Přejít k hlavnímu obsahu
1010music Blackbox
1010music Blackbox
Dusan Krejdl -

Moje grooveboxy: 1010music Blackbox

Začalo to tweakováním zvuku R5 od Rolandu na začátku devadesátek, pokračovalo kapesní QY-70 a následně aplikacemi Bhajis Loops na Palmu a Caustic 3 na Androidu. Dnes používám 5 hardwarových grooveboxů a pár hraček, které vám postupně představím.

Obr v těle trpaslíka

Jako malíř, který používá svou vlastnoručně namíchanou paletu oblíbených barev, skládám jednotlivé grooveboxy do škatulek podle způsobu použití. Takže zatímco Novation Circuit byl spíše vstupní branou do tzv. světa bez počítačového hudebního software, OP-Z jasným světlem na konci tunelu hledání, Model:Cycles chybějící chladnou škálou, pak Blackbox je lékem na strach z velkých samplerů a na nedostatečnou paměť v OP-1.

Ano, funkci sampleru jsem nejprve svěřil OP-1, miluju ten nástroj, přesto jsem se ho rozhodl prodat a za půlku ceny si pořídit relativně neznámý Blackbox od 1010music, malé firmičky, která se do nedávna soustředila pouze na moduly k Eurorackům. Přestože jde o jeden z nejmenších grooveboxů na světě, jeho možnosti překonávají veškerá očekávání.

Sampler kamarád

Ten nadpis sedí, Blackbox je totiž navržený tak, aby vám byl po ruce, kdykoliv ho budete potřebovat. Skládáte rádi večer na gauči, nebo venku před hospodou s vychlazenou dvanáctkou po boku? Píchněte ho do powerbanky a běžte. Potřebujete kromě samplů bicích a synťáků dlouhé podkladové tracky, na kterých vystavíte svůj opus? Nahrajte si je přimo do Blackboxu, nebo přesuňte na microSD kartu zapíchnutou v čele nástroje, omezení jste pouze její kapacitou.

To jsou jen dva příklady plusů tohoto povedeného nástroje. Mezi ty další patří jednoduchý a přehledný dotykový interface ovládaný hardwarovými tlačítky a knoby, splněný sen producenta elektronické hudby. Dále 3 samostatné stereo výstupy, kterým můžete přiřadit libovolnou skupinu samplů/zvuků/smyček v projektu. Např. jeden výstup může sloužit pro bicí, další pro melodické zvuky a poslední pro vokály. Dodatečně tak můžete na mixu ručně kontrolovat hlasitost jednotlivých výstupů, skvělé. A to nemluvím o samostatné zdířce pro sluchátka.

Barevný dotykový displej

Vše podstatné se v Blackboxu odehrává na jeho přehledné barevné dotykové obrazovce. Použitá grafika se sice někomu může zdát poměrně archaická, ale věřte mi, je nanejvýš intuitivní a pohodlně se ovládá, což je obrovské plus. Pojďme si představit jednotlivé komponenty toho malinkatého grooveboxu. 

Stisknutím tlačítka TOOLS se dostanete do nastavení nástroje, kde si především zvolíte úroveň hlasitosti sluchátkového výstupu a podsvětlení displeje, tyto informace se automaticky ukládají a po každém zapnutí Blackboxu naskočí v nezměněném stavu. Toto je také místo, kde se musíte rozhodnout, zda budete ve výsledném mixu používat globální compressor, či nikoliv, já ho ponechávám vypnutý.

PSET vás zavede k uloženým projektům, MIX k mixážnímu pultu, kde po stisknutí tlačítka INFO můžete přepnout na obrazovku, na které lze jednotlivé stopy jedním klikem ztlumit. To oceníte hlavně při živém hraní. 

FX ukrývá nastavení delaye a reverbu, které jsou společné pro všech 16 stop, což je maximální počet, který máte v jednom projektu k dispozici. Tlačítko SONG slouží k zaznamenání vaší kompozice, zde si můžete živě po částech nahrát jednotlivé části vaší písně, tak jak mají jít za sebou.

1010music Blackbox

A tady sled tlačítek otočím pro lepší přehled o tom, jak se s Blackboxem pracuje, a začnu s PADS. To je totiž místo, kde si buď nahrajete sample do jednoho ze 16 pádů/tracků, nebo vyberete zvuk z knihovny. Ten zde pak můžete editovat, měnit jeho obálku, nastavit loop points apod. Zvukem zde může být například i několik minut dlouhá sekvence, kterou si zde rozdělíte na libovolný počet úseků a pak je spouštíte v sekci KEYS. Tam se vám na obrazovce ukáže miniaturní klaviatura, na kterou hrajete jako na klasické piano. Možnost připojit externí MIDI klávesy je samozřejmostí. U vícenásobného zvuku se vám zobrazí jednotlivé pady, podle toho, jak jste si ho rozdělili. A to ještě není vše, k dispozici máte i další obrazovku s různými škálami, kdyby vám klasické rozložení klaviatury nevyhovovalo. 

Nejpodstatnější části Blackboxu je SEQS, kde si vytváříte jednotlivé patterny. Aby to nebylo tak jednoduché, místo patternů si můžete vytvářet sekvence, které lze vrstvit. Tudíž místo klasického řetězení patternů budete nástroje/stopy přidávat a ubírat podle potřeby. Oba přístupy jsou možné, je ale dobré se předem rozhodnout, který zvolíte. Následná editace v krokovém sekvenceru přímo na obrazovce je také k dispozici.

Rozdělte sample na granule

Nejlepší funkcí Blackboxu je jednoznačně granulární úprava samplů, kde si můžete v nastavení v sekci PADS navolit počet zrn a jejich jemnost. Takový sample pak lze chromaticky přehrávat a vytvářet tak originální melodie a zvuky. V projektu jich sice můžete použít víc najednou, ale počítejte s tím, že výkon stroje má také svá omezení, takže reálně počítejte tak se 2-3 podobně upravenými samply na jeden projekt.

Komunita a nové funkce

Nejlepší na malých firmách je komunita, která se kolem nich vytvoří. Nejenže je slušné loajální, ale také edukovaná a často s možností ovlivnit vývoj firmware nástroje. To se děje i u 1010music, kde se můžete ve fóru dobrat všech potřebných informací a navíc navrhovat budoucí úpravy, které by se vám v Blackboxu líbily. V době, kdy článek píšu, má poslední firmware číslo 1.6.5 a do toho budoucího si řada lidí přeje možnost editovat hlasitost v krokovém sekvenceru (nyní nelze) a více efektů (např. LFO). Tak uvidíme, jak se k tomu 1010music postaví, zatím k návrhům komunity nejsou vůbec lhostejní a vše, co je v jejich silách, už také v novějších verzích firmware najdete. 

Důvody pro a proti

Pokud chcete mít unikátní nástroj, jehož vnitřek prochází neustálou evolucí, vyhovuje vám jeho velikost a kombinace dotykového ovládání s tlačítky a knoby, neváhejte, jde o nejlepší koupi v poměru cena/výkon.

Někomu může vadit, že nástroj nenabízí vlastní syntézu, nebo že má málo možností úprav zvuku narozdíl od takového Digitaktu od Elektronu. Oproti jemu ale zase umí pracovat se stereo samply i multisamply. Zatímco mne hraní na dotykové obrazovce nevadí, dlouho jsem tvořil pouze na tabletu, někomu mohou chybět pady, tady lze doporučit například nový Akai MPC One. Blackbox také nabízí pouze 3,5mm výstupy a neumí USB audio, toto také může být pro někoho velkou překážkou.

A osobní doporučení? Ihned po rozbalení zálohujte paměťovou kartu a smažte jí. Následně si připravte vlastní samply a strukturu, na jakou jste zvyklí, jinak se s těch nabízených možností zblázníte dřív, než na Blackboxu vyloudíte první tón. Příště se podíváme na Organelle M od Critter Guitarri, asi nejambicióznější multi nástroj, který je v současnosti k dispozici.

1010music Blackbox 1010music Blackbox s powerbankou 1010music Blackbox s OP-Z
Tagy Moje grooveboxy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY