Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 05.03.2022 - 00:01

Modulace SCF Gold: TC Electronic se vrací ke kořenům

Legendární modulační pedál Stereo Chorus Flanger (SCF) byl prvním produktem společnosti TC Electronic, který roku 1976 odstartoval vývoj a výrobu dalších mimořádně úspěšných modelů této dánské značky. Krátce po uvedení SCF na trh zařadila efekt do svého gearu celá řada známých hráčů a SCF si zanedlouho vysloužil přezdívku „The Sound of Silence“, protože na rozdíl od ostatních efektů z té doby neprodukoval téměř žádný šum. Stejnou vlastnost si zachovává i nová reedice s označením SCF Gold, která kromě kvalitního zvuku a flexibility přináší také několik modernějších prvků.

Integrovaný analogový předzesilovač, umístěný ve vstupní sekci, prošel modifikací, jejímž výsledkem je masivnější headroom, vylepšená odezva na nízkých frekvencích a výrazně posílený dynamický rozsah. Změnou prošla také napájecí jednotka optimalizovaná pro standardní 9V zdroj, která nahradila původní řešení sestávající z vnitřního transformátoru pevně napojeného na síťový kabel.

Díky malému potenciometru Input Gain a indikátoru přebuzení Overload lze nastavit vstupní citlivost okruhu, osazeného operačními zesilovači, a to přesně tak, abyste měli jistotu, že budete moci těžit z nejlepšího poměru signálu k šumu při zachování extrémního dynamického rozsahu. Stejně jako originál, i SCF Gold staví na klasickém obvodu využívajícím BBD (Bucket Brigade Device) čipy. To znamená, že výrobce u reissue provedení plně zachoval lahodný retro tón dnes už vlastně vintage kousků ze sedmdesátých let.

Další z funkcí, která proslavila původní SCF – a případní majitelé reissue modelu o ni samozřejmě nepřijdou – byla jeho duální výstupní sekce, umožňující vytvářet ve stereo bázi mohutné modulační struktury, což před téměř půlstoletím rozhodně nebylo v dané efektové kategorii samozřejmostí.

SCF Gold sdílí s předlohou design šasi a s výjimkou zmíněného mini-potenciometru vstupního gainu také ostatní ovládací prvky. Tedy třípolohový páčkový přepínač Mode volící pracovní režimy Chorus, Pitch Modulator, Flanger, a trojici ovladačů s parametry Speed, Width a Intensity. O průběhu LFO informuje poměrně velká LED dioda umístěná nad přepínačem Mode a popisky dostaly zlatou barvu.

TC Electronic SCF Gold o rozměrech 126 x 95 x 49 mm a hmotnosti 340 g je napájen standardním 9V adapterem s minimální proudovou rezervou 150 mA. Konektor pro napájení je zasazen do zadní strany šasi, kde měl dříve své místo výstup pro externí spínač, takže tuto většinou málo používanou jackovou zdířku u reissue verze nenajdeme. Cena se na evropském trhu pohybuje okolo 140 eur.

Tagy TC Electronic TC Electronic SCF Gold

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY