečkovi mojí ženy. Na Slzu mám zase moderní Gretsche, které si trigruju. Na Jamese Harriese rád používám starší měkčí bubny. Vlastně si beztak myslím, že je vlastně trochu jedno, na co hraješ, ale spíš záleží na tom, jak.

David Landštof | Foto: Lukáš Rufer

Je výběr bicích závislý i na druhu a velikosti místa, kde se hraje? A jsou v tom případně i další rozhodující faktory?

Myslím, že se to občas podřizuje spíš místu v autě než místu, kde hraješ... Ale jasně, i ten prostor je rozhodující. Myslím, že člověk zrovna v Rudolfinu úplně nevyužije dva kopáky čtyřiadvacítky, zase v O2 se naopak jazzová osmnáctka občas ztratí... U nás ve třídě Starý školy zas kopák ani nepotřebuješ.

Jaké konkrétně tedy na koncerty používáš bicí?

Strašně rád hraju na staré bubny ze šedesátých let. Jednu dobu jsem dokonce jen tak z hecu hrál i točil jenom na rané Amátky. Mám doma asi šest souprav, dvoje moderní Gretsch a Tama, pak moje oblíbený Haymany z konce šedesátek. Tyhle bubny znáte třeba z nahrávek Jimiho Hendrixe. A pak další a další sety včetně Amátek a jednotlivé staré bubny.

David Landštof ve studiu | Foto: archiv DL

Máš nějaký oblíbený typ a značku paliček?

Donedávna jsem byl endorserem jedné zahraniční značky, teď ale čekám, až si mě oblíbí nějaký český výrobce...

Používáš i nějaké speciální perkuse mimo základní bicí soupravu?

Moc nevím, co je speciální, ale asi jo. Vždycky jsem to dělal, kombinace byly různé od různých cong po djembe kdysi dávno s Dusilkou. Teď je to spíš elektronika nebo pokličky a hrnečky z chalupy a po předcích.

Sbíráš různé druhy bubnů? A pokud ano, rozhoduje u nich, jestli jsou perspektivní z hlediska využití nakoncertech?

Obávám se, že nechtěně patřím mezi sběratele. Ale dost to točím. Strašně nerad hromadím věci, které nepoužívám, ale u bubnů se mi to úplně nedaří. Ale lepším se a občas prodávám.

Tagy Pochlub se svým gearem David Landštof na co hraje

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY